Читаєте зараз
Росіяни майже зруйнували єдиний у світі кримськотатарський палац

Росіяни майже зруйнували єдиний у світі кримськотатарський палац

Ilona Kivva
Автор:
  • Ханський палац у кримському Бахчисараї був головною резиденцією правителів ханату з першої половини XVI до кінця XVIII століття.
  • У 2017 році держава-агресорка почала так звану реконструкцію історичної будівлі, фактично знищуючи її.
  • Україна звернулася до ЮНЕСКО з вимогою завадити руйнуванню пам’ятки.

Росіяни відновили так звану реконструкцію Ханського палацу у Бахчисараї в анексованому Криму. Стародавні частини єдиного у світі кримськотатарського палацового комплексу замінюють на металеві конструкції, на кшталт тих, з яких будують сцени та інші тимчасові споруди. Це повністю руйнує історико-культурну цінність пам’ятки.

Заборона розповідає про культурний злочин держави-терористки.

Ханський палац у Бахчисараї: що за споруда

Бахчисарайський палац був головною резиденцією правителів Кримського ханату з першої половини XVI до кінця XVIII століття, зазначено у Великій українській енциклопедії.

Він був збудований як родова резиденція династії Гераїв — правителів Кримського ханства. Багато хто з них зробив власний внесок у створення комплексу: майже за кожного правителя з роду на території палацу зводили нові споруди та проводили капітальні ремонти.

Бахчисарайський палац мав втілювати концепцію Райського саду, тому він включає багато садів і фонтанів. Загалом, до наших днів частково та повністю збереглися:

Читати більше новин в Telegram
  • головний корпус — двоповерхова будівля із внутрішнім фонтанним двориком. Це найдавніша споруда палацу. У корпусі розміщувалися зал ради та суду, де вирішувалися найважливіші державні справи; ханська канцелярія; Посольський зал та Золотий кабінет, декорований золотими розписами Омера;
  • гарем;
  • корпуси почту і варти;
  • ханська кухня;
  • стайні;
  • двоповерховий бібліотечний корпус, прибудований у XIX столітті;
  • Cоколина вежа — великий оглядовий майданчик з краєвидом;
  • Велика ханська мечеть;
  • купольні гробниці (дюбре) XVI-XVII століть;
  • Лазня Сари-Гюзель;
  • сади і паркові споруди XVIII – XIX століть. Саме вони дали назву місту — Бахчисарай.

Ханський палац є єдиним у світі зразком кримськотатарської палацової архітектури й унікальним для Європи цілісним архітектурним комплексом близькосхідної цивілізації.

Він внесений до списку пам’яток національного значення України, а також двічі (у 2003 та 2012 роках) до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Росіяни руйнують Бахчисарайський палац: дані МЗС

Російська Федерація у 2017 році, через три роки після анексії півострова, почала «ремонтно-реставраційні» роботи в палаці. Так, унікальні будівельні матеріали почали замінювати сучасними, нівелюючи історичну значущість комплексу. 

З того часу Україна неодноразово відправляла звернення до ЮНЕСКО з проханням зупинити так звану реконструкцію. Організація у 2021 році опублікувала доповідь, у якій визнала, що «реставрація» створює загрозу знищення історико-культурної цінності пам’ятки. Після цього роботи призупинили більше ніж на рік, але у грудні-2022 їх відновили.

Так, було розібрано дах Золотого Кабінету у найстарішому корпусі комплексу. Стародавню покрівлю замінили на металеву конструкцію. Також було демонтовано унікальні кольорові вітражі, повідомила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Головний корпус Бахчисарайського палацу. Фото: Олександр Ткаченко/Telegram
Росіяни руйнують Золотий кабінет Ханського палацу у Бахчисараї. Фото: Еміне Джапарова/Twitter
Росіяни руйнують Золотий кабінет Ханського палацу у Бахчисараї. Фото: Еміне Джапарова/Twitter

«Ханський палац у Бахчисараї — унікальна кримськотатарська єдина архітектурна пам’ятка, яка є свідченням існування, розвитку, етногенезу кримських татар на цій території. Росіяни його нищать — стирають національну пам‘ять новобудом», — заявив міністр культури України Олександр Ткаченко.

Представники відомств закликали ЮНЕСКО завадити знищенню культурної спадщини кримських татар.

Раніше Заборона розповідала про скандал навколо історичного центру «Квіти України». Його можуть перебудувати на сучасний торговельний центр чи офісну будівлю

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій