'

«Після 50 років секс стає усвідомленішим». Розповідаємо, що варто знати про інтимне життя в старшому віці

Anastasiia Opryshchenko

Чи існує сексуальне життя після 50 років? Відповідь очевидна — так. Заборона вже розповідала про стереотипні уявлення, ніби секс у літньому віці або неможливий, або аморальний. Однак профільні дослідження доводять: з віком секс із життя людей не зникає. А порноіндустрія на додаток пропонує чимало контенту за участі старших акторів і акторок (цей жанр має назву GILF — «бабуся/дідусь, з якою/яким я хочу сексу»). Втім, зрозуміло, що вікові зміни та попередній досвід сексуального життя так чи інакше впливає на інтимні стосунки. Заборона розповідає, що варто знати про секс після 50 років і чому стереотипи про нього не мають нічого спільного з реальністю.


«Я завжди дякую моєму першому чоловікові за дві речі: доньку та прекрасний рецепт консервованих помідорів. А за оргазм я дякую собі», — говорить Забороні 56-річна киянка Інна (імʼя змінено на прохання героїні).

Вона працює в модельному агентстві, незабаром святкуватиме 25 років у шлюбі з другим чоловіком, має трьох дітей і стабільне сексуальне життя. Каже, що від знайомих не раз чула думку, наче секс після 50 років — це щось нереальне, адже людина вже стара. Однак Інна цілком не згодна: її нинішній секс не йде ні в яке порівняння з досвідом 20 чи 30 років. Не говорячи вже про її перший секс у 16.

«Це було жахливо. Я поставила галочку, бо всі подружки вже тоді займалися сексом, але свій перший оргазм я отримала після першої вагітності у 18 років. До того я взагалі не розуміла, чого від мене хочуть», — зізнається Інна.

50-ліття — важлива віха для сексуального життя. І ось чому

У жінок цей період позначається природною менопаузою (буває ще й штучна, наприклад, у разі хірургічних чи медикаментозних втручань у роботу репродуктивних органів) — тобто припиненням менструацій і втратою фертильності. У межах норми вона може розпочатися в проміжку 45–55 років і має, зокрема, такі супутні симптоми:

 • підвищена вагінальна сухість;
 • біль під час статевого акту;
 • зниження лібідо;
 • втрата еластичності геніталій;
 • генітальні свербіж і подразнення.

Ці симптоми зумовлені гормональними змінами: яєчники припиняють виробляти естрогени, які безпосередньо впливають на розвиток репродуктивних органів. Утім, вікові гормональні зміни притаманні не лише жінкам: чоловічий організм щороку продукує все менше тестостерону, а це призводить до так званої чоловічої менопаузи, або андропаузи. Як і у випадку з жінками, для неї характерні такі психологічні прояви, як утома чи зміна настрою, а заразом і зниження лібідо та еректильна дисфункція.

Інна пригадує: менопауза настала в неї рівно у 50 років, однак ані гормональних стрибків, ані припливів, коли жінка різко відчуває жар чи озноб, не було. «Я увійшла в клімакс у гармонії зі своїм тілом», — каже вона.

Натомість чоловік Інни після консультації лікаря почав приймати ліки для покращення потенції та неочікувано стикнувся з побічною дією — препарат підвищував серцевий тиск. Жінка порадила відмовитися від пігулок: «Бо я й сама розумію, що мені вже не треба так багато. І тут важливо чесно розмовляти з партнером, тому що з якогось моменту стільки навантаження — це складно фізіологічно».

Ось що радять лікарі для легшого проходження менопаузи:

 • насамперед — проконсультуватися з профільними спеціалістами (гінекологом чи урологом — щодо фізіологічних змін, психологом чи сексологом — щодо психологічних);
 • за призначенням лікаря пройти замісну гормональну терапію естрогенами чи тестостероном (залежно від статі);
 • чоловікам, якщо є потреба, використовувати стимулятори ерекції (не забудьте обговорити це зі своїм лікарем);
 • жінкам — використовувати препарати, що усувають вагінальну сухість (якщо така є);
 • не нехтувати лубрикантом для поліпшення відчуттів під час сексу;
 • не забувати про використання контрацептивів, адже вік не означає імунітет від хвороб, що передаються статевим шляхом.

Ініціатива, відвертість, експерименти: як багаторічний досвід впливає на секс?

Інна розповідає, що справжнє задоволення в сексі вона пізнала не одразу, адже після розлучення з першим чоловіком хотіла насамперед самоствердитися — тобто довести собі й іншим, що може подобатися комусь і з дитиною. Вона змінювала партнерів, мала «стервозний характер», що дозволяв їй «опанувати чоловіком і його бажаннями», але тепер пригадує той період свого життя як «час дурних вчинків і дурного сексу».

«Зрозуміла, наприклад, що анальний секс — це не моє. Взагалі. Хоча все інше мені було абсолютно прийнятно. Так, це радше негативний досвід, але досвід все одно», — зауважує вона.

Зустріч із другим чоловіком перевернула її життя, зокрема і в сексуальному аспекті. Інна розповідає, що її нинішній партнер — колишній однокласник, на якого вона раніше не звертала уваги. Не приховує: була іноді «с*кою і стервою», але чоловік, який зізнався, що любив її з восьмого класу, відкрив у ній мʼякість і жіночність, про які й сама не підозрювала. І так само змінив її сексуальне життя.

«Раніше я не знала, як сказати чоловікові про свої бажання. А виявилося, що треба просто чесно говорити: “Коханий, я хочу ось так, давай!” І партнер, який вас жадає і любить, ніколи на таке не образиться, тому що йому важливо, щоби вам було добре, — пояснює Інна. — Мій чоловік сором’язливіший за мене, тому раніше ініціатором чогось нового в сексі була я. Але тепер і чоловік бере ініціативу у свої руки».

Зокрема, саме з його подачі в Інни зʼявилася перша секс-іграшка: на Новий рік він вручив їй вібратор, перевʼязаний бантиком. Жінка здивувалася, проте сьогодні вони з чоловіком вільно ходять у секс-шопи, навіть подарували фалоімітатор на 18-й день народження своєї молодшої доньки.

«У мене з нею дуже хороші стосунки, я відверто з нею [розмовляю]. Ми поїхали до магазину (їй ще не було 18, тож сама вона не могла прийти) і вибрали, що купити. Чоловік був шокований. Сказав, що ніколи не подумав би, що подарує своїй дитині фалоімітатор», — розповідає Інна.

Жінка розцінює секс-іграшки як гарну можливість урізноманітнити статеве життя — наприклад, у ситуаціях, коли чоловік має проблеми з ерекцією. Утім, не лише: «Коли він буває на роботі, а я сама вдома і раптом виникає еротичне бажання, то піду зроблю собі те, що захотіла, — без жодних проблем. Мастурбація — то є добре, а в присутності чоловіка це дуже збуджує — як його, так і мене».

Озираючись на свій попередній досвід інтимних стосунків, Інна говорить, що в юності її більше цікавила кількість сексу, а не його якість, і порівнює це зі спортивним інтересом. Сьогодні ж у її стосунках із чоловіком секс може відбуватися раз на тиждень чи два, проте якість не погіршується: він може бути не такий тривалий, зате дуже яскравий.

І в цьому аспекті, на думку Інни, важлива опція вільного самовираження в сексі, зокрема гучної артикуляції власного задоволення. Пригадує, що «покричати» могла тільки під час відпустки, коли поруч не було дітей. Однак зараз, коли діти виросли й живуть окремо, подружжя дозволяє собі насолоджуватися сексом не переймаючись. 

«Мене весь час непокоїло: чому мій чоловік мовчить під час оргазму? А коли ми з’їхали на дачу, зрозуміла, що в нього просто був бар’єр», — пояснює вона.

Інна відкрито говорить, що бісексуальна, і цей факт свого часу привів подружжя до експериментів із груповим сексом: разом із подругою, з якою колись мала інтимні стосунки, вона вирішила зробити чоловікові подарунок.

«Звичайно, це був важливий для нас досвід, проте складний для мене, бо, так чи інакше, я не була готова і ревнувала чоловіка до подружки. Але чоловік був мені дуже вдячний за цей експеримент, хоча більше ми його не повторювали: він відчув, що мені було не зовсім комфортно, — пригадує Інна. — Чоловік пропонував мені досвід навпаки, але ж я знаю його — вдавиться слиною першої ж хвилини. Але я цього і не хотіла: мала вдосталь сексуальних партнерів за життя, і тепер мені треба спокійне життя і секс тільки з моїм чоловіком».

Інна підсумовує, що після 50 років як секс, так і життя загалом стали більш усвідомленими. Вона наголошує: передусім у парі варто підтримувати почуття одне до одного і слухати свого партнера, зокрема й у сексі. А також знаходити компроміси: «Наприклад, ми з чоловіком займаємося сексом частіше вранці — так ми виспані, сповнені енергії та сил. У підсумку обоє задоволені, обоє в ресурсі й готові опісля починати новий день, — а всього лише змінили час для сексу».

Як підтримати чи поліпшити своє сексуальне життя в старшому віці? Поради спеціалістів

 • Обговоріть зі своїм партнером, як вікові зміни впливають на секс — і в позитивному плані, і в негативному.
 • Не забувайте, що вікові зміни можуть, зокрема, уповільнювати сексуальний процес і звичні раніше дії можуть забирати більше часу.
 • Вдавайтеся до сексуальних практик, які не передбачають вагінальної пенетрації, як-от мастурбація (спільна чи індивідуальна), петинг, оральний секс.
 • Дайте волю своїм сексуальним фантазіям і не нехтуйте секс-іграшками та супутніми аксесуарами.
 • Опануйте навичками інтимної гімнастики — вона сприяє поліпшенню кровообігу та м’язового тонусу, а також може посилити лібідо.
 • Виконуйте фізичні вправи, правильно й збалансовано харчуйтеся. 
 • Якщо виникають сексуальні проблеми, звертайтеся по пораду до професіоналів.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій