'
Читаєте зараз
Не коронавірус, але й не застуда. Що таке сезон грипу, чому він починається зараз та навіщо нам ще одна вакцина?

Не коронавірус, але й не застуда. Що таке сезон грипу, чому він починається зараз та навіщо нам ще одна вакцина?

Polina Vernyhor
Грип і коронавірус: у чому різниця та як вони пов’язані

З пониженням температури надворі підвищується ймовірність захворіти на грип. Це явище називається сезонністю хвороби. У Північній півкулі сезонність цієї хвороби припадає на жовтень-квітень, а у Південній півкулі — на травень-вересень. Україна розташована у Північній півкулі, тож «вітаємо» всіх нас із початком сезону грипу. Журналістка Заборони Поліна Вернигор розібралася, що це означає, чому грип небезпечніший, ніж здається, як на сезон грипу впливає коронавірус та чи врятують від нього вакцини проти COVID-19.


Сезонність грипу

Це зовсім не означає, що в інші місяці ви не можете захворіти на грип, але зазвичай саме в цей період він найбільше розповсюджується. Щоб зрозуміти, чому так відбувається, для початку треба розібратися, що взагалі таке грип.

Це респіраторне захворювання, зумовлене вірусом. Вірус — це мікроскопічний інфекційний агент, який потрапляє у клітини нашого тіла та спричиняє захворювання. Грип часто плутають з іншими вірусами та захворюваннями — наприклад, застудою. Усе через схожі симптоми: кашель, біль у горлі, закладений ніс. Проте коли людина хворіє саме на грип, у неї можуть проявлятися ще жар, холодний піт, головний біль, виснаження, а також навіть нудота та діарея.

Грип — доволі заразне захворювання. Дорослий носій може почати розповсюджувати його за день до того, як з’являться перші симптоми. Зазвичай хвороба передається через кашель чи чхання людини, що підхопила інфекцію. 

Існує думка, що низькі температури здатні спричиняти грип. Насправді це не зовсім так. Для захворювання на грип потрібен вірус грипу, натомість низькі температури можуть допомагати цьому вірусу розповсюджуватися. Ще впливають брак сонячного світла та певний спосіб життя, який люди ведуть взимку. Ось кілька ймовірних причин, чому так відбувається:

  • Взимку люди більше часу проводять у закритому приміщенні, яке не дуже добре провітрюється. Тому здорові дихатимуть тим же повітрям, що й інфіковані, і таким чином заражатимуться;
  • Взимку дні коротші, а брак сонячного світла впливає на рівень вітаміну D та мелатоніну в нашому організмі. Це, своєю чергою, впливає на імунну систему та знижує її здатність боротися з вірусами;
  • Вірус грипу легше виживає у більш холодному та сухому кліматі. Тому взимку є більше можливостей для утворення нових штамів та їх поширення.

Отож сезонність — це радше збіг кількох факторів, які створюють умови для масового зараження. 

Чим він небезпечний

Грип — це не ГРВІ, яку організм зазвичай легко переносить. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку від ускладнень після грипу помирає від 290 до 650 тисяч людей на рік. В Україні у 2020 році протягом січня-квітня від грипу та пневмонії померло 2358 людей. Окрім цього, грип має безліч ускладнень для організму: набряк легень, набряк-набухання головного мозку, серцева недостатність тощо. 

На ускладнення грипу та смерть від нього впливає чимало факторів. Ось основні з них:

  • Вік. Найчастіше ускладнення спостерігають у людей, яким за 65 років, і в дітей до 2 років;
  • Проблеми з дихальними шляхами: астма, хронічні захворювання легенів;
  • Захворювання крові та ендокринної системи — наприклад, анемія, цукровий діабет;
  • Неврологічні захворювання;
  • Захворювання серця, печінки та нирок;
  • Порушення обміну речовин;
  • Тривале вживання аспірину або препаратів, що містять саліцилат;
  • ВІЛ, СНІД та деякі види раку — наприклад, лейкемія;
  • Перенесений інсульт;
  • Вагітність та двотижневий післяпологовий період.

Ще одна небезпека грипу — кожні два-три роки з’являються нові штами, які стійкі до вже наявних ліків та вакцин. У вересні експерти громадського здоров’я повідомили, що в Україні цьогоріч очікують на три штами грипу: B/Washington, H1N1 вірус «Вікторія», H3N2 вірус «Камбоджа».

Ці штами відомі в Україні останні два-три роки. І в принципі, якщо людина перехворіла, то у неї до цього ж штаму зберігається імунітет. Натомість з часом він знижується і його потрібно укріплювати вакцинами.

Коронавірус і грип 

Коли тільки з’явився коронавірус і ще не було зрозуміло, що він призведе до пандемії, його часто порівнювали з грипом. Усе через схожу клінічну картину. Обидва віруси респіраторні, передаються від хворого здоровому через повітря, мають легку й важку форму і від обох можна померти. 

Насправді віруси все-таки відрізняються. По-перше, COVID-19, схоже, розповсюджується швидше за грип. Це через те, що безсимптомний перебіг у коронавірусу може тривати до двох тижнів, а у грипу — лише кілька днів. За період безсимптомного коронавірусу носій може заразити більше людей. Також, порівнюючи з грипом, коронавірус може спричиняти серйозніші захворювання різних органів. 

Про зв’язки коронавірусу та грипу практично нічого не відомо. Однак минулого року Національний інститут інфекційних захворювань Південної Африки зареєстрував лише один випадок смерті від березня до серпня 2020 року — тоді, коли у регіоні саме сезон грипу. Для порівняння: у минулі роки цей показник сягав 700 смертей. Вчені пов’язують такий різкий спад із тим, що клініки, які зазвичай приймають хворих на грип, кинули свої сили на боротьбу проти коронавірусу і деякі випадки просто не реєстрували або списували на COVID-19. Але все ж дослідники не вірять, що могли упустити стільки випадків.
В Україні, до речі, показник смертей у минулому сезоні також знизився майже на 5%. Ймовірно, на це вплинули нові карантинні правила, які якраз припали на сезон грипу. Коли ви сидите вдома більшість часу, а з людьми контактуєте переважно в захисній масці, можливостей заразитися набагато менше.

Чи можливо захворіти на грип, якщо перехворів на коронавірус?

Так. Навіть з більшою ймовірністю, ніж якщо ви не хворіли на COVID-19. Річ у тім, що після перенесення такої тяжкої хвороби, як коронавірус, імунна система доволі знесилена. Тому нові вірусні атаки можуть призвести до тяжчих наслідків. 

Так само можна заразитися грипом і під час того, як хворієте на коронавірус. У цьому випадку ймовірність тяжких ускладнень і навіть смерті внаслідок хвороб значно підвищується.

Вакцина проти коронавірусу вбереже від грипу?

Ні, тому що це різні віруси. У вересні біотехнологічна компанія Moderna повідомила, що працює над комбінованою бустерною вакциною, яка захищатиме одночасно від COVID-19 і грипу. Розробники вважають, що комбінація двох вакцин може підвищити ефективність системи охорони здоров’я і забезпечити високий рівень захисту від COVID-19 та грипу за допомогою єдиної схеми. 

Натомість поки що однозначної відповіді, чи спрацює ця ідея, немає. Тому навіть якщо ви вже вакцинувалися проти коронавірусу, слід зробити ще одне щеплення проти грипу. Зараз в Україні сертифіковані три вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (Франція), «Інфлувак Тетра» (Нідерланди) та «ДжіСі Флю Квадривалент» (Корея). Нещодавно міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що цьогоріч в Україну планують завезти рекордну кількість цих вакцин. 

Вакцинуватися варто вже зараз, щоб під час найбільшого спалаху грипу у листопаді-січні у вас уже був сформований імунітет. Ці вакцини не входять у Національний календар щеплень, за яким вакцинацію проводять безоплатно. Тому доведеться купувати їх самостійно в аптеці:

  • «Ваксігрип Тетра» коштує приблизно 300 гривень;
  • «Інфлувак Тетра» — приблизно 270 гривень;
  • «ДжіСі Флю Квадривалент» — приблизно 250 гривень.

Коли вакцина придбана, йдіть на прийом до сімейного лікаря та заздалегідь уточніть, що хочете вакцинуватися проти грипу. Вакцину слід перевозити у сумці-холодильнику. Часто такі сумки дають на прокат. Якщо препарат довго тримати в теплі, він може втратити властивості. Краще за все, якщо у цьому випадку у вас із собою буде чек. Так ви зможете підтвердити, що вакцина тільки-но куплена.

Або можете знайти в інтернеті клініку, яка сама закуповує препарат та робить щеплення. У Києві є медцентри, які беруть від 700 гривень за послугу. 

Як вберегтися від грипу?

Перша порада — робити щеплення. Це найефективніша профілактика. Ще частіше і ретельніше мийте руки, адже віруси часто осідають на поверхні, звідки ми їх «збираємо» власноруч. Намагайтеся менше чіпати руками рот та ніс. 

Також уникайте контактів з людьми, які хворіють. Навіть якщо вони вам кажуть, що це звичайна простуда. Навіть якщо запевняють, що чхання через алергію.

Ще варто згадати про масковий режим та соціальну дистанцію. Маска захищає рот та ніс від потрапляння туди вірусів. Дистанція ж не дасть вам захворіти від людини, у якої симптоми грипу поки що не проявилися.

За перших же симптомів обов’язково звертайтеся до лікаря. У домашніх умовах поставити точний діагноз, а отже й знайти лікування доволі важко. Простіше сплутати грип із застудою або коронавірусом. Тому краще не займайтеся самолікуванням.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій