Читаєте зараз
РФ зрізала газ на Північному потоці на 80%. Що це означає для ЄС

РФ зрізала газ на Північному потоці на 80%. Що це означає для ЄС

Markiian Oliiarnyk
  • Російський газовий монополіст почав скорочувати поставки в Європу з червня, використовуючи різні офіційні приводи.
  • Так, зупинку турбін «Північного потоку-1» Кремль виправдовує впливом обмежувальних заходів проти РФ, запроваджених країнами Заходу.
  • ЄС каже, що енергетичні санкції залишаються в силі, погоджено план скорочення закупки в короткій перспективі, є напрацювання на довгострокову стратегію.

Російська Федерація в червні 2022 року обмежила пропускну здатність газопроводу Nord Stream 1 до 40%, а 27 липня — до 20%. Так Кремль тисне на найбільш залежні від російського газу країни Європи, щоб послабити санкції. Однак члени Європейського Союзу, зокрема Німеччина, вже заявили, що не піддадуться на газовий терор країни-агресорки і готові провести зиму без її блакитного палива. Принаймні, без нових поставок.

Заборона розповідає про скорочення поставок російського газу в ЄС та про те, як європейські країни готуються злізати з газової залежності. 


Nord Stream 1: скорочення експорту з РФ 27 липня 2022

Російський «Газпром» 27 липня 2022 року скоротив поставки газу до Німеччини газопроводом  «Північний потік-1» до 20% від його пропускної потужності (до 33 млн кубометрів на добу). Офіційно це пов’язано із зупинкою ще однією газової турбіни.

«У зв’язку із закінченням терміну міжремонтного напрацювання до капітального ремонту (відповідно до розпорядження Ростехнадзору та з урахуванням технічного стану двигуна) “Газпром” зупиняє експлуатацію ще одного газотурбінного двигуна Siemens на компресорній станції “Портова”», — йдеться у повідомленні російської компанії.

Скорочення поставок торкнулися не лише Німеччини, яка є головним споживачем російського газу в ЄС, а й інші країни, зокрема Італії, пише Reuters. Так, про зменшення обсягів імпорту повідомив італійський енергетичний концерн Eni — з 34 млн до 27 млн кубометрів на добу. 

Читати більше новин в Telegram

Причиною зупинки двигунів у Кремлі називають неможливість їхнього обслуговування через антиросійські санкції, запроваджені країнами Заходу. І щоб поновити газовий експорт хоча б до попереднього рівня, європейські союзники України мають переглянути обмежувальні заходи проти Росії.

Чим ЄС може замінити російський газ

У відповідь на скорочення поставок через «Північний потік-1» міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що ЄС не піддасться на газовий шантаж Росії.  За її словами, тактика Кремля — це чергова спроба розділити блок. 

«Їм [росіянам] цього не вдасться, оскільки Європа об’єднана, як ніколи раніше, і розуміє необхідність припинення своєї залежності від російської енергетики. Ми хочемо отримати 100% незалежність… від викопної енергії з Росії якомога швидше», — зазначила німецька чиновниця. Цікаво, що в цей же день німецький уряд схвалив закупку Україною зброї; цього не могли добитися кілька місяців.

Колишня заступниця голови МЗС України (2014-2019) Олена Зеркаль вважає, що ставлення європейців до постійних погроз росіян перекрити трубу сильно змінилося, адже вони усвідомили, що це є ознакою розпачу. «Кремль приховує програш у сфері економіки. Недарма макроекономічна інформація там тепер строго засекречена. Заборонено публікувати інформацію про експортні та імпортні операції, немає даних про приплив та відтік капіталу, немає даних про інвестиції, жодної інформації про реальну кількість видобутку нафти та газу», — пояснила українська дипломатка, яка була в складі команди, що виграла історичну справу «Нафтогаз» vs.«Газпрому».

Залежність європейських країн від російського газу, дані за 2020 рік. Інфографіка: Міжнародний валютний фонд

Зважаючи на зухвалу поведінку Росії, єдиним правильним рішенням для Європи є повна заміна російських енергоресурсів іншими джерелами енергії, закладено у схваленому Єврокомісією плані REPowerEU, який передбачає швидкий та ефективний перехід до зеленої енергетики. І на шляху до цього вже реалізовуються конкретні кроки:

  • країни ЄС погодилися на період з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року скоротити на 15% обсяг споживання газу в порівнянні з середнім споживанням за останні п’ять років;
  • Євросоюз уклав угоду з Азербайджаном збільшить поставок природного газу до 20 мільярдів кубометрів на рік до 2027 року (у 2022 році очікується збільшення до 12 млрд кубометрів на рік);
  • імпорт газу до ЄС з інших джерел (СПГ з третіх країн), у порівнянні з рівнем 2021 року, зріс на 75%;
  • з початку 2022 року було додано додаткові 20 ГВт потужностей відновлюваної енергії.

Окрім того, Єврокомісія активно працює, щоб домовитися про збільшення поставок скрапленого газу (та прискорене будівництво терміналів для його прийому) з такими країнами, як: США, Катар, Алжир, Нігерія, Канада, Норвегія, Перу та навіть Сенегал.

Раніше Заборона розповідала про завершення будівництва інтерконектора IGB, який дозволить Болгарії повністю замінити російський газ азербайджанським.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій