Читаєте зараз
Робота, освіта, гранти: які програми діють для ВПО у 2023 році

Робота, освіта, гранти: які програми діють для ВПО у 2023 році

Ilona Kivva
Автор:
  • Статус внутрішньо переміщеної особи можуть оформити українці, які переїхали із зон бойових дій чи окупованих територій. Заявку можна подати через Дію або у ЦНАПі.
  • Він дає право на оформлення грошової допомоги, переоформлення пенсії, влаштування дитини у садок/школу.
  • У 2023 році для ВПО також діє низка спеціальних програм, які стосуються роботи. 

Внутрішньо переміщені особи можуть претендувати на державні гранти для відкриття власної справи. Доступний мікротранш, а також виплата на відкриття більш масштабного бізнесу чи купівлю франшизи. Також є варіанти вступити до вишу безплатно чи з невеликою доплатою, або ж просто пройти кваліфікаційні курси, що полегшать пошуки роботи.

Заборона розповідає про освітні та трудові програми від держави.


Ваучери на навчання: що це таке

В Україні діє ваучерна програма для здобуття освіти, у рамках якої повністю або частково оплачується вартість навчання. Вона, серед інших, доступна людям зі статусом внутрішніх переселенців (ВПО).

Передбачені такі можливості:

  • перепідготовка за робітничою професією;
  • здобуття ступеня магістра (на основі вже отриманого ступеня бакалавра з цієї спеціальності чи магістра з іншої);
  • підвищення кваліфікації.

Є 70 напрямків, за якими можна здобути освіту. Зі списком можна ознайомитися на сайті.

Читати більше новин в Telegram

Ваучери видають у центрах зайнятості. Для цього треба подати відповідну заяву, а також мати із собою:

  • паспорт;
  • трудову книжку (або витяг з Реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування);
  • дипломи про вже наявну освіту;
  • ІПН (ідентифікаційний код). 

Рішення ухвалюється впродовж восьми днів. Якщо видачу погодять, впродовж 90 днів треба обрати спеціальність та заклад освіти з переліку, у якому бажаєте навчатися й укласти відповідний договір.

Важливо! У разі дострокового припинення занять без поважних причин треба протягом 30 робочих днів відшкодувати закладу освіти частину його витрат за період фактичного навчання.

Також служба зайнятості організовує навчальні курси на замовлення певного роботодавця або для людини, яка планує почати власну справу. Можна обрати потрібну групу і записатися.

Робота і гранти на бізнес для переселенців

Для українців, які мають власну справу або тільки планують зайнятися бізнесом, відкрито низку грантових програм. Більшість з них загальні, тобто претендувати на них можуть не тільки внутрішні переселенці, розповіли у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. 

Так, ВПО доступні два гранти:

  • на власну справу — від 50 000 до 250 000 гривень. Видається на придбання обладнання, закупівлю сировини, орендну плату (не більше 25% від суми гранту) або лізинг обладнання. У разі отримання треба обов’язково створити принаймні одне робоче місце та працювати не менше як три роки після його отримання. Подати заявку можна через Дію;
  • для ветеранів та членів їхніх сімей — претендувати на гроші можуть ВПО, які є членами родини учасників бойових дій, або у сім’ї є люди, які отримали інвалідність внаслідок війни. Виплата складає від 250 000 до 1 млн гривень. Витратити їх можна на меблі, обладнання та транспортні засоби для комерційного використання, ліцензійне програмне забезпечення (до 50% коштів), сировину, послуги, необхідні для реалізації бізнес-плану,  послуги з маркетингу та реклами (до 10% коштів), оренду, придбання франшизи.

Вакансії можна переглядати на Єдиному порталі, який працює при Держслужбі зайнятості. Також можна оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram та Viber.

Важливо!  ВПО радять ставати на біржу у новому місці проживання, адже часто фахівці служби здійснюють підбір кандидатів під конкретні замовлення роботодавців. У таких випадках проводять навчальні курси і можна безплатно отримати необхідну кваліфікацію.

Раніше Заборона розповідала про порядок дій у разі втрати допомоги на проживання, яка передбачена для внутрішніх переселенців. Забрати її можуть тільки після перевірки, але вони не завжди правомірні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій