'
Читаєте зараз
Кожен пуск ризикований: Росія стала менше атакувати Україну Х-101 та «Калібрами». Чи стане менше обстрілів?

Кожен пуск ризикований: Росія стала менше атакувати Україну Х-101 та «Калібрами». Чи стане менше обстрілів?

Svitlana Hudkova

Крилаті ракети типу Х101/555 та «Калібр» завжди були основою масованих ударів Росії по українських містах. Та хоча зараз спостерігається зниження активності у застосуванні цієї зброї, теракти не припиняться. І це абсолютно не повʼязано з відсутністю достатньої кількості боєприпасів — їх у ворога більш ніж достатньо. Проблема полягає в носіях, які також мають свій строк служби, і, схоже, він добігає кінця. 

Як зношеність російських літаків та кораблів вплине на терористичні ракетні атаки по українських містах, разом з експертом розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Літаки Ту-95МС — носії ракет Х101/555

Стратегічні бомбардувальники Ту-95, які лягли в основу теперішніх Ту-95МС, були розроблені ще на початку 1950-х. Цей літак став частиною «ядерної тріади» СРСР та мав на меті продемонструвати лідерство у перегонах озброєнь зі США в часи холодної війни.

У 1980-х він був модернізований до версії Ту-95МС, яка, серед іншого, має більше за попередницю ракетне навантаження — до восьми ракет Х-101 замість шести.

Попри довгу історію, бойовий досвід Ту-95МС отримали лише в кінці 2015 року, коли вперше відстріляли ракетами Х-55 по складах і штабах «Ісламської держави» у Сирії. Українці ж дуже добре запамʼятали ворожі бомбардувальники з початком масованих обстрілів обʼєктів енергетичної інфраструктури 10 жовтня 2022 року. Відтоді саме крилаті ракети Х-101/555 десятками запускалися по Україні. Проте 2024 року дещо змінилося.

Читати більше новин в Telegram

Аналізуючи останні обстріли, військово-політичний оглядач Олександр Коваленко зазначає, що Росія продовжує підіймати в повітря таку ж кількість бомбардувальників, як і в минулі роки. Однак ракет вони запускають вже значно менше. «21 березня — залучено 11 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС для пуску 29 ракет, або по 2–3 ракети з борту. 22 березня — 13 стратегів Ту-95МС для пуску 40 ракет, або по 3–4 з борту. 24 березня — 14 літаків Ту-95МС для пуску 29 ракет, або по 2–3 з борту», — показує динаміку експерт.

При цьому Коваленко нагадує, що Ту-95МС може нести навантаження у вісім ракет типу Х-101/555/55. Тобто при зльоті такої кількості бомбардувальників кількість випущених ракет мала б бути в рази більшою. Чи повʼязано це з дефіцитом таких ракет у ворога? Ні.

Олександр Коваленко. Фото: Олександр Коваленко / Facebook

«Ракети Х-101 російський ВПК виробляв, виробляє і вироблятиме — вони у них ніколи не закінчаться. Але залишається питання з ресурсом і технічним станом бортів Ту-95МС, які ще з кінця 2022-го почали знижувати ракетне навантаження. Якщо торік один борт запускав максимум шість з восьми ракет, то зараз — вже максимум чотири ракети. Тому причина у відпрацюванні ресурсу. І щоб не відбулося катастрофічних інцидентів, росіяни змушені робити пуски обмеженою кількістю», — пояснює Коваленко.

Серійне виробництво Ту-95МС тривало з 1982-го до серпня 1992 року. Відповідно, найстарішому борту зараз 40 років, а наймолодшому — 30. І це при діапазоні строку служби літаків у 30–35 років. Тобто зовсім старими їх назвати не можна, але свій ресурс вони дійсно вичерпують, особливо при постійному навантаженні.

Наразі з 60 ракетоносців у бойовому стані Росія має максимум 30. Інші або списані, або використовуються як донори деталей, які ще якось підтримують наявні літаки у робочому стані.

Але Ту-95МС в Росії більше не виробляють. У разі виходу з ладу всіх бомбардувальників ціла ракетна компонента РФ — крилаті дозвукові авіаційного базування — сама собою стане безглуздою. Це, щоправда, не станеться найближчим часом.

Кораблі-носії ракет «Калібр»

Крилаті ракети морського базування майже не використовувалися при обстрілах України у зимовий період. Хоча у ГУР МО запевняють: ракет у Росії достатньо. Станом на 1 травня їх налічувалося 270 одиниць, а виробляти їх російський ВПК здатен у кількості 30–40 штук на місяць.

За словами Коваленка, останній, досить обмежений удар «Калібрами» відбувся 25 вересня 2023 року. Тоді росіяни випустили по Одеській області 12 ракет. З того часу удари завдавалися дуже рідко і в мінімальному компоненті — 3–4 ракети. І лише 27 квітня ворог знову здійснив обмежений удар у кількості вісім штук.

Військовий експерт вбачає дві причини того, чому РФ не використовує «Калібри». 

«По-перше, кораблі-носії цих ракет також мають ресурс для своїх пускових установок. І він жодного разу не проходив випробування в умовах інтенсивного використання, як це було у 2022–2023 роках. Відповідно, у другій половині 2023 року пуски стали рідшими, а зараз їх майже немає. Це фактор того, що пускові установки настільки зношені, що їх не можуть використовувати в повному обсязі з максимальним навантаженням. По-друге, самі кораблі від частих стартових імпульсів отримали низку внутрішніх пошкоджень корпусу, які так само впливають на стійкість», — пояснює Коваленко.

Отже, і пускові установки, і більшість кораблів відпрацювали свій ресурс, і кожен наступний пуск для них є ризикованим, зазначає експерт. Але також на невикористання «Калібрів» впливає успіх українських спецоперацій. Після успішних уражень Силами оборони України російських кораблів у Севастополі Чорноморська флотилія росіян втекла до Новоросійська. І на новому місці базування досі не облаштовано інфраструктуру для обслуговування та зберігання цих крилатих ракет.

«Наразі триває активне вивезення КРМБ “Калібр” з 3413-ї ракетно-технічної бази у Сухарній Балці (Севастополь) на материк, на 1061-й арсенал комплексного зберігання ракет, боєприпасів та вибухових речовин у станиці Натухаєвській Краснодарського краю (Новоросійськ). Причому командування окупантів всіляко форсує процес облаштування всієї необхідної інфраструктури та логістики», — каже військовий експерт.

Комбіновані ракетні удари по Україні

Наявність у росіян проблем з носіями зброї, на жаль, не означає, що масованих атак по українських містах стане менше. Дійсно, крилаті ракети Х-101/555 та «Калібр» вже не будуть запускатися у кількості, в якій вони запускалися в минулі роки. Хоча щодо останніх експерт допускає поновлення ударів, коли окупанти відновлять інфраструктуру в Новоросійську. Та росіянам потрібно підтримувати масованість ударів, тому вони будуть комбінувати атаки, залучаючи ракети Х59/69, «Іскандер», «Кинджал», Х22/32, С-300, БПЛА Shahed. 

І якщо Повітряні сили України успішно відпрацьовували по Х-101 та «Калібрам», зі зміною алгоритму військові отримають більше навантаження.

«Кожна ракета має свій алгоритм перехоплення. І до кожної треба адаптуватися безпосередньо в час, коли завдається удар. Але як і росіяни вимушено пристосовуються до своїх реалій, так і ми пристосовуємося до наших. Я не можу сказати, що вони якось критично проривають нашу ППО. Це і досі можливо зробити тими ракетами, які ми не можемо перехоплювати через брак необхідних систем. Наприклад, “Іскандери”, які бʼють по Одесі, або “Кинджали”, які нещодавно прилетіли на Західну Україну», — каже Олександр Коваленко.

Він прогнозує, що ситуація покращиться, коли ЗРК Patriot або SAMP/T зʼявляться в Україні у більшій кількості. На додачу, щоб закривати більше повітряного простору та створювати ефективний буфер безпеки, потрібні системи середнього та малого радіуса дії, які перехоплюватимуть крилаті ракети.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій