РФ нібито поставило на озброєння нову потужну крилату ракету
- Російська Федерація заявила, що оснастила стратегічні бомбардувальники Ту-160 Blackjack крилатими ракетами типу Х-БД.
- Боєприпас створювали на базі авіаснаряда Х-101. Головні відмінності — дальність дії та розміри.
- Є кілька фактів, які викликають сумніви щодо того, що ракета взагалі була створена.
Заявлена нова Х-БД може виявитися звичайною поверховою модернізацією крилатих ракет Х-101, тобто без значного підвищення базових характеристик. Однак навіть у разі, якщо це справді новий снаряд, жодних підтверджень його випробування немає. Також під питанням наявність у Росії ресурсів для масового виробництва, адже чіпи у більшості боєприпасів — західного зразка.
Заборона розповідає про російську зброю, якої може і не бути. Але якщо є, то загрозу варто сприймати серйозно.
Х-БД: чим відрізняється від Х-101
Російська Федерація каже, що оснастила стратегічні бомбардувальники Ту-160 Blackjack крилатими ракетами типу Х-БД. Заяву Міноборони країни-агресорки зробило під час візиту Кім Чен Ина на аеродром Кневичі у Владивостоці. Були навіть опубліковані кадри, на яких північнокорейський диктатор оглядає боєприпаси в збройовому відсіку Блекджека, але чи справді це нова зброя, незрозуміло.
Перші повідомлення про розробку Х-БД (останні дві літери означають «большая дальность» з’явилися в 2017 році. Однак контракт російська оборонна компанія «Радуга», ймовірно, отримала ще у серпні 2013 року, пише The War Zone.
Читати більше новин в TelegramКрилату ракету планували створити на базі авіаснаряда Х-101 (з 2022 року активно використовуються для обстрілів цивільної та критичної інфраструктури України). Яким у результаті вийшов боєприпас, невідомо, але передбачалося, що характеристики будуть подібними до базового варіанту.
Головні відмінності:
- габарити — довжина фюзеляжу орієнтовно 10 м (у Х-101 7.45 м);
- дальність дії — від 3000 км до 6500 км (вважається, що у Х-101 до 3 000 км, хоча Росія каже, що до 5.5 км);
«З Х-101/102 Блекджек може залишатися глибоко в російському повітряному просторі та все ще мати можливість вражати цілі в більшій частині Європи, пролітаючи безпосередньо над базою Ту-160 в Енгельсі. Х-БД із заявленим радіусом дії передбачає абсолютно новий набір цілей, особливо якщо Ту-160 буде розміщено на базах у російській Арктиці, наприклад, звідки ракети може бути запущений проти Північної Америки», — кажуть експерти з озброєння.
- стартова маса і маса бойової частини — поки невідомі (у Х-101 це 2200-2400 кг, а БЧ — близько 400 кілограмів). Тобто Х-101 це вже потужна ракета.
Також ракета могла отримати комбіновану систему наведення: з поєднанням інерційної системи навігації із системою корекції маршруту польоту та з використанням радіолокаційної або ж оптичної головки самонаведення (ГСН). Конструкція Х-101/102 вже мала низький радіолокаційний перетин (зменшує ймовірність виявлення), тож цю функцію, ймовірно, просто перенесли у нову ракету.
Ракети до Ту-160: що не так із заявами РФ
Є кілька фактів, які викликають сумніви навіть щодо того, що нова ракета була створена. Ще більше питань до її характеристик та можливостей:
- носій — літаки Ту-160 Блекджек ще і самі не пройшли випробування.Чотири такі бомбардувальники Міноборони РФ планує отримати в 2023 році, але розробники суттєво вибиваються з термінів;
- компоненти — якщо Х-БД, як і Х-101, покладається на закордонні компоненти (мікрочіпи, зокрема), є питання у спроможності їх виробляти, тим більше у масових масштабах;
- якщо крилата ракета справді матиме більші габарити, аніж навіть Х-101, це означає, що вона може просто не влізти у бомбовідсік Ту-160;
- немає підтверджень що ракета пройшла випробування. Тобто навіть те, що Блекджеки вже нібито є носіями, не означає, що зброю взято на озброєння. Ракета все ще може проходити випробування на борту бомбардувальника;
- опис системи управління, як помітили у Defense Express, співпадає із характеристиками модернізованого варіанту ракети Х-101 «Изделие 504АП», які вже навіть застосовувалися Росією в Україні. Тобто нова ракета взагалі може бути лише подальшим розвитком КР із нарощенням певних характеристик.
«Але яким би не був нинішній статус Х-БД, варто бути обережним щодо заяв Міністерства оборони Росії, особливо стосовно його так званих нових програм озброєння. Багато з них перебільшені у плані потенційних можливостей, тоді як інші взагалі зникають через зміну пріоритетів, технічних надмірних амбіцій або конкуренції за кошти», — кажуть у The War Zone.
Раніше Заборона розповідала про спроби РФ відродити виробництво Ту-160. Саме ці модернізовані версії і мають бути носіями Х-БД.
Читати більше новин в Telegram