Читаєте зараз
Як Москва воюватиме з НАТО, коли не може захопити Вовчанськ? Що змінить зняття заборони бити по території РФ

Як Москва воюватиме з НАТО, коли не може захопити Вовчанськ? Що змінить зняття заборони бити по території РФ

Svitlana Hudkova

З моменту перших поставок західної зброї в Україну діяла заборона на її використання для ударів по території РФ. Ця умова була поставлена через побоювання, що такі дії можуть призвести до значної ескалації та втягнути в конфлікт країни НАТО.

Інша небезпека — ризик застосування Росією ядерної зброї. Кремль педалював цей шантаж на початку великої війни, проводячи «червоні лінії», аби союзники боялися надавати Україні серйозну зброю. Проте на третій рік повномасштабної війни до ескалації не призвели ані удари по Криму, який РФ вважає своїм, ані атаки на НПЗ в тилу країни-агресорки. 

У разі позитивного рішення становище російської армії значно погіршиться. А коли це може статися і які першочергові завдання відкриються для Збройних сил України, разом з експертами розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Ескалація, ядерний шантаж та Білий дім

Активізація армії РФ на харківському напрямку та терор мирного населення міста, яке потерпає від обстрілів балістичними ракетами й КАБами, дали старт пожвавленню розмов про скасування заборони на використання західного озброєння для ударів по території РФ.

24 травня скасувати цю заборону закликав генсек НАТО Єнс Столтенберг: «Настав час для союзників розглянути питання про те, чи не варто їм зняти деякі обмеження, накладені на використання зброї, яку вони надали Україні. Особливо зараз, коли значна частина бойових дій відбувається в Харківській області, недалеко від кордону, відмова Україні в можливості використовувати цю зброю проти законних військових цілей на російській території дуже ускладнює її самозахист».

Читати більше новин в Telegram

Наступного дня, 25 травня, російські КАБи влучили по «Епіцентру» в Харкові, забравши життя майже 20 людей.

Ідею зняття заборони підтримують у Латвії, Чехії, Нідерландах, Швеції, Польщі та Великій Британії. Водночас категорично проти виступають у Німеччині, Бельгії, Італії та Іспанії.

Олександр Коваленко. Фото: Олександр Коваленко. / Facebook

Та остаточно покласти край цим ваганням, певно, зможуть Сполучені Штати. На підтримку України виступили конгресмени та навіть спікер Палати представників Майк Джонсон. Та рішення замикається на Білому домі та особисто Джозефі Байдені, вважає військово-політичний оглядач Олександр Коваленко.

«Я не знаю, чому Байден поки не погоджується. Тому що це може призвести до ескалації? Від РФ вже було чимало погроз, і вона не може зробити нічого такого, що завадило б нам використовувати західну зброю для ударів по російській території. Навпаки, нам це необхідно, щоб відкинути загрози з боку РФ якомога далі від нашого кордону, — вважає експерт. — Це може призвести до прямої конфронтації Росії з НАТО? У Москві настільки оскаженіли, що будуть воювати з НАТО, коли не можуть захопити Вовчанськ, хоча сконцентрували там велику кількість сил та засобів? Вони дуже добре розуміють, що проти НАТО їх вистачить всього на декілька тижнів, тому вони не будуть провокувати Альянс».

Олександр Кочетков. Фото: Олександр Кочетков / Facebook

На думку ж політолога та експерта з ракетно-ядерного озброєння Олександра Кочеткова, побоювання Білого дому пов’язані не з ескалацією конфлікту в Україні, а з майбутніми президентськими виборами у США. Колишній очільник Сполучених Штатів Дональд Трамп є основним конкурентом Байдена і має чималі шанси знову стати президентом.

«У Білому домі бояться, що Росія заплатить якомусь з іранських проксі за напад на базу чи посольство США на Близькому Сході або в країнах Африки. Такі події дуже небажані під час передвиборчої кампанії. І це дасть Трампу черговий привід для критики Байдена», — говорить Кочетков.

Водночас події на Харківщині серйозно вплинули на думку світових лідерів. І політолог не виключає, що скасування заборони може відбутися вже після саміту миру у Швейцарії.

«Це дійсно можливо вже під час червневої зустрічі. Останній термін, коли це може статися, — після виборів у США. Причому незалежно від того, хто переможе, адже більшість у Конгресі бачить безглуздість цієї заборони, особливо на фоні того, як росіяни збирають на своїй території угруповання навпроти Сумщини та Чернігівщини. А ми по них вдарити там не можемо», — зазначив Кочетков.

Харків не повториться

Україна навчилася завдавати ударів по тилу РФ за допомогою безпілотників власного виробництва. Але БПЛА не будуть настільки ефективними, як далекобійні ракети, які потрібні для виконання кількох завдань.

«По-перше, це удари по місцях дислокації особового складу на техніки росіян біля нашого кордону в Брянській, Курській та Білгородській областях», — каже Коваленко.

Генштаб ЗСУ вже зараз фіксує нарощення військового угруповання РФ біля кордонів Чернігівської та Сумської областей, так само як це було біля Харківщини. На жаль, в України немає озброєння, яке могло б ефективно вдарити по місцю дислокації ворога. Тому ЗСУ необхідні ATACMS для ударів по скупченню ворожих сил ще до того, як вони спробують перетнути кордон.

«Друге — контрбатарейна боротьба. Росіяни зі своєї території обстрілюють прикордоння України зі ствольної та реактивної артилерії. І нам важливо відстежувати та влучати по місцях розміщення цього озброєння. Третє — знищення військових аеродромів, де базується ворожа тактична авіація, яка використовується для ударів по території України. Ми маємо відігнати російські літаки на 300 км від нашого кордону. І наостанок — знищення логістики росіян у Брянській, Курській та Білгородській областях», — перелічує Коваленко.

Крім цього, як нагадує Олександр Кочетков, Україна готується до отримання літаків F-16. А щоб вони могли вільно літати, необхідно знищувати ворожі системи ППО.

«Комплекси С-300 та С-400 значною мірою розташовані поблизу кордону на території РФ. І нічим іншим, ніж ATACMS чи SCALP-EG, їх знищити не можна. Бойової частини безпілотників недостатньо для ураження таких комплексів», — каже він.

Виробники зброї

Важливим фактором є те, що в цьому питанні Україні необхідна підтримка як Європи, так і США, адже самі англо-французькі Storm Shadow/SCALP-EG не розв’яжуть усіх проблем. ЗСУ потрібні й ATACMS, адже всі ці ракети мають різний функціонал.

До того ж часто розробниками тієї чи іншої зброї є декілька країн. І якщо хоч одна не дасть дозвіл на її застосування по території РФ, інші його також не дадуть. Наприклад, далекобійні ракети Taurus, які Київ запитує у Німеччині, насправді є спільною розробкою німецького підприємства MBDA Deutschland та шведської компанії Saab Bofors Dynamics AB. Швеція дозволила Україні бити своєю зброєю по Росії, а Німеччина категорично проти. Також шведи є виробниками САУ Archer, а високоточні снаряди Excalibur виробляються у США. Тому для України важлива консолідована позиція усіх західних партнерів, щоб ЗСУ могли вижати максимум з такої можливості.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій