Читаєте зараз
Робота, переїзд, виплати: МВС Чехії розвінчало 10 міфів, що побутують серед біженців

Робота, переїзд, виплати: МВС Чехії розвінчало 10 міфів, що побутують серед біженців

Ilona Kivva
Автор:
  • Серед українських тимчасових переселенців поширюється багато дезінформації стосовно їхніх прав в країні.
  • Найбільш поширеними є міфи про умови втрати тимчасового захисту та працевлаштування.
  • Безплатної медичної допомоги в країні справді практично нема (тільки невідкладна), тож варто оформити страховку. 

При переїзді всередині Чехії чи подорожах за кордон статус захисту у Чехії не втрачається, якщо не порушувати легальні терміни. Також він не є підставою для обов’язкового працевлаштування. Реєстрація у центрі зайнятості передбачає практично те ж саме, що і в Україні — від небажаної роботи можна відмовлятися.

Заборона розповідає про найпоширеніші міфи серед українців за інформацією МВС країни.


Фейки про Чехію: спростування

Серед тимчасових переселенців поширюється багато дезінформації та напівправди стосовно їхніх прав у дружній країні, повідомили у чеському Міністерстві внутрішніх справ.

Топ-10 міфів:

  1. при виїзді за кордон навіть на один день, а також при переїзді всередині країни можна втратити візу;

Це не так. Якщо українцю надано тимчасовий захист, він може подорожувати в іншу країну ЄС на термін до 90 днів. Коли цей період закінчується, виїжджати з Чехії справді не можна впродовж 180 днів, однак дія тимчасового захисту при цьому не закінчується. При переїзді всередині Чехії жодних обмежень немає — про зміну адреси проживання треба просто повідомити установу, де реєструвалися, поштою або особисто.

Читати більше новин в Telegram
  1. при отриманні візи біженця не можна буде повернутися в Україну;

Тут треба розрізняти статус біженця і статус тимчасового захисту. Отримати перший можна лише у прикордонних державах, тож у Чехії можна розраховувати тільки на тимчасовий захист. Така віза дозволяє безперешкодно повернутися в Україну у будь-який момент;

  1. при реєстрації не можна подавати дані своїх молодших брата/сестри, якщо ви приїхали без батьків. Неповнолітню дитину заберуть у притулок;

Реєстрація переселенців проводиться виключно для обліку та надання допомоги від держави. Наслідком точно не є автоматичне влаштування дитини в дитячий будинок чи під опіку — для цього мають бути додаткові обставини.

  1. при реєстрації у центрі допомоги забирають паспорт;

Насправді будь-який іноземець, що приїхав у Чехію для проживання, зобов’язаний встати на облік в поліції з прав іноземців впродовж трьох днів після прибуття. Однак паспорт при цьому не мають права забирати. 

  1. виплата у розмірі 5 000 крон/місяць — державна позика. З часом гроші потрібно буде повернути;

Виплата є безповоротною державною підтримкою. Повертати чи будь-яким чином відпрацьовувати її непотрібно.

  1. не можна реєструватися у центрі зайнятості, бо відправлять працювати на завод;

Українець під статусом захисту отримує вільний доступ до ринку праці і може приймати пропозиції про роботу чи звільнятися на тих самих умовах, що й громадяни Чехії – жодне робоче місце не буде нав’язане примусово. Сама ж реєстрація у центрі зайнятості — добровільна.

  1. при реєстрації у центрі зайнятості виплати втрачаються, а якщо не знайдеш роботу впродовж 3 місяців, анулюють візу;

Деякі виплати при працевлаштуванні справді втрачаються, однак немає різниці, знайшов він її самостійно чи через установу. Виплата анулюється безпосередньо після отримання роботи. Щодо візи (якщо це саме дозвіл на проживання під тимчасовим захистом), то вона жодним чином не пов’язана із працевлаштуванням.

  1. українець не може легально відкрити бізнес у Чехії;

Якщо громадянину України надано тимчасовий захист, він має таку ж можливість заснувати приватне підприємство, як і громадянин Чехії.

  1. лікарі дуже дорогі, то звернення за медичною допомогою варто уникати;

В країні діє програма страхування, у рамках якої надається безплатне медичне обслуговування. Крім того, є види екстреної допомоги, яка теж не оплачується, а у кожній групі ліків має бути принаймні один, який покриває страховка.

  1.  коли війна закінчиться, потрібно виїхати в Україну впродовж трьох днів.

Станом на 4 липня 2023 року тимчасовий захист у Чехії продовжено до березня 2024 року. Якщо цей термін не розширять, після цієї дати статус вважатиметься недійсним і потрібно повертатися додому або переїжджати туди, де його буде продовжено.

Раніше Заборона розповідала про кроки, які варто виконати перед остаточним виїздом із Чехії. Одна з обов’язкових умов — сповістити страхову.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій