Читаєте зараз
Румунія з 1 травня урізала пільги для українців: які саме

Румунія з 1 травня урізала пільги для українців: які саме

Ilona Kivva
Автор:
  • Українці, які отримали статус тимчасового захисту у дружній державі, мають право жити, працювати та вчитися на рівні з громадянами. 
  • Уряд Румунії наприкінці квітня-2023 ухвалив рішення про скорочення допомоги. Причиною для такого кроку назвали брак коштів у бюджеті. 
  • Посилено, зокрема, правила в’їзду з домашніми тваринами.

Скорочення грошової допомоги торкнулися двох основних програм: компенсація на житло та щомісячне забезпечення для сімей. Так, орендодавцям більше не виплачуватимуть щоденні 70 лей за кожного прийнятого переселенця. Самі українці щомісячні виплати отримуватимуть, але з суттєвими обмеженнями.

Заборона розповідає про зміни для українців у дружню сусідню державу.  


Виплати для біженців: що скасував Бухарест

У Румунії, як і у більшості країн Європейського Союзу, діє програма захисту для українських переселенців. Статус дає право жити, працювати, вчитися та отримувати медичну допомогу в державі на рівні з громадянами. Також для біженців передбачено низку пільг і виплат, пише Visit Ukraine.

Уряд країни наприкінці квітня 2023 року ухвалив рішення про скорочення допомоги. Зміни набули чинності з 1 травня. Причиною для такого кроку назвали брак коштів у бюджеті. 

Так, суттєво обмежили роботу програми 50/20. Це виплата компенсації людям, які безплатно селили у себе українців:

Читати більше новин в Telegram
  • 50 лей — за надання житла;
  • 20 лей — на харчування біженцям.

Вона продовжить діяти тільки для вразливих категорій людей: вагітні жінки, літні люди, а також студенти, що вчаться у румунських вишах. Також субсидіюватимуть колективні центри розміщення — це тимчасове помешкання/спальне місце, яке в основному знаходиться у пансіонатах, школах, іноді у готелях.

Джерело: уряд Румунії

Крім того, майже вдвічі скоротили грошову допомогу для сімей, а її оформлення ускладнили. Схема така: 

  • перший місяць виплата здійснюється просто на підставі оформлення тимчасового захисту — 750 лей на одну людину або 2000 лей на сім’ю плюс гроші на харчування (600 лей/місяць на кожну людину);
  • наступні три місяці, щоб отримувати гроші, всі повнолітні члени родини (крім тих, що вчаться у вишах, пенсіонерів і людей з інвалідністю/тяжкою хворобою) повинні зареєструватися в одному з окружних агентств зайнятості. Діти мають бути зараховані у школи чи дитсадки — 750 лей/місяць на одну людину або 2000 лей/місяць на сім’ю плюс гроші на харчування (600 лей/місяць на кожну людину);
  • починаючи з п’ятого місяця, заявник і члени його сім’ї повинні бути працевлаштовані, а діти вже вчитися у школах/дитсадках — щомісячна виплата складає 750 лей/місяць для однієї людини та 2000 лей/місяць для сім’ї, гроші на харчування більше не платитимуть.

Важливо! Українці зі статусом захисту з 1 травня 2023 року продовжують користуватися безплатними медичними, а також соціальними та освітніми послугами.

Румунія: як виїхати з котом, собакою

Також ввели зміни у правила ввезення в країну домашніх тварин. З 2022 року діяла спрощена система, яка дозволяла перетинати кордон з домашніми улюбленцями без титрів та довідок про щеплення, але з травня повернули загальноєвропейські правила. 

Що необхідно для в’їзду\виїзду:

  • чипування;
  • вакцинація — якщо всі планові щеплення проводяться вчасно, потрібно зробити тільки вакцину від сказу. Вона має бути проведена не раніше дати чипування;
  • антипаразитарна обробка;
  • паспорт тварини міжнародного зразка — видається виключно у державних ветеринарних клініках;
  • довідка про титри антитіл проти сказу — здається не раніше, ніж за 30 днів після попередньої вакцинації, але не пізніше, ніж за три місяці до вивезення тварини за кордон. Дослідження проводиться виключно в лабораторіях, визнаних Європейським Союзом. 

Раніше Заборона розповідала про зміни для українських переселенців у Естонії, які почали діяти з травня 2023 року. Для оформлення статусу захисту тепер необхідно напряму звертатися у Департамент поліції та прикордонної охорони (PPA).

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій