Читаєте зараз
РФ вчиняє екоцид в Україні: чи реально покарати агресора за це 

РФ вчиняє екоцид в Україні: чи реально покарати агресора за це 

Ilona Kivva
Автор:
  • Тільки використання палива на війні спричинило 37 млн тонн викидів СО2е.
  • Згідно з прогнозами, найбільше забруднення довкілля спричинить післявоєнна відбудова.
  • Масштабність наслідків буде можливо підсумувати тільки після закінчення війни.

Від початку повномасштабного вторгнення росіяни знищували не тільки українців, а і природу: рослини та звірів. Підрив Каховської ГЕС став не першим проявленням екоциду. Росіяни знищували червонокнижних тварин у Чорнобилі та на Херсонщині, дельфінів у Чорному морі. У міжнародному праві немає механізму, який би міг зобов’язати агресора до сплати відшкодувань, але покарати країну-терористку все ж можливо.

Заборона розповідає про масштабні збитки, нанесені українській екології росіянами.

Кліматичні збитки України після вторгнення РФ: як рахувались

Перші 18 місяців повномасштабної війни Росії в Україні могли спричинити до 150 мільйонів тонн CO2е додаткових викидів парникових газів. Це більше, ніж річні викиди Бельгії. Загальні кліматичні збитки, які спричинила та має компенсувати РФ, оцінюються у $9.6 млрд, йдеться в дослідженні Ініціативи з обліку викидів парникових газів від війни.

Еквівалент двоокису вуглецю (CO2e) – маса вуглецю (як еталону), еквівалентна масі інших парникових газів з огляду на їх потенціал впливу на зміну клімату.

 «Першим кроком було визначити кліматичні збитки, шляхом обрахунку викидів. Цей аспект під час війни, як правило, не враховують, але саме він має глобальний вплив, та не обмежується лише країнами, що воюють. Важливо, аби сторони визнавали відповідальність агресора за шкоду, завдану клімату в ході війни, та потребу компенсації цієї шкоди. Відповідальність – це один із чинників, який має запобігти новим збиткам та розв’язанню нових воєн», — вважає керівниця відділу зелених інвестицій ГО Екодія Євгенія Засядько.  

Читати більше новин в Telegram

Викиди від бойових дій (переважно від споживання пального) оцінюють у 37 млн тонн СО2е. Ще 22.2 млн тонн спричинені пожежами — їхня кількість зросла у 36 разів протягом першого року повномасштабної війни у порівнянні з 12 місяцями до вторгнення.  

Найбільше джерело — потенційні наслідки повоєнної відбудови пошкодженої та зруйнованої інфраструктури. За прогнозами, викиди складуть аж 57 млн тонн СО2е. Однак їх можна скоротити на 30% чи навіть 50%, якщо стимулювати низьковуглецеву відбудову.

Водночас у міжнародному праві немає механізму, який би міг зобов’язати агресора до сплати відшкодувань за екологічні збитки. 

«Це не означає, що Росію неможливо притягти до відповідальності. Україна разом з міжнародними союзниками формує Міжнародний компенсаційний механізм, щоб фінансувати відновлення. Ми переконані, що збитки, завдані клімату, мають бути частиною цього механізму та реєстру завданої шкоди, який розробляють під егідою Ради Європи», — каже провідний автор дослідження Леннард де Клерк.

Чорнобиль, Каховська ГЕС і дельфіни: наслідки екозлочинів РФ

З початку війни в Чорному морі загинуло понад 50 000 дельфінів. Бойові дії на воді, регулярне застосування сонарів та пуски ракет найжорстокішим чином впливають на тварин.

«Ми почали рахувати, скільки загинуло дельфінів на узбережжі Чорного моря, а потім врахували інформацію Національного агентства океанографії та гідрометеорології США, яка свідчить про те, що море або океан викидає на берег лише 5% загиблих тварин. Тобто якщо загинула тисяча тварин, то на узбережжя викине лише 50», — казав голова науково-дослідницького відділу Національного природного парку Тузловські лимани Іван Русєв восени 2022 року.

Крім цього, ще 24 лютого 2022 року росіяни зайняли Чорнобильську зону відчуження і пробули там до кінця березня. Вони вирили фортифікаційні споруди, що підвищило радіаційний фон. Також вони їли червонокнижних тварин, що завдало шкоди екосистемам, пише DW.

Чи не найбільшою екологічною трагедією від початку повномасштабного вторгнення став підрив росіянами греблі Каховської ГЕС. Поля, які зрошувались із резервуара водосховища, можуть перетворитись на пустелю в найближчий рік. З вивільненою водою у море потрапила велика кількість забруднювачів з вигрібних ям, АЗС, та сільськогосподарських земель. В результаті підриву до Дніпра могло потенційно потрапити до 300 тонн машинної оливи. Державне агентство меліорації та рибного господарства України повідомляло, що збитки від загибелі усіх біоресурсів можуть скласти більше ніж $250 мільйонів. Залишається невідомим, скільки тварин загинуло без можливості втекти від повені після підриву ГЕС.

У результаті почалося обміління водосховища. Воно повністю висохло за кілька тижнів. Виникло питання про відбудову ГЕС та водосховища, але екологи переконані, що відбудова принесе ще більше шкоди.

Раніше Заборона розповідала про можливість відбудувати Україну з урахуванням екологічних стандартів: в об’єднанні, щодо відновлення вже сформулювали спеціальний «Зелений план».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій