Читаєте зараз
Росія має секретну зброю для боротьби зі Starlink в Україні: як вона працює

Росія має секретну зброю для боротьби зі Starlink в Україні: як вона працює

Ilona Kivva
Автор:
  • Витік надсекретних документів розвідки США показав, що Росія місяцями намагається перервати зв’язок розробки Space X.
  • Є три установки системи «Тобол», радіус дії яких покриває всю Україну. 
  • Злив документів стався через Discord і матиме далекосяжні наслідки для Сполучених Штатів.

Можливості російської програми «Тобол», що в документах підписана як 14Ц227, роками залишаються таємницею. Дослідники кажуть, що вона, схоже, почалася близько десяти років тому. У війні РФ використовувала «Тобол» для глушіння Starlink в Україні.

Заборона розповідає про експериментальну російську розробку глушіння супутників. 


Росія кілька місяців експериментувала з системами радіоелектронної боротьби «Тобол», намагаючись перервати зв’язок Старлінк в Україні, стверджується в документі, який злили в мережу через Discord. Він датується березнем 2023 року і не вказує, чи були випробування Росії успішними, пише The Washington Post із посиланням на витік секретної доповіді розвідки США. 

Відомо про три комплекси, зона дії яких покриває всю Україну. Один розташований у Сколково неподалік Москви, другий – у Армавірі Краснодарського краю (з боку Криму), а третій – у місті-курорті Піонерський у Калінінградській області. 

Аналітики з Secure World Foundation – приватної групи, що зосереджена на безпеці та стійкості космічного простору – ідентифікували принаймні сім комплексів «Тобол» у Росії, усі з яких розташовані поруч із об’єктами, що використовуються для відстеження супутників. Деякі з цих об’єктів є штаб-квартирами мобільних глушників зв’язку. 

Читати більше новин в Telegram

Компанія SpaceX, яка володіє Starlink, відмовилася від коментарів. Речник Міністерства оборони України Костянтин Жура заявив, що офіційні особи в Києві знають про зусилля Росії та вживають заходів для їх нейтралізації. Посольство РФ в США не відповіло на запит про коментар. Пентагон також не став відповідати на запитання щодо витоку звіту. 

Мапа з позначенням місць розташування систем «Тобол». Інфографіка: The Washington Post

Відкриття розвідки підтверджує те, що спостерігачі раніше лише припускали: програма, розроблена нібито для захисту супутників Кремля, натомість може бути використана для атак його супротивників.

Бельгійський дослідник-любитель Барт Гендрікс, який розкрив більшість публічної інформації про програму «Тобол» (через оприлюднення російських закупівель і судових документів), спершу вважав, що система є оборонною за своєю природою. Та після подальшого аналізу, підкріпленого судовими документами про спеціалізовані комплекси для електронної атаки космічних засобів, він заявив, що «Тобол» можна використовувати в наступальних цілях. 

«Тобол»: як працює

Втручання у роботу супутників може відбуватися у двох місцях: у космосі, з націленням безпосередньо на супутники, і на землі, де зброя може вражати приймачі:

  • космічний метод відомий як глушіння висхідної лінії зв’язку. Сигнал змішують із вихідною трансляцією, що спотворює інформацію, яку отримують усі користувачі цього супутника. За словами Барта Гендрікса, Тобол майже напевно працює таким чином;
  • наземний метод відомий як глушіння низхідної лінії зв’язку. Передбачає передачу сигналу на тій самій частоті, що й супутник, що перешкоджає підключеним пристроям отримати сигнал. Цей метод має меншу площу дії, бо залежить від фізичної близькості до цілі.

У березні 2022 року СЕО SpaceX Ілон Маск писав, що термінали Старлінк глушили протягом кількох годин. Незрозуміло, чи тоді мались на увазі саме перешкоди у низхідній лінії зв’язку. Тобол призначений для зриву самого сигналу на шляху до терміналу.

У жовтні 2022 року українські війська повідомляли про перебої в роботі Старлінк. Українські чиновники припустили, що SpaceX обмежив доступ до інтернету в цих районах, щоб росіяни не могли користуватися послугою. Проте невідомо, що було причиною цих збоїв: це міг бути результат російських експериментів із «Тоболом» чи іншою системою глушіння, наприклад, Tirada-2.

Хоча Starlink продемонструвала свою стійкість проти таких спроб заглушення та хакування, росіяни, за словами Маска 2022 року, схоже, активізували свої зусилля.

«Проблема зі Starlink у тому, що у вас там дуже багато супутників. Якось важко заглушити їх усіх або навіть велику кількість», – переконаний Гендрікс. Втім, він визнає, що виведення з ладу навіть кількох терміналів може створити значні проблеми українській армії. 

Що таке Discord Leaks

В квітні-2023 інтернет потрапили десятки секретних документів, які розкривають конфіденційну інформацію, призначену для високопоставлених військових і керівників розвідки. Документи злив нацгвардієць Джек Тейшейра. Він ділився документами з вузьким колом на чат-платформі Discord.

Файли містять розвідувальні дані про розмови між світовими лідерами й інформацію про передові супутникові технології, які США використовують для шпигунства. В них також є розвіддані як про союзників, так і про противників, включаючи Іран і Північну Корею, а також Великобританію, Канаду, Південну Корею та Ізраїль. Є там інформація і про нестабільність протиповітряної оборони Тайваню.

Зокрема йдеться, що російсько-українська війна радше за все затягнеться щонайменше до 2024 року, а також, що зброя, яку Захід постачає Україні, поступово вичерпується

Раніше Заборона розповідала про один з пластів Pentagon Leaks, доступ до яких отримали американські ЗМІ. Так, в документах містяться прогнози щодо перебігу російсько-української війни у 2023 році. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій