'
Читаєте зараз
Росіяни біля Часового Яру б’ють аналогами Excalibur з лазерним наведенням: які плани у ворога

Росіяни біля Часового Яру б’ють аналогами Excalibur з лазерним наведенням: які плани у ворога

Daniil Tsarevskyi
  • Росіяни тисли на Часів Яр ще з осені 2023 року. Коли ворог окупував Авдіївку, в нього звільнились сили, щоб провести там наступ.
  • Ворог 9 квітня 2024 року проводив наступальні дії одразу на трьох ділянках фронту поблизу міста.
  • Армія РФ разом з КАБами використовує високоточні аналоги американських Excalibur та новітні баражуючі боєприпаси.

Захоплення Часового Яру дозволить росіянам вийти на дорогу до Краматорсько-Славʼянської агломерації. Вони, найімовірніше, мають на меті вийти на адміністративні кордони Донецької області. Однак це буде важко зробити, оскільки на шляху лежить Костянтинівка.

Заборона розповідає про тактику Росіян під Часовим Яром та про небезпечну зброю, яку застосовує ворог.

Часів Яр: чому такий важливий

Часів Яр наразі — один з основних напрямків наступу росіян. Тут ворог намагався тиснути ще з осені 2023, проте сили звільнились тільки після взяття Авдіївки. Контроль над містом відкриває дорогу до Краматорсько-Слов’янської агломерації та остаточного захоплення Донецької області. Зробити це буде важко, стверджує військовий експерт Іван Ступак.

Наміри противника підтверджують напрямки штурмів. Так, тільки 9 квітня  росіяни проводили наступальні дії південніше Виїмок, а також в Богданівці, Іванівському та безпосередньо на підступах до Часового Яру.

«…просунулися у заказнику Ступки-Голубовські. Зростає число авіаційних ударів, більшовицька артилерія та дрони панують в небі, що збільшує наші втрати в обороні та дає їм перевагу при штурмах позицій Сил Оборони. Свою роль грає і слабка підтримка РЕБів, хоча в районі Авдіївки наші РЕБи гасять і своїх і чужих», — стверджує Deep State.

Читати більше новин в Telegram

Мапа ситуації на фронті поблизу Часового Яру. Скріншот: Deep State Map

«Захоплення Часового Яру не відкриє для них велику автостраду до Краматорська. Там до міста по прямій 27 кілометрів, а по дорозі чимала кількість населених пунктів. Вони до Часового Яру просуваються по кількасот метрів з величезними втратами, тому там ще йти і йти», — стверджує Іван Ступак.

Щоб організувати ефективний наступ на Краматорськ, противнику потрібно буде прорватися в Костянтинівку, яка значно більша за Часів Яр. Тобто сил на її окупацію знадобиться в рази більше. Машовець також нагадує про сили ЗСУ у Сіверську над Бахмутом та укріплений район оборони в Торецьку.

«Тобто стає зрозуміло, що для виконання своїх завдань російському угрупованню військ “Юг” буде потрібно значно більше живої сили. Наближається момент, коли командування противника буде вимушене обирати між наступом на Краматорськ або розв’язанням проблеми Курахівсько-Вугледарського виступу. Одночасно вести наступ на цих двох напрямках буде складно», — зазначає військовий експерт.

«Краснополь» та «Скальпель»: роль у тактиці росіян

Під час атак на напрямку росіяни активно застосовують артилерію та КАБи. Раніше перевага в цих засобах ураження вже допомогла окупантам взяти Авдіївку.

Начальник штабу артилерії бригади «Рубіж», підполковник Денис Нагорний стверджує, що Росія також почала активно застосовувати артилерійські снаряди «Краснополь», які є аналогом американських Excalibur.

Вони належать до сімейства корегованих 152-мм та 155-мм осколково-фугасних артилерійських боєприпасів з бронепробиттям до 130 мм. Він має лазерне наведення, а окремі модернізації можуть використовувати та супутникову навігацію. Боєприпас має максимальну дальність ураження у 25 кілометрів.

Разом із точними снарядами росіяни застосовують вже відомі Ланцети та новий баражуючий боєприпас «Скальпель». Останній використовують на фронті в рамках армійських випробувань ще з 2023, проте у масове виробництво збираються запустити у 2024-му. Розробку, за словами російських пропагандистів, завершили у березні.

Платформа нібито є аналогом Ланцета та має наступні приблизні характеристики:

  • корисне навантаження — 5 кг;
  • злітна маса —  10.5 кг;
  • крейсерська швидкість — 120 км/год;
  • дальність польоту — 40 км.

Російський баражуючий боєприпас «Скальпель» на катапульті для запуску. Фото: Мілітарний

«Щоб ефективніше захищатись від дронів «Ланцет» та «Скальпель», наші артилеристи вимушені натягувати вже не одну, а кілька антидронових сітей над однією артсистемою. Якщо ж вдається «засікти» роботу лазерної системи наведення для снарядів ‘Краснополь’, то тут вихід може бути лише один – ховати нашу артилерію в підземні укриття», — каже підполковник.

Ворог також активно застосовує бронетехніку, при чому з великою кількістю десанту — по 20-30 людей. Також ворог активно окопується, щоб мінімізувати ураження вже нашою артилерією. В таких умовах ЗСУ намагається знищувати колони ворога задовго до позицій української піхоти. Так українські військові вступають в бій з лише 30-40% сил, яким все ж вдається прорватись.

Раніше Заборона розповідала, які плани росіяни мають на весну 2024 року. Так, наступ на Харків навряд відбудеться, натомість окупанти хочуть вийти до річки Оскіл.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій