Читаєте зараз
Не таємнича зброя і не РФ: ЦРУ назвали ймовірні причини однієї з найзагадковіших хвороб

Не таємнича зброя і не РФ: ЦРУ назвали ймовірні причини однієї з найзагадковіших хвороб

Ilona Kivva
Автор:
  • У 2016 році десятки американських дипломатів на Кубі поскаржилися на симптоми, подібні до черепно-мозкової травми, хоча вони не травмувалися до того.
  • Хворобу назвали гаванським синдромом. За п’ять років подібні заяви зробили диппредставники США на всіх континентах.
  • Слідчі розглянули приблизно 1500 справ у 96 країнах. Вони з’ясували, що симптоми були пов’язані з різними причинами.

Після семи років розслідування, яким займалися з десяток спецслужб США, виключено версію щодо причетності уряду іноземної держави до появи гаванського синдрому. Також не було знайдено жодних доказів того, що була використана будь-яка новітня зброя. Справу залишили відкритою, але заморозили до появи нових доказів чи ідей для повторного аналізу вже наявних даних.

Заборона розповідає про одну з найзагадковіших світі хвороб, а також про перші результати багаторічного розслідування, якими анонімно поділилися співробітники ЦРУ.


Гаванський синдром: що це таке

Термін з’явився у 2016 році після інциденту, що трапився з американськими диппредставниками на Кубі. У кількох десятників людей почали з’являтися симптоми, подібні до проявів черепно-мозкової травми. Першими про них заявили кілька службовців Центрального розвідувального бюро США, які працювали у посольстві в Гавані під прикриттям, пише BBC.

Люди скаржилися на головний біль, запаморочення, погіршення зору та слуху, які з’явилися нібито після дивного звуку (пізніше про звук говоритимуть і інші постраждалі у інших країнах). Цей стан отримав назву гаванський синдром.

П’ять років потому подібних випадків були вже сотні на всіх континентах. Один з останніх трапився у Німеччині у 2021 році — щонайменше двоє американських посадовців, що працювали в країні, звернулися по медичну допомогу після проявів недугу.

Читати більше новин в Telegram

Через симптоми деякі американські службовці навіть залишили уряд. Було розпочато кілька судових процесів — люди вимагали компенсацій. E 2021 році президент Джо Байден підписав так званий закон про Гавану, який передбачає грошове відшкодування. Станом на 2023 рік Державний департамент компенсував постраждалим співробітникам одноразовими виплатами від $100 000 до $200 000.

США опублікували перші результати розслідування щодо випадків на Кубі у 2016 році

Попри те, що багато скептиків, у тому числі й в уряді США, вважали гаванський синдром вигадкою, до розслідування було залучено щонайменше сім американських спецслужб, пише Associated Press.

Всі версії, які розглядалися, не озвучують. Згідно з інформацією, яку розказали виданню співрозмовники, у фокусі були дві теорії, які могли перетинатися:

  • випадковий ефект від новітньої енергетичної зброї;
  • цілеспрямована атака іноземного супротивника, ймовірно, теж із застосування радіохвильових чи електромагнітних пристроїв  (головним підозрюваним була Росія).

Слідчі розглянули приблизно 1500 справ у 96 країнах. Вони з’ясували, що симптоми були пов’язані з різними причинами: від факторів навколишнього середовища до недіагностованих захворювань. Так, у когось це була інша хвороба, а у декого стан могла викликати навіть несправність системи кондиціонування та вентиляції. Невелика частина зареєстрованих випадків — це псевдосимптоми. Тобто люди відчували, наприклад, головний біль, але знали про синдром і докручували свій стан на основі почутого від постраждалих.

Водночас у ЦРУ заявили, що не знайшли доказів причетності РФ чи іншої держави. 

«Вони також не знайшли жодних підтверджень, що застосовувалися радіохвилі або ультразвукові промені. Навіть там, де розвідка США фактично мала повну можливість стежити за навколишнім середовищем на наявність ознак зловмисного втручання, аналітики не знайшли доказів того, що щось було націлено на персонал», — розказали у The Washington Post з посиланням на власні джерела.

Аналітики, за словами одного зі співробітників ЦРУ, витратили місяці на збирання даних, пошук закономірностей і навіть винайшли нові аналітичні методології, але так і не отримали жодного правдоподібного пояснення тому, як виникає загадковий синдром.

Розслідування не закрили, але воно перебуватиме у замороженому стані до появи нових доказів чи ідей для аналізу наявних даних. Однак з версій було виключено можливість того, що хворобою стояла Росія чи інший ворожий уряд або навіть недержавний замовник.

Раніше Заборона розповідала про дослідження Талала Хаджа Бакрі та Томмі Міска з безпекової компанії, яке є доказом того, що продукція Apple, зокрема гаджети, збирає інформацію практично про кожен клік користувачів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій