Читаєте зараз
Повстанців у рік виборів ніхто не любить: що може змінити рішення Байдена йти на вибори

Повстанців у рік виборів ніхто не любить: що може змінити рішення Байдена йти на вибори

Svitlana Hudkova

Після провальних дебатів між президентом-демократом Джо Байденом та кандидатом-республіканцем Дональдом Трампом американські ЗМІ загули про бажання Демократичної партії замінити їхнього представника. Соціологічні опитування також свідчать, що виборці воліли б, щоб чинний президент не балотувався на другий строк. 

Чи поступиться політичний ветеран та хто має більше шансів здолати кандидата з кількома вироками, разом з експертами розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Провальні дебати в США

Головним розчаруванням дебатів між Байденом та Трампом охрестили саме чинного президента. На фоні свого 78-літнього опонента 81-річний Джо виглядав значно старішим, ніж передбачає їхня різниця у віці. Часом Байден втрачав хід думок та не міг ясно висловити свої судження. Відчувалася загальна слабкість, а в голосі проступала хрипкість, яку пізніше списали на застуду. 

Ще під час виступу ключові донори Демократичної партії назвали дебати катастрофою і закликали до дій, пише Politico з посиланням на одного з радників партії. А один із найбільших донорів партії та прихильник Байдена сказав, що це був його «найгірший в історії виступ» і що президенту час завершити свою кампанію.

Соціологічні опитування, проведені одразу після дебатів, показали, що і виборці погоджуються з такою думкою. За висновками CBS News / YouGov, 45% прибічників Демократичної партії вважають, що президент Байден має піти у відставку і не балотуватися на другий строк. А за даними опитування компанії Morning Consult для Axios, за зміну кандидата виступили близько 60% виборців.

«Я представляю серце виборчого округу, який колись представляв Ліндон Джонсон. За зовсім інших обставин він ухвалив болісне рішення піти. Президент Байден має зробити те саме», — заявив техаський демократ, член Палати представників Ллойд Доґґетт.

І останнього підтримує все більше партійців. «Ми глибоко стурбовані його [Байдена] траєкторією та здатністю перемогти. Ми хочемо дати йому можливість ухвалити рішення (відступити), але ми будемо дедалі голосніше висловлювати наші занепокоєння, якщо він цього не зробить», — сказав CNN ще один з політиків нижньої палати Конгресу.

Інші кандидати від демократів 

Після дебатів The Washington Post назвало десятку можливих кандидатів на заміну Байдену:

  • Камала Гарріс — віцепрезидентка;
  • Ґретхен Вітмер — губернаторка штату Мічиган;
  • Піт Баттіджіг — міністр транспорту;
  • Джош Шапіро — губернатор Пенсільванії;
  • Джаред Поліс — губернатор Колорадо;
  • Ґевін Ньюсом — губернатор Каліфорнії;
  • Рафаель Ворнок — сенатор від Джорджії;
  • Мішель Обама — колишня перша леді;
  • Емі Клобушар — сенаторка від Міннесоти;
  • Енді Бешир — губернатор Кентуккі.
Владислав Фарапонов. Фото: Владислав Фарапонов / Facebook

Водночас у коментарі Забороні американіст Владислав Фарапонов зазначає, що навіть за умов заміни потенційні кандидати від демократів наразі суттєво не змінюють можливий результат виборів. Це показують опитування: всі кандидати з різницею у 3–4% програють Трампу.

«Проте складність такого опитування полягає в тому, що всі ці кандидати дуже гіпотетичні. Коли в опитування включають брата Пенні Пріцкер — губернатора штату Іллінойс Джея Пріцкера, мені важко назвати такий сценарій реалістичним. І виборці так само гіпотетично дивляться на це», — пояснює експерт.

Олександр Краєв. Фото: Олександр Краєв / Facebook

Та й демократи не поспішають говорити про якусь конкретну кандидатуру. Річ у тім, що ця людина стане жертовним ягням — Байден може не дослухатися, піти на вибори й виграти їх, і тоді потенційна кар’єра альтернативного варіанту буде перекреслена. «Повстанців у рік виборів ніхто не любить», — резюмує американіст, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв. 

Як зняти Байдена з передвиборчих перегонів?

Обидва експерти переконані, що зараз замінити кандидатуру чинного президента буде вкрай важко. Загалом процедура існує, каже Краєв, але вона може бути запущена лише тоді, якщо Байден сам захоче знятися.

«Просто так Демократична партія не може сказати, що вони знімають кандидата, який переміг на праймеріз та якого підтримує більшість виборців. По-перше, це неможливо технічно, по-друге — доволі резонансно. Але якщо Байден сам захоче знятися, є потенційні кандидати й варіанти, як це зробити. Наприклад, під час партійного з’їзду: тоді відбудуться додаткові дебати та голосування. Або і після нього: в такому разі центральний комітет партії просто обере людину, яка замінить Байдена. Але без його особистої згоди все це провернути неможливо», — пояснює експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма».

Якщо ж Байден усе-таки захоче знятися з перегонів, то, на думку Фарапонова, чинний президент мав би подати у відставку. «Але я не думаю, що таке може трапитися за декілька місяців до виборів. Джо Байден — політик з 50-річним досвідом, і він навряд чи захоче відійти в історію в такий спосіб. Без волі самого Джо Байдена замінити його неможливо», — додає американіст.

І наразі немає сигналів, що щось може змінити бажання Байдена балотуватися: його підтримала родина, команда, і він сам сказав, що продовжить перегони.

«Тому якщо із самим Байденом нічого не трапиться, якщо ці дебати будуть останнім його провалом, то ніщо не натякає на те, що в нього будуть якісь причини для зняття кандидатури», — говорить Краєв.

Шанси Байдена на перемогу

Цікаво, що дебати практично не вплинули на вподобання електорату. Згідно з опитуванням Ipsos, за Байдена готові проголосувати 46,7% потенційних виборців, що на 1,6 відсоткового пункту нижче, ніж було до дебатів. Підтримка Трампа майже не змінилася: зросла з 43,5% до лише 43,9%.

Олександр Краєв зауважує, що попри розмови сьогодні політика такого рівня, який може перемогти Трампа, в партії немає. У цьому плані чинний президент незамінний.

«У Байдена є шанси перемогти Трампа. Що цікаво, до дебатів рейтинги показували 52% за Трампа та 48% за Байдена. А вже після дебатів ситуація змінилась, хай як це дивно, на користь чинного президента — 46% проти 43%. Тобто тривідсоткова перевага в Байдена є, і він поки що почувається доволі стабільно», — зазначає американіст.

Цілком можливо, що вже 21 липня 2024 року Національний комітет Демократичної партії США поставить у цьому питанні крапку та на віртуальному засіданні офіційно висуне кандидатуру Джо Байдена, щоб покласти край внутрішньопартійним розмовам про його заміну.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій