Читаєте зараз
Росію можуть вигнати з ОПЕК+. Хто від цього виграє

Росію можуть вигнати з ОПЕК+. Хто від цього виграє

Markiian Oliiarnyk
  • Через західні санкції та заборону страхування суден прогнозується, що видобуток нафти в Росії скоротиться на 8%.
  • РФ не може наростити достатній видобуток, тож деякі члени OPEC пропонують виключити її з угоди.
  • Виключення Москви з угоди дозволить Саудівській Аравії та ОАЕ зайняти нішу російської нафти, що може дещо стабілізувати ринок.

Внаслідок санкцій та виходу з Росії міжнародного бізнесу прогнозується падіння видобутку нафти в країні-терористці — її елементарно немає де зберігати, немає великого попиту. Скорочення об’ємів може стати причиною виключення РФ з країн-учасниць світового нафтокартеля, хоча це може покласти край ОПЕК+.

Заборона розповідає про можливість позбавлення Росії участі в організації. 


Росія в ОПЕК+: виключення з угоди про видобуток нафти

Деякі члени Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) розглядають можливість призупинити участь Росії в угоді ОПЕК+, в рамках якої великі нафтовидобувні країни світу спільно визначають обсяги постачання на ринок, пише The Wall Street Journal.

Через санкції США й часткове ембарго у Європі РФ не здатна виконувати свої зобов’язання щодо щомісячного нарощування видобутку. А до кінця року прогнозується, що він взагалі впаде аж на 8%. «Ми всі погодилися з тим, що Росія технічно вийшла з ефективної участі в угоді на цей момент. Немає сенсу змушувати їх дотримуватися квоти», — розповів WSJ делегат ОПЕК.

Виключення Росії з угоди і, як наслідок, перерозподіл квот дозволить іншим членам, включно із Саудівською Аравією та ОАЕ, видобувати значно більше й зайняти нішу підсанкційної російської нафти. Зазначається, що до цього дуже закликають США та Євросоюз на тлі різкого зростання цін на енергоносії (збільшення видобутку дозволить їх знизити).

Графік ціни на нафту європейської марки Brent. Інфографіка: WSJ

Графік ціни нафту американської марки WTI. Інфографіка: WSJ

Росія не входить в саму ОПЕК, але є учасницею розширеного формату з 2016 року. Завдяки Декларації про співпрацю, що вводить обов’язкові квоти для підписантів, Кремль має значний вплив на нафтовий ринок. Окремі члени картелю не хочуть звільняти Росію від її зобов’язань: пізніше, коли нафтовим країнам потрібно буде скорочувати видобуток для підтримання цін, позбавлена квот РФ зможе просто сказати «ні».

Яке б рішення не було ухвалене, ОПЕК ймовірно намагатиметься зберегти Москву як союзника, очікуючи на день, коли її видобуток відновиться. Це пояснюється тим, що сама концепція ОПЕК+ без Росії навряд чи здатна існувати, вважають в WSJ. Навіть під санкціями вона видобуває більше нафти, ніж будь-яка інша країна, окрім США і Саудівської Аравії.

Збільшення видобутку нафти у липні-серпні 2022

2 червня 2022 року міністри країн формату ОПЕК+ погодилися збільшити поставки нафти на ринок на близько 50% у липні-серпні цього року, пише Bloomberg. Згідно з домовленістю, новий норматив для видобутку буде 648 000 барелів на добу, у порівнянні з поточними 432 000 бар/д.

Зазначається, що Росія повністю підтримала план, і переговори завершилися в рекордні терміни — всього за 11 хвилин. Збільшення видобутку буде розподілено пропорційно між членами ОПЕК+. Країни, які не зможуть його наростити, як-от Ангола, Нігерія і Росія, все одно отримають вищу квоту. Очікувано, що найбільші зобов’язання по збільшенню на себе візьмуть Саудівська Аравія і Об’єднані Арабські Емірати.

Раніше Заборона розповідала про те, як Росія не може знайти покупців на своє чорне золото, внаслідок чого у морях на танкерах застрягли десятки мільйонів барелів нереалізованої нафти марки Urals.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору