Шарія ще раз звинуватили у держзраді: екстрадицію з Іспанії чекаємо понад рік
- Проросійському блогеру Анатолію Шарію повідомили про ще одну підозру.
- Нове звинувачення стосується проєкту на замовлення РФ: він разом зі спільником організовував зйомку допитів українських військових.
- Служба безпеки вперше оголосила пропагандисту про підозру у лютому 2021 року, проте досі Шарія не притягнуто до відповідальності.
Анатолія Шарія вдалося затримати в травні 2022 року в Іспанії, де він проживав з 2019 року. Місцевий суд відпустив його з деякими обмеженнями. Обіцянки влади притягнути Шарія до відповідальності досі не виконані, попри те, що на заяву про екстрадицію Україні дали місяць.
Заборона розповідає про справу, що тягнеться вже понад два роки.
Допити українських героїв: проєкт РФ
Служба безпеки вже вдруге підозрює у державній зраді проросійського блогера Анатолія Шарія. До звинувачень додався новий проєкт на замовлення РФ: він разом зі спільником організовував зйомку допитів українських військових.
«Обвинувачені створили медіапроєкт для дискредитації України та її Збройних сил, який передавали куратору з ФСБ. Він мав шукати українських військовополонених у місцях їх утримання на території Росії та організовувати фільмування їхніх допитів. Шарій особисто підказував правильні запитання та режисував зйомку. Займався й монтажем відео, вирізаючи із нього невигідні для РФ моменти. Створені сюжети викладалися у публічний доступ на сторінці блогера: робили їх навіть для закордонних глядачів», — зазначають в СБУ.
За даними слідства, створення таких відео розпочалося ще навесні 2022 року. Поплічником Шарія, який допомагав комунікувати з російськими спецслужбами, став колишній начальник Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Антон Шевцов: з 2018 року він працює на ФСБ в окупованому Криму. Також саме від нього Шарій отримував відео з допитів полонених.
Читати більше новин в TelegramЕкстрадиція Шарія
Вперше СБУ оголосила блогеру про підозру ще 16 лютого 2021 року, а вже 25 лютого його подали у державний розшук через неявку на допит. Весь цей час він жив в Іспанії (до цього в Нідерландах та Литві), звідки вів проросійську дільність з 2019 року.
4 травня 2022 року іспанські правоохоронці затримали Шарія. Але вже 5 травня суд країни постановив залишити держзрадника на волі. Його відпустили під підписку про невиїзд, забрали паспорт і зобов’язали двічі на місяць з’являтися до найближчого суду.
Народний депутат України Федір Вениславський (Слуга народу, член Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки, представник президента в Конституційному суді України) тоді заявив, що буде негайно розпочато процедуру екстрадиції Шарія в Україну. Проте офіційний запит так і не подали протягом необхідного терміну в місяць, тому всі обмеження зі звинуваченого зняли.
Ще раніше, 16 липня 2013 року, Шарія було арештовано в Нідерландах за запитом української влади. 18 липня МЗС України зробило заяву про можливу екстрадицію, проте суд Нідерландів відмовив в екстрадиції. Весь цей час він працював на РФ та проросійські сили в Україні.
Раніше Заборона розповідала справу керівника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Євгена Борисова: його підозрюють у незаконному збагаченні за час повномасштабного вторгнення.
Читати більше новин в Telegram