Читаєте зараз
Росію можуть вигнати з ОПЕК+. Хто від цього виграє

Росію можуть вигнати з ОПЕК+. Хто від цього виграє

Markiian Oliiarnyk
  • Через західні санкції та заборону страхування суден прогнозується, що видобуток нафти в Росії скоротиться на 8%.
  • РФ не може наростити достатній видобуток, тож деякі члени OPEC пропонують виключити її з угоди.
  • Виключення Москви з угоди дозволить Саудівській Аравії та ОАЕ зайняти нішу російської нафти, що може дещо стабілізувати ринок.

Внаслідок санкцій та виходу з Росії міжнародного бізнесу прогнозується падіння видобутку нафти в країні-терористці — її елементарно немає де зберігати, немає великого попиту. Скорочення об’ємів може стати причиною виключення РФ з країн-учасниць світового нафтокартеля, хоча це може покласти край ОПЕК+.

Заборона розповідає про можливість позбавлення Росії участі в організації. 


Росія в ОПЕК+: виключення з угоди про видобуток нафти

Деякі члени Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) розглядають можливість призупинити участь Росії в угоді ОПЕК+, в рамках якої великі нафтовидобувні країни світу спільно визначають обсяги постачання на ринок, пише The Wall Street Journal.

Через санкції США й часткове ембарго у Європі РФ не здатна виконувати свої зобов’язання щодо щомісячного нарощування видобутку. А до кінця року прогнозується, що він взагалі впаде аж на 8%. «Ми всі погодилися з тим, що Росія технічно вийшла з ефективної участі в угоді на цей момент. Немає сенсу змушувати їх дотримуватися квоти», — розповів WSJ делегат ОПЕК.

Виключення Росії з угоди і, як наслідок, перерозподіл квот дозволить іншим членам, включно із Саудівською Аравією та ОАЕ, видобувати значно більше й зайняти нішу підсанкційної російської нафти. Зазначається, що до цього дуже закликають США та Євросоюз на тлі різкого зростання цін на енергоносії (збільшення видобутку дозволить їх знизити).

Читати більше новин в Telegram
Графік ціни на нафту європейської марки Brent. Інфографіка: WSJ

Графік ціни нафту американської марки WTI. Інфографіка: WSJ

Росія не входить в саму ОПЕК, але є учасницею розширеного формату з 2016 року. Завдяки Декларації про співпрацю, що вводить обов’язкові квоти для підписантів, Кремль має значний вплив на нафтовий ринок. Окремі члени картелю не хочуть звільняти Росію від її зобов’язань: пізніше, коли нафтовим країнам потрібно буде скорочувати видобуток для підтримання цін, позбавлена квот РФ зможе просто сказати «ні».

Яке б рішення не було ухвалене, ОПЕК ймовірно намагатиметься зберегти Москву як союзника, очікуючи на день, коли її видобуток відновиться. Це пояснюється тим, що сама концепція ОПЕК+ без Росії навряд чи здатна існувати, вважають в WSJ. Навіть під санкціями вона видобуває більше нафти, ніж будь-яка інша країна, окрім США і Саудівської Аравії.

Збільшення видобутку нафти у липні-серпні 2022

2 червня 2022 року міністри країн формату ОПЕК+ погодилися збільшити поставки нафти на ринок на близько 50% у липні-серпні цього року, пише Bloomberg. Згідно з домовленістю, новий норматив для видобутку буде 648 000 барелів на добу, у порівнянні з поточними 432 000 бар/д.

Зазначається, що Росія повністю підтримала план, і переговори завершилися в рекордні терміни — всього за 11 хвилин. Збільшення видобутку буде розподілено пропорційно між членами ОПЕК+. Країни, які не зможуть його наростити, як-от Ангола, Нігерія і Росія, все одно отримають вищу квоту. Очікувано, що найбільші зобов’язання по збільшенню на себе візьмуть Саудівська Аравія і Об’єднані Арабські Емірати.

Раніше Заборона розповідала про те, як Росія не може знайти покупців на своє чорне золото, внаслідок чого у морях на танкерах застрягли десятки мільйонів барелів нереалізованої нафти марки Urals.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій