'
Читаєте зараз
Шлях до арешту активів РФ відкритий: Нафтогаз України виграв важливий арбітраж

Шлях до арешту активів РФ відкритий: Нафтогаз України виграв важливий арбітраж

Yevheniia Kostina
  • Йдеться про наслідки захоплення Росією активів НАК у Криму в 2014 році.
  • РФ має виконати рішення відповідно до своїх зобов’язань за міжнародним правом.
  • Якщо Москва не заплатить $5 млрд, втсупає в силу дія Нью-Йоркської конвенції 1958 року.

НАК Нафтогаз України може розпочати процедуру розподілу активів Росії, що розміщені за кордоном. Мова йде про всі $400 мільярдів або частину цієї суми.

Заборона розповідає про історичне рішення Гаазького трибуналу, яке потенційно відкриває доступ до заморожених активів країни-агресорки.


Нафтогаз виграв арбітраж на $5 млрд

Арбітражний трибунал підтвердив, що Росія повинна в повному обсязі компенсувати збитки Нафтогазу, спричинені незаконним захопленням активів компаній Групи у Криму. РФ також повинна відшкодувати витрати, пов’язані з арбітражним провадженням.

Рішення можна виконувати через механізм примусового виконання. Відтак, у разі відмови росії від добровільного виконання рішення суду. Відповідно до Нью-Йоркської конвенції 1958 року, Нафтогаз має право розпочати процес визнання та допуску до примусового виконання рішення на території тих держав, де знаходяться активи Російської Федерації. 

«Суд встановив, що сума такої компенсації повинна дорівнювати справедливій ринковій вартості активів Нафтогазу до моменту їхньої експропріації. Сума компенсації, встановлена цим рішенням, є найбільшою сумою, присудженою міжнародним арбітражним трибуналом як компенсація за експропріацію Росією активів у Криму», — коментують рішення в НАК Нафтогаз України.

Читати більше новин в Telegram

Справа про активи в Криму

Арбітражне рішення було винесено після слухань щодо визначення суми компенсації, які завершилися в березні 2022 року. 

У жовтні 2016 року Нафтогаз та шість інших компаній Групи Нафтогаз ініціювали арбітражне провадження (справа PCA № 2017-16) проти РФ на підставі угоди між Кабміном України та урядом Росії про заохочення та взаємний захист інвестицій. Нафтогаз просив зобов’язати виплатити компенсацію за порушення угоди, у тому числі, за незаконну експропріацію стратегічно важливих енергетичних інвестицій Нафтогазу у Криму у 2014 році.

Інфографіка: НАК Нафтогаз України (за 2019 рік, однак вона актуальна й на зараз, адже суть справи не змінилася)

Усні слухання з питань юрисдикції та відповідальності відбулися у Палаці миру в Гаазі у травні 2018 року. У лютому 2019 року трибунал прийняв рішення на користь Нафтогазу. Трибунал визнав, що РФ в порушення своїх зобов’язань за угодою. Відповідно, поточна (друга) стадія арбітражного провадження стосується визначення розміру компенсації втрат Нафтогазу.

У липні 2022 року Гаазький апеляційний суд підтвердив юрисдикцію Арбітражного трибуналу у справі. 

Раніше Заборона розповідала про юридичні труднощі з реальним засудженням Володимира Путіна через трибунал.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій