'
Читаєте зараз
Розслідувачі знайшли звʼязок ГРУ РФ із загадковим гаванським синдромом: що це таке

Розслідувачі знайшли звʼязок ГРУ РФ із загадковим гаванським синдромом: що це таке

Daniil Tsarevskyi
  • У 2016 році американські диппредставники на Кубі стикнулись із симптомами, подібними до черепно-мозкової травми. Пізніше, зі збільшенням скарг, стан отримав назву гаванський синдром.
  • У 2023 році ЦРУ відкинуло причетність будь-якої держави до атак на дипломатів, а також усунуло версію про спрямований зовнішній вплив. 
  • Журналісти провели власне розслідування і з’ясували, що до випадків все ж може бути причетна Росія.

Інциденти з нападами синдрому в американських дипломатів часто збігаються з поїздками співробітників Головного розвідувального управління (ГРУ) РФ із військової частини 29155. Крім цього, у Росії вплив на мозок серйозно вивчають саме повʼязані із ГРУ лікарі. 

Заборона розповідає про розслідування журналістів щодо одного з найзагадковіших синдромів.

Гаванський синдром: що це таке

Поняття гаванського синдрому з’явилося у 2016 році після інциденту, що трапився з американськими диппредставниками на Кубі. У кількох десятників людей почали з’являтися симптоми, подібні до проявів черепно-мозкової травми. Першими про них заявили кілька службовців Центрального розвідувального бюро США, які працювали у посольстві в Гавані під прикриттям.

Люди скаржилися на головний біль, запаморочення, погіршення зору та слуху, які з’явилися нібито після дивного звуку (пізніше про звук говоритимуть і інші постраждалі в інших країнах). Цей стан і отримав назву гаванський синдром.

П’ять років потому подібних випадків були вже сотні на всіх континентах. Один з останніх трапився у Німеччині у 2021 році — щонайменше двоє американських посадовців, що працювали в країні, звернулися по медичну допомогу після проявів недугу.

Читати більше новин в Telegram

Через симптоми деякі американські службовці навіть залишили уряд. Було розпочато кілька судових процесів — люди вимагали компенсацій. У 2021 році президент Джо Байден підписав так званий закон про Гавану, який передбачає грошове відшкодування. Станом на 2023 рік Державний департамент компенсував постраждалим співробітникам одноразовими виплатами від $100 000 до $200 000.

При цьому розслідування, яке проводили американські спецслужби, не виявило слідів якогось зовнішнього впливу. Так, офіційно випадки пояснювались різними причинами: від факторів навколишнього середовища до недіагностованих захворювань. Також у ЦРУ заявили, що не знайшли слідів причетності Росії або інших держав до інцидентів.

Розслідування не закрили, але заморозили у 2023 році до появи нових доказів чи ідей для аналізу наявних даних. При цьому з версій все ж виключили причетність Росії, інших урядів або приватних замовників.

Розслідування The Insider: що з’ясували про напади у дипломатів

Розслідувачі у 1 квітня 2024 року все ж знайшли російський слід в історії з гаванським синдромом. Так, інциденти з ураженими американськими дипломатами явно корелюють з поїздками співробітників Головного розвідувального управління (ГРУ) РФ із військової частини 29155, пише The Insider.

Так, найяскравішим прикладом, який описують розслідувачі, є випадок, який стався з американською дипломаткою, що проживала в Грузії з 2020 року. 7 жовтня 2021 року вона відчула потужну звукову хвилю, що проходить крізь її голову. Жінка вийшла в іншу кімнату і цей вплив припинився. Очікуючи на лікарів вона побачила на вулиці машину, якої раніше ніколи не бачила, а поряд — чоловіка. Незнайомець одразу сховався, побачивши, що його знімають.

«Починаючи з того дня і дотепер жінка щодня зазнає важких нападів мігрені (яких раніше в неї ніколи не бувало). Її свідомість затуманена, їй складно знайти сходинки, коли вона спускається сходами, порушилася координація рухів, почалися проблеми з вестибулярним апаратом. У неї часто дзвенить у вухах, з’явилися проблеми зі слухом. Запаморочення були настільки сильні, що іноді їй було навіть важко перевернутися в ліжку. Слух став надчутливим, і навіть звук кондиціонера для неї звучить як рев літакового двигуна», — йдеться у матеріалі.

В університеті Джона Хопкінса дипломатці поставили діагноз, який згодом підтвердили в університеті в Лос-Анджелесі: двостороння розбіжність напівкружних каналів — синдром Мінору. Це дуже рідкісне захворювання, яке зазвичай буває вродженим, але в такому випадку воно проявляється значно раніше. У момент перебування жінки в Грузії, там же мали відрядження співробітники підрозділу ГРУ 29155. Коли жінці показали фото одного з агентів, який підходив під опис чоловіка біля машини, вона його впізнала.

В аналогічних випадках, коли дипломати переживали подібний стан, лікарі також ставили діагноз — черепно-мозкова травма. При цьому до кінця не зрозуміло, який саме вплив до них приводив. Експерти вважають, що це могла бути електромагнітна енергія спрямована на людину. Відповідні сигнали можуть поширюватись на десятки метрів крізь перешкоди, впливаючи на внутрішнє вухо та інші частини мозку, викликаючи в них пошкодження. Симптоми, які зʼявляються після подібної атаки, залежать від сили випромінювання.

ГРУ і Сергій Чепур

У Росії вплив на мозок вивчав повʼязаний із ГРУ лікар Сергій Чепур. Важливо, що він також є професором Військово-медичної академії імені Кірова, в якій працюють лікарі Головного розвідувального управління. Цей заклад є ще й одним із небагатьох, в якому у РФ вивчали синдром Мінору. Це може свідчити про пряму причетність Росії до атак на дипломатів.

«Атаки мали свій ефект: багато співробітників не хочуть працювати за російським напрямком, розуміючи, що можуть стати інвалідами та водночас навіть не отримати належної допомоги, адже багато хто з постраждалих стикався з тим, що їхні скарги списували на психічний розлад. Тепер, після того, як у результаті нашого розслідування виявлено багато прямих вказівок на зв’язок інцидентів з операціями військової частини 29155 ГРУ, американська влада може переосмислити своє ставлення до гаванського синдрому і почати повноцінне розслідування інцидентів», — підсумовують розслідувачі.
Раніше Заборона розповідала про секретну зброю Росії, яка начебто заважає роботі Starlink. Так, система «Тобол» може діяти як на супутники в космосі, так і на приймачі на фронті.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій