Читаєте зараз
РФ продовжує робити Калібри: як дістають деталі для смертоносних ракет

РФ продовжує робити Калібри: як дістають деталі для смертоносних ракет

Ilona Kivva
Автор:
  • Калібри — це сімейство крилатих ракет корабельного, підводного, надводного та повітряного базування. РФ активно застосовує їх для масованих обстрілів України.
  • Ворог на початок 2022 року мав близько 500 таких боєприпасів, але виробництво продовжується.
  • Ключовою складовою снарядів є західні електронні комплектуючі.

Поставка Росії чипів та іншої електроніки для зброї заборонена санкціями, тож їх декларують як товари подвійного призначення. Вже з таким найменуванням деталі ввозять російські компанії-обманки, які позиціонують себе як суто цивільні фірми.

Заборона розповідає про шляхи закупівлі компектуючих для крилатих ракет.


Радар ммс, «Котлин-новатор»: де беруть чипи

Калібри — сімейство російських крилатих ракет корабельного, підводного, надводного та повітряного базування. Вони призначені для ураження морських суден та наземних цілей. 

Російська Федерація на початок 2022 року мала близько 500 таких боєприпасів. Більшу частину з них швидко вистріляли, але виробництво продовжується. Ворог виготовляє близько 15-20 одиниць/місяць, пишуть «Важные истории».

В цих снарядах (як і більшості інших) є західні деталі, зокрема, чипи та інші складові електроніки. Отримати їх напряму у компаній-виробників неможливо через санкції, тому російський ВПК знайшов лазівки.

Читати більше новин в Telegram
Ракета 3М-54АЭ сімейства Калібр. Фото: Мілітарний

Наприклад, однією з головних частин Калібру є активна радіолокаційна головка самонаведення (АРГС). Вона наводить ракету на ціль на кінцевій ділянці польоту. Цей елемент робить компанія «Радар ммс» (також для Х-35, Х-59 тощо). Підприємство під санкціями США з літа-2022, але й досі має доступ до ринку американської мікроелектроніки. 

Журналісти з’ясували, що тільки за перший рік повномасштабної війни «Радар ммс» придбала комплектуючих  на майже 700 млн рублів ($7 481 831). Закупили їх у «Инкотех», яка спеціалізується на постачанні різноманітних електронних компонентів до Росії.

Серед клієнтів фірми також «Котлин-новатор», який робить авіоніку для військових літаків РФ (виробництво за 2022 рік зросло у 1.5 раза). Також комплектуючі через компанію купує НТЦ РЕБ (розробник комплексу радіоелектронної боротьби «Поле-21») та Центральне конструкторське бюро апаратобудування (бере участь у виробництві станцій радіолокації для зенітного ракетно-гарматного комплексу «Панцирь-С»). 

«Инкотех»: схема обходу санкцій

Сама компанія не возить комплектуючі, адже компанія декларує себе як постачальника ВПК РФ. До того ж один із власників Павло Гришанович ще з 2012 року знаходиться в чорному списку американського Мінторгу. 

Фірма діє через посередників:

  • «Ай кью компонентс» — за 2022 рік «Инкотех» купив у неї електронних комплектуючих на 4.3 млрд рублів ($45 974 052). Власницею є Єлєна Луговцова, яка насправді працює в «Котлин-новатор», а директором — Максім Ванюгін, який працює в самому «Инкотеху». Компанія один з лідерів з імпорту чипів подвійного призначення в Росію. У липні-2023 вона все ж таки підпала під санкції;
  • «Трэк» — фірма у 2022 році закупила західної електроніки на майже на 1 млрд рублів ($10.7), у 2023 — вже на 600 млн рублів ($6.4 мільйона). Телефон компанії збігається з телефоном Ольгі Щенової — співвласниці «Инкотеха».

Ще одна причина, чому Калібри виготовляються доволі швидко і безперебійно, — це наявність запасів. Росія збирала імпортні деталі перед війною. Британська Conflict Armament Research стверджує, що друковані плати Калібрів, які вони дослідили у 2022 році, виготовлені з західних комплектуючих 2012–2020 років.

Раніше Заборона розповідала про російські компанії-прокладки, які закуповують деталі для виробництва критично важливих засобів радіоелектронної боротьби (про те, що таке РЕБ теж розказали).

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій