Читаєте зараз
Росіяни почали тікати після оголошення про призов: які приховані наслідки

Росіяни почали тікати після оголошення про призов: які приховані наслідки

Ilona Kivva
Автор:
  • Президент країни-агресорки Володимир Путін 21 вересня 2021 року оголосив часткову мобілізацію в Росії.
  • Попит та ціни на квитки на авіарейси з РФ у перші хвилини після оголошення призову зросли місцями в рази.
  • Представники країн ЄС та США заявили, що продовжать підтримку України і назвали дії російського президента ознакою поразки.

Громадяни Російської Федерації буквально за години після оголошення Путіним часткової мобілізації розкупили практично всі квитки у країни, куди їм ще дозволений в’їзд. Деякі країни-партнерки України пішли далі. Так, Латвія заборонила видавати навіть гуманітарні візи тим, хто спробує в’їхати у країну, щоб уникнути призову. Втім, цілком ймовірно, що військовозобов’язаних взагалі не випустять з РФ.

Заборона розповідає про приховані наслідки мобілізації у Росії.


Чоловіки тікають з РФ: як працює візовий бан

Після оголошення Путіним часткового призову росіяни розкупили всі квитки на прямі рейси до Стамбула, Єревану, Ташкента, Баку, Бішкека та Астани, повідомляє видання «Верстка».

Водночас ціни на авіаперельоти всього за лічені хвилини зросли більше ніж удвічі. Приміром, вартість найкоротших рейсів до Грузії близько ₽120 000, в Азербайджан — ₽248 000, а у Єреван — ₽86 000.

Однак більшість росіян, навіть серед тих, що встигли купити квитки, не зможуть виїхати з країни. Так, чоловікам і жінкам з російським громадянством, які перебувають на військовому обліку, за законом РФ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», заборонено виїжджати з місця проживання без спеціального дозволу.

Читати більше новин в Telegram

«Думаю, це буде закриття кордону для людей певних параметрів. Наприклад, чоловіки віком від 18 до 50-60 років. Ймовірно, їх просто не випускатимуть. Контролювати проживання за місцем реєстрації складно, особливо враховуючи, що багато хто живе в інших місцях зазвичай», — каже російський військовий аналітик Ян Матвєєв.

Ще однією проблемою для громадян держави-агресорки стане те, що міжнародні платіжні системи VISA та Mastercard повністю припинили роботу в Росії, а також зупинили будь-які транзакції за картками. Власна російська платіжна система «Мир» була доступна тільки у семи країнах світу, але:

  • з 19 вересня 2022 року такі картки не обслуговують у найбільших банках Туреччини;
  • з 21 вересня їх перестали приймати у більшості банків В’єтнаму та Казахстану;
  • повністю припинили обслуговувати у Вірменії.

Тож фактично працює «Мир» тільки у самій Росії, Білорусі, Киргизстані та Таджикистані.

Більшість країн ЄС, а також Канада та Японія суттєво обмежили в’їзд для росіян після повномасштабного вторгнення. Так, Латвія, Литва, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Данія, Бельгія та Нідерланди взагалі не приймають заявки від громадян РФ на туристичні візи. Винятком є гуманітарні, але, наприклад, Латвія одразу після виступу Путіна заявила, що не видаватиме такі дозволи на відвідування країни росіянам, які захочуть виїхати, щоб уникнути мобілізації.

Частковий призов не вирішить нестачу в армії РФ — The Guardian

Оголошення мобілізації може викликати значну негативну реакцію у російського суспільства, однак не допоможе поповнити живу силу, залучену до бойових дій в Україні, вважає аналітик The Guardian Люк Хардінг.

«Часткова мобілізація не розв’яже проблеми з нестачею російських військ. Промова Путіна була звичайним списком образ і звинувачень. Дивно, що через шість місяців війни він все ще живе в паралельній реальності, де насправді Росія не вторглася в Україну, але Україна погрожувала Росії», — сказав експерт.

Підтверджує думку Хардінга і спеціаліст з дипломатії BBC Пол Адамс. Так, для мобілізації, потрібно підготувати додаткове оснащення та організувати бойові підрозділи. На це підуть місяці, навіть якщо призвані вже мають військовий досвід.

«Якщо Росія не почне кидати нові сили в бій по частинах, то вони не будуть залучені до бойових дій до наступної весни. А враховуючи катастрофічні матеріальні втрати, Москві може бути важко забезпечити нові підрозділи технікою, необхідною для ефективної боротьби. Кремлю стає дедалі важче організувати й озброїти сили, які вони вже мають у боротьбі, не кажучи вже про будь-які нові», — переконаний він.

Призов 300 000 погано підготовлених резервістів навряд чи буде єдиним заходом, до якого вдається Путін, щоб спробувати уникнути ​​поразки, каже аналітик з питань безпеки BBC Френк Гарднер.

Мобілізація в Росії: коментарі світових політиків 

Світова спільнота характеризує часткову мобілізацію як паніку та фактичне визнання поразки на даному етапі бойових дій, однак все ще не відкидають загрози з боку держави-агресорки.

У Литві у відповідь на призов у РФ привели у бойову готовність сили швидкого реагування. «Оскільки російська військова мобілізація також проводитиметься біля наших кордонів (Калінінградська область), сили приведені в стан підвищеної готовності, щоб запобігти будь-яким провокаціям з боку Росії», — заявив міністр оборони країни Арвідас Анушаускас.

Ознакою слабкості назвали крок Путіна у Великій Британії та США. Представники країн запевнили, що продовжать підтримувати Україну попри погрози країни-терористки.

«Підставні референдуми та мобілізація є ознаками провалу Росії. Сполучені Штати ніколи не визнають претензій РФ на нібито анексовану українську територію, і ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно», — заявила посол США в Україні Бріджит Брінк.

«Порушення президентом Путіним власних обіцянок не мобілізувати частину свого населення та незаконна анексія частини України є визнанням того, що його вторгнення зазнає поразки. Він і його міністр оборони відправили на смерть десятки тисяч своїх громадян, погано оснащених і погано керованих. Жодні погрози та пропаганда не можуть приховати той факт, що Україна перемагає у цій війні, міжнародне співтовариство є єдиним, а Росія стає глобальною парією», — сказав міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.

Про подальшу фінансову та збройну допомогу Україні висловилися також прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала та очільник МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. 

Ще одним неправильним кроком Росії назвав мобілізацію віцеканцлер Німеччини Роберт Габек, а прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте описав плани призову та проведення референдумів як ознаку паніки РФ.

Раніше Заборона розповідала про основні тези з промови президента держави-агресорки 21 вересня та про ескалацію війни через спробу РФ анексувати нові території України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій