- Щоб зберегти до зими достатні запаси газу, влітку та восени ЄС потрібно використовувати альтернативне джерело енергії, зокрема вугілля.
- Зменшити попит на російський газ може допомогти відновлення старих АЕС, які мали б вже закриватися, але ще можуть скоротити використання газу при виробництві електроенергії.
- План REPowerEU у довгостроковій перспективі має зменшити залежність ЄС від російських енергоресурсів.
Російська Федерація може вже взимку 2022 року припинити експорт свого газу до Європи, аби здобути нові важелі впливу на лідерів континенту. Європейський Союз вже запровадив часткове ембарго на російську нафту, утім про введення санкцій проти поставок газу поки не йдеться. Щоб зменшити газову залежність від Кремля, країнам ЄС слід вжити кілька важливих заходів.
Заборона розповідає про топ-5 порад голови Міжнародного енергетичного агентства, як Європі підготуватися до зими.
Газовий шантаж РФ: пояснення голови МЕА
Російська Федерація поступово скорочує поставки газу до європейських країн. Так, наприклад, 14 червня транзит «Північним потоком» упав на 40%. На думку голови Міжнародного енергетичного агентства Фатіха Біроля, такими темпами Москва може взагалі взимку повністю припинити газовий експорт до Європи.
«Європа повинна бути готова на випадок, якщо російський газ буде повністю відключений. Чим ближче ми наближаємося до зими, тим більше розуміємо наміри Росії. Я вважаю, що скорочення спрямовані на те, щоб не дати Європі заповнити свої сховища і збільшити важелі впливу Росії в зимові місяці», — пояснив Біроль.
Щоб послабити можливі наслідки від повного відключення російського газу, голова МЕА пропонує вжити такі кроки:
Читати більше новин в Telegram- розробити стратегію скорочення попиту на газ, зокрема впровадити нормування поставок;
- розробити систему заохочення інвестицій у відновлювальні джерела енергії;
- відкласти закриття будь-яких атомних електростанцій, навіть старих, щоб допомогти обмежити кількість газу, що спалюється при виробництві електроенергії;
- де це можливо, запустити старі вугільні електростанції, щоб зберегти використання газу на зимовий період. Той факт, що це призведе до збільшення викидів СО2, з якими борються в усьому ЄС, Біроль вважає виправданим і тимчасовим кроком;
- прискорити виконання плану REPowerEU стосовно поступової відмови від російського палива.
REPowerEU: відмова ЄС від російського палива
Заохочення до інвестицій у відновлювальну енергію та відмова від викопного палива з РФ передбачено розробленим Єврокомісією планом REPowerEU. Його мета — позбутися енергетичної залежності від Кремля та удосконалити кліматичну політику ЄС.
Згідно з REPowerEU, Євросоюз має досягти значного прогресу у переході на зелену енергетику вже до 2030 року і на це буде виділено близько €300 мільярдів. У плані реалізації передбачено виконання таких цілей до зазначеного терміну:
- збільшення цільового показника енергоефективності з 9% до 13%;
- збільшення цілі щодо частки відновлювальних джерел енергії в енергосистемі ЄС з 40% до 45% (мета — 10 млн тонн внутрішнього виробництва відновлюваного водню та 10 млн тонн імпорту до 2030 року);
- прискорення процедур сертифікації відновлювальних джерел енергії і пов’язаної з ними інфраструктури;
- обов’язкове встановлення сонячних панелей на дахах нових комерційних і громадських будівель до 2025 року, і на дахах нових житлових будівель — до 2029 року (мета — подвоїти потужність сонячної фотоелектричної енергії до 2025 року та досягти показників у 600 ГВт до 2030 року);
- створення платформи для спільної закупівлі енергоресурсів (газу, нафти, СПГ та водню), що забезпечить імпорт енергії без конкуренції між країнами-членами ЄС.
Раніше Заборона розповідала про те, як у травні 2022 року Україна запропонувала Євросоюзу скористатися майже половиною своїх підземних сховищ для створення стратегічних та сезонних запасів газу.
Читати більше новин в Telegram