'
Читаєте зараз
Росія підготувала план для економіки заздалегідь. Але курс рубля та акції рекордно впали

Росія підготувала план для економіки заздалегідь. Але курс рубля та акції рекордно впали

Markiian Oliiarnyk
  • США ввели санкції проти псевдореспублік «ДНР» та «ЛНР», а також проти осіб, які причетні до їхнього фінансування.
  • Російський фондовий ринок разом з рублем обвалилися після оголошення Путіна про визнання «ЛДНР».
  • Центробанк РФ кинувся захищати російські банки від тотального краху.

Економічний сектор Росії закономірно реагують на будь-яку подію, пов’язану з ескалацією війни в Україні. Перші значні коливання були на тлі військових навчань разом з армією Білорусі та погрозами західних партнерів запровадити нечувані санкції. Нема підстав сумніватися, що разом із рішеннями визнавати псевдореспубліки в планах Кремля прописано й мінімізація економічного стресу. Втім, спостерігати, хоч і короткострокове, але падіння курсу нацвалюти та акцій компаній країни-агресора в тривожні часи все ж трошки підіймає настрій.

Заборона розповідає про те, як відреагував економічний сектор на рішення Росії офіційно обґрунтувати свою присутність на окупованій частині українського Донбасу.


Санкції США проти «ЛНР» та «ДНР»

У відповідь на визнання Росією проксі-утворень «ЛНР» та «ДНР» США ввели проти них санкції. Президент Байден підписав указ 22 лютого. 

«Визнання Російською Федерацією так званих “Донецької народної республіки” (“ДНР”) або “Луганської народної республіки” (“ЛНР”), які є регіонами України, суперечить зобов’язанням Росії за Мінськими угодами та ще більше загрожує миру, стабільності, суверенітету та територіальній цілісності України», — йдеться в указі.

Пакет санкцій США проти псевдореспубік на тимчасового окупованих територіях Донбасу передбачає заборону на:

Читати більше новин в Telegram
  • нові інвестиції в економіку так званих «ДНР» та «ЛНР» з боку американських громадян;
  • ввезення до США, прямо чи опосередковано, будь-яких товарів, послуг або технологій з так званих «ДНР» і «ЛНР»;
  • експорт, продаж або постачання зі Сполучених Штатів будь-яких товарів, послуг або технологій до так званих «ДНР» і «ЛНР»;
  • схвалення, фінансування, сприяння чи гарантування американськими громадянами будь-яких транзакцій з іноземними громадянами, якщо фінансові операції цих іноземних громадян стосуються вищеперелічених заборон.

Окрім того, під санкції потрапляють особи, які:

  • працюють або ведуть економічну діяльність на території так званих «ДНР» та «ЛНР»;
  • займають керівні посади або є членами рад директорів компаній, що діють на території так званих «ДНР» та «ЛНР»;
  • спонсорують або надають матеріальну чи технологічну підтримку особам, чиє майно та інтереси потрапили під санкції відповідно до чинного указу;
  • працюють або представляють осіб, чиє майно та інтереси потрапили під санкції відповідно до чинного указу.

Обвал курсу рубля та акцій на Мосбіржі

На визнання Путіним незалежності квазіреспублік «ДНР» та «ЛНР» російська національна валюта відреагувала стрімким падінням. Ще під час трансляції звернення президента країни-агресора 21 лютого курс долара до рубля перевалив за 80. А о 10:15 22 лютого пробив стелю у 80.8 руб за долар на 15-хвилинному графіку.

Курс рубля відносно долара за 22 лютого 2022 року. Фото: Investing

Також визнання «ЛДНР» дуже потужно вдарило по російському ринку цінних паперів. Індекс Мосбіржі за 21 лютого в середньому впав на 10.5% (максимальне піке сягало понад 17%) і вперше за останній місяць пробив нижню межу в 3200 пунктів. Індекс РТС 21 лютого відреагував ще потужніше — падіння на 13.21%.

З початком торгової сесії 22 лютого російський фондовий ринок трохи стабілізувався, однак після появи повідомлень про те, що Росія нібито готується визнати «ЛДНР» в кордонах Донецької та Луганської областей, знову стрімко полетіли донизу. Станом на 12:00 22 лютого індекс Мосбіржі впав на понад 6% від початку торгів, а індекс РТС — на 6.75%.

Котування індексу Мосбіржі за 22 лютого 2022 року. Фото: Investing
Котування індексу РТС за 22 лютого 2022 року. Фото: Investing

Російський Сбербанк за 21 лютого втратив 19.69% і продовжує падати 22 лютого (станом на 12:00 близько -7%). Компанія VK DRC (яка володіє російською соціальною мережею vk.com) за 21 лютого просіла на майже 25%, а на торговій сесії 22 лютого падіння становить близько 5%. Банк ВТБ за 21 лютого втратив 18.25%, на 22 лютого котування трохи стабілізувалися (просадка +/- 2%). Роснефть за минулу добу втратила 15.55% і продовжує втрачати 22 лютого (станом на 12:00 близько -6%). Газпром за 21 лютого впав на 16.86%, але на торговій сесії 22 лютого трохи відіграв різницю (+4% станом на 12:00)

Найбільші просадки російських компаній 21 лютого о 23:29 по Москві. Фото: Investing

Центробанк РФ кинувся захищати банки

Центральний банк Російської Федерації оголосив про заходи підтримки банків на тлі обвалу ринків. Відтак, російські банки зможуть до 1 жовтня 2022 року не визнавати втрати через знецінення цінних паперів, повідомив регулятор.

Кредитні організації зможуть відображати у звітності вартість акцій та облігацій за ринковою вартістю на 18 лютого 2022 року. На ту саму дату вони можуть зафіксувати курси іноземних валют під час розрахунку обов’язкових банківських нормативів.

Це дозволить учасникам ринку не відображати негативну переоцінку цінних паперів на своїх балансах, а також не фіксувати негативну валютну переоцінку. Можливість не переоцінювати цінні папери на балансі у періоди обвалів ринку — традиційна міра підтримки від Банку Росії. Зокрема, він застосовував її у 2020 році, на початку пандемії, а також у 2014-2015 роках.

Раніше Заборона розповідала про загрозу хакерських атак на український банківський сектор та урядові інтернет-ресурси, яка, за даними кіберрозвідки, мала б відбутися 22 лютого 2022 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій