'
Читаєте зараз
ЗСУ їдять людей та в усьому винен Захід. Як діє російське ІПСО

ЗСУ їдять людей та в усьому винен Захід. Як діє російське ІПСО

Ilona Kivva
Автор:
  • Росія відповідає за 62% дезінформаційних кампаній для втручань у внутрішні справи інших країн.
  • В Європі пропагандисти намагаються дискредитувати Україну та виправдати вторгнення.
  • Основні напрямки фейкових новин — біженці, санкції, енергокриза, відповідальність за війну.

Російський інформаційний вплив працює дуже давно і мав впевнений ефект. Саме це сприяло, зокрема, невідповідній реакції колективного заходу на вторгнення Росії на територію України навесні 2014 року. Повномасташбне вторгнення в лютому-2022 хоч і відкрило очі європейцям, зміна ІПСО-стратегії дозволяє сіяти сумніви. Це, в свою чергу, веде до затримок в ухваленні політичних та віськових рішень, а також може коштувати політикам-друзям України популярності серед виборців.

Заборона розповідає про дослідження ключових пропагандистських наративів, які використовує Кремль.


Донбас, Майдан, санкції і біженці: головні російські фейки про Україну

Російська Федерація — світовий лідер у застосуванні дезінформації для впливу на соціум. Вона відповідає за 62% втручань у внутрішні справи держав, йдеться у дослідженні Принстонського університету. 

«Росія використовує сталий набір дезінформаційних наративів та меседжів, які стосуються України, й тиражує їх в інфопросторах інших країн. Більшість із них націлені на дискредитацію керівництва та України як самостійної держави. За допомогою дезінформації російська пропаганда змінює реальність. Начебто Україна як держава не відбулася: використовує псевдоісторичні факти, щоб переконати світ, що історично Україна була Росією; звинувачує українців у нацизмі, щоб виправдати своє вторгнення тощо», — пояснили у Детектор медіа, яке разом з 12 міжнародними організаціями провело власне дослідження.

У країнах Східної Європи після початку повномасштабного вторгнення наративи стосувалися таких напрямків:

Читати більше новин в Telegram
  • події російсько-української війни;
  • економічні наслідки санкцій;
  • дезінформація щодо українських біженців;
  • псевдодискримінація російськомовних та російської культури;
  • воєнна допомога Україні;
  • воєнні загрози Східній Європі. 

«За підсумками п’яти місяців моніторингів виокремили більше 300 таких меседжів. Всі вони потрібні Росії, щоб переконати світ у правильності своїх рішень. Зокрема, виправдати війну, переконуючи, що без цього іншим країнам було б лише гірше; спонукати уряди країн, які підтримують Україну, зупинити поставку зброї, бо її розкрадають на місцях; переконати західні суспільства, що без підтримки Росії й, зокрема, її енергетичних ресурсів, вони не впораються тощо», — кажуть у виданні.

Брудна бомба і ядерка: топ наративів РФ в Угорщині та Сербії

В інфополе Росія запускає чи не найбільш лякаючи фейки, найчастіше вони з’являлися у жовтні 2022 року.

Влітку в Угорщині сіяли дезінформацію, що санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії, а Україна програє війну, бо російська армія вже досягла значних успіхів. Також говорили про те, що Захід слабкий, до того ж втрачає інтерес до допомоги Україні. Були й більш абсурдні повідомлення — на кшталт «українські солдати — канібали».

Перекладена через Google Translate стаття в угорському онлайн-виданні. Скріншот: Mai Vilag

У Сербії російські дезінформаційні вкиди: санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії, Захід таємно торгує з Росією, Захід використовує Україну для війни з Росією, Донбас російський, а Захід винний у війні.

У жовтні ці лейтмотиви модифікувалися:

  • в Угорщині: Україна вчиняє теракти проти мирного населення, готується застосувати брудну бомбу;
  • у Сербії: ядерна катастрофа неминуча, Україна — банкрут, а НАТО безпосередньо бере участь у війні.

Україна програє війну: пропаганда РФ у країнах Балтії та Чехії

У латвійськомовних виданнях російська пропаганда зосередилася на темі інфляції та енергокризи, які нібито спричинені санкціями Заходу проти РФ. Акцент робили на українських біженцях, які «підривають внутрішню стабільність приймаючих країн».

В Литві росіяни найбільше говорили про військову допомогу держави Україні: «Литва загострює війну», «допомога Литви призводить до ескалації ситуації». Також вливали теорію змови: «за війною в Україні стоїть прихований план», «війна в Україні є частиною глобальної змови», «певні сторони отримують вигоду від війни» тощо. 

Фейки дещо відрізнялися у виданнях рідною мовою трьох країн, у російськомовному сегменті просувалися одні й ті ж:

  • санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії;
  • у країнах Балтії процвітає русофобія;
  • українці нападають на мирних людей та вчиняють інші воєнні злочини;
  • Україна програє війну.

Останній також активно просували у Чехії, підсилюючи дезою про активну участь США у війні.

«В чеському інфополі були меседжі про іноземних найманців, які воюють за Україну й історії про воєнні злочини України. Також чехів переконували, що Захід планує використати ядерну зброю. Агітпроп стверджував: США безпосередньо беруть участь у війні в Україні, але попри це Україна війну програє, бо Росія не воює в повну силу», — пише Детектор Медіа.

Головні меседжі, які російська пропаганда поширювала у країнах Балтії з червня по жовтень 2022 року. Інфографіка: Детектор Медіа

Польща: деза про українців

Чи не найбільше з усіх європейських держав російська пропаганда намагалася вплинути на польський інформаційний простір. Це може бути зумовлено тим, що країна-союзниця прихистила найбільше біженців з України з 24 лютого 2022 року, а також активно лобіює українські інтереси, припускають автори дослідження.

Одним із найпоширеніших є те, що Польща не повинна допомагати Україні. Для просування наративу використовували тему Волинської трагедії та інші суперечливі історичні події.

Значну увагу приділяють темі українських переселенців: українські біженці нібито мають пріоритет над поляками, українці підривають внутрішню стабільність приймаючої країни. 

Окремим інфовкидом став меседж про те, що Польща хоче анексувати Україну.

Головні меседжі, які російська пропаганда поширювала у Польщі з червня по жовтень 2022 року. Інфографіка: Детектор Медіа

Раніше Заборона розповідала про фейкові заклики про допомогу та про те, як відрізнити шахрайські повідомлення від справжніх і не відправити грошей ошуканцям.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій