Читаєте зараз
Розгадано таємницю Кривавого водоспаду: над цим працювали понад 100 років

Розгадано таємницю Кривавого водоспаду: над цим працювали понад 100 років

Ilona Kivva
Автор:
  • У світі є кілька дивовижних водойм — деякі з них мають незвичний колір. В основному це відбувається завдяки мінералам, які з часом кристалізуються на дні.
  • Індонезія славиться різнобарвними вулканічними озерами — всі в принципі дуже небезпечні, а одне взагалі складається з кислоти.
  • Blood Falls в Антарктиді досліджували понад 100 років, але мінералів не знаходили, тому пояснити червоне забарвлення не вдавалося. 

В озері, яке живить Кривавий водоспад, живуть унікальні мікроорганізми, які тисячоліттями розвивалися у повній ізоляції. З частини стародавніх мікробів утворилися наночастинки, які і надають воді незвичного кольору.

Заборона розповідає про червоний водоспад, а також про інші незвичні водойми планети.


Blood Falls в Антарктиді: чому червоний

Водоспад відкрили британські дослідники у 1911 році під час експедиції до Антарктиди. Потік розташований на краю льодовика Тейлора в Сухих долинах, що у східній частині материка. Вони побачили, як прямо з криги тече червона вода, саме  тому він і отримав назву Кривавий. Вчені всі ці десятиліття намагалися з’ясувати, чому вода фарбується у такий колір, але відповідей не знаходили, пише Science Alert.

Вид з висоти пташиного польоту на Кривавий водоспад. Фото: Peter Rejcek/Antarctic Sun

Команда американських дослідників взялася за дослідження у 2006 році: періодично вони брали та аналізували зразки з язика льодовика. До цього повний розбір мінералогічного складу ніхто не робив. 

Читати більше новин в Telegram

За допомогою потужних мікроскопів дослідники виявили у складі наносфери. Ці мікрочасточки становлять соту частину розміру еритроцитів людини і походять від стародавніх мікробів. Вони містять велику кількість заліза, а також кремній, кальцій, алюміній і натрій.

«Цей унікальний склад забарвлює солону підлідну воду в червоний колір, коли вона виходить з язика льодовика та зустрічається з киснем, сонячним світлом та теплом. Щоб бути мінералом, наносфери повинні бути організовані в дуже конкретну, кристалічну структуру. Ці натомість не є кристалічними, тому методи, які раніше використовувалися для дослідження твердих тіл, не виявили їх», — пояснив Кен Ліві з університету Джона Гопкінса.

Знімок льодовика Тейлора в долині Тейлор, що є частиною сухих долин Мак-Мердо — найбільшого вільного від льоду регіону Антарктиди. Фото: обсерваторія Землі NASA

Це дослідження також підтверджує, що в льодовику Тейлора є давні популяції мікроорганізмів, які впродовж тисячоліть еволюціонували в ізоляції під сотнями метрів криги. Таким чином, ця зона може стати цікавою для астробіологів, які сподіваються виявити приховані форми життя у льодовиках і на інших планетах.

Дивні водойми світу: топ-7

Кривавий водоспад не єдине загадкове явище, пов’язане з водою. У світі існує кілька не менш дивовижних та барвистих водойм:

  • Плямисте озеро — розташоване в Британській Колумбії біля містечка Осойос (Канада), недалеко від кордону зі США. Вода у ньому насичена різними мінералами, зокрема, має найбільшу у світі концентрацією сульфату магнію, кальцію і натрію, а також срібла і титану. Під час спеки озеро частково висихає і на його поверхні утворюються різнокольорові плями. Вважається, що воно має лікувальні властивості;
  • Кратерні озера Келімуту — знаходяться на вершині однойменного вулкану на острові Флорес, що в Індонезії. На дні кожного з них залягають різні мінерали, які дають відтінки воді: від яскраво блакитного до бірюзового та червоно-коричневого та навіть чорного. Кожне з озер міняє забарвлення раз на кілька років незалежно один від одного. Місцеві вважають, що в озерах Келімуту знаходять свій спокій і притулок душі померлих;
Три кратерні озера на вершині Келуміту. Озеро Tiwi Ata Mbupu (ліворуч), Tiwu Nua Muri Kooh Tai (по центру) і Tiwu Ata Polo (справа), 1 червня 2013 року. Фото надано Tripping

  • Басейн з шампанським, або озеро Шампань — гаряче джерело (74°С) в геотермальному районі Вайотапу на Північному острові Нової Зеландії. Назву водоймі дали через вуглекислий газ, який підіймається з його дна, подібно до бульбашок в ігристому. Забарвлення змінюється від блакитного до зеленого через високий вміст мінералів, а рудий біля берега — це силікатні структури, які кишать мікробними життями. Саме у цьому озері було знайдено два нові види бактерій;
Басейн з шампанським, Нова Зеландія. Фото: Ilya Grigorik/Wikimedia

  • Кипляче озеро розташоване в національному парку Moran Trois Pitons в карибській країні Домініка. Це вулканічна водойма, під якою досі тече лава, тому вода у ньому буквально кипить.
Кипляче озеро, Домініка. Фото: Uwi Seismic

  • Озеро Пітч знаходиться на південному заході острова Тринідад недалеко від населеного пункту Ла-Брея. Вода у ньому має чорний колір через поклади великої кількості бітуму та гудрону на дні. Це найбільше у світі природне родовище цих мінералів.
Птах сидить посеред озера Пітч. Фото: Caribbean National Weekly

  • Вибухове озеро Ківу знаходиться вздовж кордону Руанди з Демократичною Республікою Конго. Це одне з Великих африканських озер. Його вважають одним із найнебезпечніших у світі через шари вуглекислого газу та метану під водою. Через ці гази водойма справді може вибухнути навіть від невеликого землетрусу. Крім того, поруч з озером знаходиться вулкан Кітура. Під час його виверження у 1948 році Ківу закипіло, що знищило всю рибу, що мешкала у ньому.
Водоохоронець озера Ківу в ДРК патрулює. Фото: Waterkeeper

  • Кисле озеро Кава Іджен в Східній Яві є частиною комплексу Іджен, що складається з понад 10 вулканічних об’єктів, що розмістилися в радіусі 20 км навколо кальдери. Це найбільш кислотне озеро в світі через високу концентрацію сірки, тобто у ньому міститься сірчана кислота. Температура на дні становить 200 градусів Цельсія. Вночі водойма світиться синім кольором через високий вміст метану. 
Кисле озеро Кава Іджен, Східна Ява, Індонезія. Фото: Wikimedia

Раніше Заборона розповідала про сім найбільш неординарних збігів в історії людства. Деякі з них циклічні, наприклад, землетруси, що з інтервалом у кілька років трапляються в один і той же день.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій