'
Читаєте зараз
Соцдопомогу недоплачують: омбудсман уточнив, що робити ВПО у таких випадках

Соцдопомогу недоплачують: омбудсман уточнив, що робити ВПО у таких випадках

Ilona Kivva
Автор:
  • Внутрішні переселенці мають право на щомісячну виплату 2000 грн на дорослого та 3000 грн на дітей.
  • Втратити грошову допомогу можна лише у трьох випадках. Один з них — якщо не повідомили про зміну місця проживання.
  • Якщо виплату забрали неправомірно, є кілька варіантів дій.

У разі припинення виплат без поважної причини, перш за все, варто звернутися у районну/міську військову адміністрацію або у центр надання адміністративних послуг за місцем реєстрації. Якщо це не допомогло, питання розглядають підрозділи Міністерства реінтеграції, а з березня-2023 також регіональні центри при Офісі уповноваженого з прав людини.

Заборона розповідає про порядок дій у разі втрати допомоги на проживання.


Виплати для переселенців в Україні

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) незалежно від наявності роботи мають право на соціальні виплати від держави. Це 2000 грн на дорослого та 3000 грн на дітей.

Гроші можуть отримувати: 

  • хто виїхав з територій, де ведуться/велися бойові дії або тимчасово окупованих (перелік зон бойових дій регулярно оновлюється);
  • чиє житло зруйноване чи непридатне для проживання внаслідок війни — це має бути документально підтверджено, наприклад, ви подалися на єВідновлення у Дії;
  • ВПО, які до 24 лютого 2023 року отримували допомогу на проживання від держави.

Гроші перераховуються на картку «єПідтримка» щомісяця. Витрачати їх можна на свій розсуд прямо з рахунку або ж знімати готівкою.

Читати більше новин в Telegram

Податися на допомогу можна двома способами: 

  • через застосунок Дія;
  • офлайн через будь-який ЦНАП — людям, які вже мають статус ВПО, але поки не отримують виплату, доступний тільки офлайн спосіб.

Важливо! Для оформлення через Дію потрібно мати український чи закордонний паспорт. Підійде також онлайн-версія документів із застосунку. Якщо ж їх було втрачено, а у додаток вони не підтягнуті, потрібно звернутися до Державної міграційної служби України і подати заяву на відновлення. Там видадуть спеціальну довідку, за якою можна оформлювати всі пільги для ВПО, поки робитимуть новий паспорт.

Недоплата по соцдопомозі: як отримати решту грошей

Трапляються випадки, коли гроші впродовж місяця або навіть кількох не надходять. У такому випадку є кілька варіантів дій, кажуть у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Перш за все, варто напряму звернутися у ЦНАП або районну/міську військову адміністрацію (або у міськраду). Там мають перевірити, чому кошти не виплачуються, і якщо соцдопомогу перестали надавати безпричинно, компенсувати гроші.

Також цим питанням займаються:

  • у Мінреінтеграції — телефон гарячої лінії 1548;
  • в Офісі уповноваженого з питань ВПО (працює при мінреінтеграції) — телефон гарячої лінії +38 (066) 813-62-39.

Якщо жоден із способів не допоміг, можна також звернутися в Офіс уповноваженого з прав людини. З березня-2023 його представництва діють майже в кожній області, каже омбудсман Дмитро Лубінець.

«До нас звернулась мешканка одного з місць компактного проживання ВПО в Івано-Франківському районі. Як зʼясувалось, заявниця недоотримала 12 000 грн після перевірки правильності розрахунків за попередніми місцями її тимчасового проживання. Про це вона повідомила в управління соцзахисту населення РВА, але з різних необ’єктивних причин потрібної суми їй недоплатили. За результатом реагування право переселенки на допомогу поновили — недоплачені кошти були зараховані на її банківський рахунок», — розповів уповноважений з прав людини.

Схема така:

  1. ви надсилаєте звернення у регіональне управління Офісу омбудсмана;
  2. там здійснюють перевірку;
  3. якщо неправомірність припинення виплат підтверджується, служба направляє військовій адміністрації запит і та має заплатити компенсації і поновити виплати.

З 20 березня 2023 року діє постанова Кабінету міністрів №332: допомога призначається органом соцзахисту населення впродовж 10 робочих днів з дати надходження заяви від ВПО. 

Якщо ж людина змінила місце обліку як внутрішній переселенець, але недоотримала допомогу за попереднім місцем реєстрації, її мають компенсувати вже за новим.

Перевірки ВПО: коли правомірні

Статус внутрішньо переміщеної особи, а відповідно і виплати, можна втратити у трьох випадках:

  • переїзд за кордон;
  • повернення на місце постійного проживання;
  • якщо не повідомили про зміну фактичного місця проживання (на це є 10 днів).

Аби контролювати дотримання цих умов, Кабінет міністрів у жовтні 2022 року запровадив перевірки. Вони проводяться вибірково соціальною службою. Так, якщо людина відсутня за місцем проживання під час візиту соцпрацівників, їй мають залишити повідомлення про необхідність упродовж 10 днів прибути до вказаної структури. Якщо людина не з’явиться, статус скасовують.

Важливо! У разі неправомірного отримання ВПО допомоги (наприклад, ви два місяці за кордоном, але отримуєте гроші як переміщені особи), виплати за цей період треба повернути.

Такі перевірки можуть проходити тільки за двох умов:

  • наявність підозри щодо неправомірного отримання допомоги ВПО;
  • якщо людина була попереджена про візит соцпрацівників. 

Раніше Заборона розповідала про ідею українського уряду щодо полегшення умов кредитування для ВПО. Пропонується реструктуризація: може бути зміна строків погашення чи призупинення виплат або навіть списання частини боргу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій