Читаєте зараз
Росія нагнітає велику війну. Канада та Британія вислали в Україну еліту армії та зброю

Росія нагнітає велику війну. Канада та Британія вислали в Україну еліту армії та зброю

Markiian Oliiarnyk
Українські військові
  • Через суперечки НАТО та Росії Канада прислала в Україну елітних спецпризначенців.
  • Великобританія направила в Київ кілька літаків зі зброєю. Що цікаво: в обліт Німеччини (Німеччина каже, що нічого не забороняла).
  • New York Times пише, що країна-агресор екстрено евакуює своїх дипломатів та членів їхніх родин. МЗС України каже, що це неправда.

На тлі перемовин НАТО та Росії, а також демонстративного стягування агресором військ до українських кордонів, в Україну прибула допомога. Так, Великобританія кількома літаками перевезла в Україну кілька партій легкої протитанкової зброї, а Канада відрядила своїх найкращих спецпризначенців у якості допомоги Збройним силам України.   

Заборона розповідає про посилення дій союзників Києва під час звичних трюків сторони країни-агресора.


Канада вислала в Україну спецпризначенців

В Україну ще 9 січня 2022 року прибув Канадський полк спеціальних операцій, пише Global News. Таке рішення було прийняте на тлі загострення діалогу між НАТО та Росією та наростанням загрози широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну.

Бійці Канадського полку спеціальних операцій під час тренування з десантування, Петавава, Онтаріо, Канада. Фото: Richard Lautens/Toronto Star via Getty Images

Канадських елітних спецпризначенців направили у межах спільних зусиль НАТО для стримування російської агресії проти України. Утім вони не навчатимуть і не інструктуватимуть українських військових. Як пише Global News, їхнім головним завданням є розробка плану евакуації канадського дипломатичного персоналу у разі повномасштабного вторгнення військ РФ.

Ні уряд, ні вищі військові чини Канади поки не підтвердили присутність в Україні канадського спецзагону, а лише зазначили, що канадські оперативники є частиною військової допомоги Канади Україні. «Командування сил спеціальних операцій Канади є частиною ширших зусиль Збройних сил Канади щодо підтримки Збройних сил України», — цитує Global News слова речниці Командування сил спеціальних операцій Канади Ембер Біно.

Читати більше новин в Telegram

Російські дипломати тікають з України

17 січня 2022 року у New York Times з’явилася інформація, що Росія нібито почала евакуацію своїх дипломатів з України. Посилаючись на власні джерела, у газеті зазначили, що 5 січня 2022 року з російського посольства у Києві виїхало 18 осіб — переважно діти та дружини російських дипломатів, — яких кількома автобусами повезли у бік Москви. Кілька днів опісля з російського посольства у Києві та російського консульства у Львові виїхало ще близько 30 осіб. Як пише NYT, дипломатам РФ в інших містах України наказано готуватися до масштабної евакуації.

Хрести з іменами загиблих українських військових у бою під Іловайськом перед будівлею посольства Росії у Києві, 29 серпня 2018 року, Київ, Україна. Фото: STR/NurPhoto via Getty Images

У Міністерстві закордонних справ Росії цю інформацію спростували, запевнивши, що російське посольство у Києві працює у звичайному режимі. «Незважаючи на провокації та агресивну поведінку місцевих радикалів, повторюю, що наші дипломатичні місії працюють у штатному режимі», — цитує NYT слова речниці МЗС Росії Марії Захарової. 

В українському МЗС також цю інформацію спростували. «Міністерство закордонних справ не отримувало від російської сторони інформацію про евакуацію співробітників дипломатичних установ Російської Федерації з України. Посольства інших держав в Україні також не повідомляли про наміри евакуйовувати своїх співробітників», — заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

З усім тим, в NYT пишуть, що Вашингтон знав про підготовку евакуації Кремлем. «У нас є інформація, яка вказує на те, що російський уряд готувався до евакуації членів їхніх сімей із посольства Росії в Україні наприкінці грудня і на початку січня», — заявив анонімний американський чиновник. В NYT вважають, що розглядати евакуації російських дипломатів з України можна у трьох площинах:

  • як частину пропаганди;
  • як частину підготовки до майбутнього вторгнення;
  • як обманний трюк. 

Британці везуть в Україну протитанкову зброю

17 січня 2022 року міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що Сполучене королівство надасть Україні легку протитанкову зброю у якості підтримки для захисту від агресії Кремля, пише Reuters.

«Ми прийняли рішення постачати Україні легкі протитанкові оборонні системи озброєння», — повідомив Воллес на засіданні парламенту, зазначивши, що кілька британських фахівців проводитимуть в Україні коротенькі тренінги з експлуатації цієї зброї.

Воллес не уточнив, скільки та яка саме зброя надається, але зазначив, що перша партія вже прибула в Україну 17 січня. Також він зауважив, що зброя призначена лише для ближнього та чітко оборонного застосування. «Вона не є стратегічною зброєю і не становить загрози для Росії. Вона буде використовуватися для самооборони», — заявив міністр оборони Великої Британії. 

За даними The Times, йдеться про легку протитанкову зброю наступного покоління (Next-generation Light Anti-tank Weapon, NLAW). Вона здатна знищувати ворожу бронетехніку на відстані 800 метрів і пробивати броню товщиною понад 500 мм. Вага зброї — 12.5 кг, стріляти потрібно з плеча, до бойової готовності її можна перевести всього за п’ять секунд.

Британський солдат тренується з легкою протитанковою зброєю нового покоління NLAW, 3 липня 2020 року, Солсбері, Велика Британія. Фото: Finnbarr Webster/Getty Images

Перші два британські літаки C-17 з протитанковою зброєю прибули в Україну 17 січня 2022 року. Однак летіли вони до нас не найкоротшим шляхом, а в обліт території Німеччини, пише UK Defence Journal.

У мережі одразу почали з’являтися версії про те, що Німеччина нібито не дозволила британським військовим бортам пролітати над своєю територією. Але як виявилося, британці свідомо обрали такий маршрут, навіть не звертаючись за дозволом до Берліна. Цю версію підтверджують і німецькі чиновники.

Як пише британський військовий журналіст Джордж Еллісон, наразі останній військовий борт RC-135 18 січня прибув в Україну, пролетівши коротшим маршрутом через Німеччину.

https://twitter.com/geoallison/status/1483417350577741824
Повітряний шлях британського військового літака RC-135 в Україну через Німеччину. Пост: @geoallison/Twitter

З усім тим, ця ситуація вже встигла породити кілька кумедних (і не дуже) жартів. Так, наприклад, фінський військовий блогер Петрі Макела порівняв цей інцидент з випадком, коли Німеччина, тобто Третій рейх, конфіскувала усю військову допомогу, яка направлялася до Фінляндії у 1939-1940 роках для боротьби з вторгнення Радянського союзу.

Жарт Петрі Макели про конфіскацію Третім рейхом військової допомоги Фінляндії, яка надавалася для боротьби з Радянським союзом. Пост: @pmakela1/Twitter

Раніше Заборона розповідала про те, що ще в листопаді 2021 року посольство США в Україні попередило своїх громадян про велику вірогідність військової ескалації з боку Росії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій