Читаєте зараз
Щоб Росія не вкрала технології. Українець Максим Поляков мусить продати свою частку в аерокосмічній компанії США

Щоб Росія не вкрала технології. Українець Максим Поляков мусить продати свою частку в аерокосмічній компанії США

Markiian Oliiarnyk
Максим Поляков
  • Американський уряд змусив українця Максима Полякова продати свою частку в компанії Firefly Aerospace.
  • Це сталося через побоювання, що цінними аерокосмічними технологіями може заволодіти Росія.
  • Розповідаємо, чим займається аерокосмічна компанія Максима Полякова.

Уряд США висунув вимогу українському бізнесмену Максиму Полякову продати 50% акцій компанії Firefly Aerospace. Аргументи спираються на загострення військового конфлікту між Україною та Росією. Тому зріс ризик того, що цінні технологічні розробки Firefly можуть потрапити до рук країни-агресора.

Заборона розповідає про вимоги американського уряду щодо продажу акцій Firefly Aerospace українцем Максимом Поляковим.


Поляков продасть акції Firefly Aerospace

Уряд США висунув вимогу українському підприємцю Максиму Полякову продати свою частку в аерокосмічній компанії Firefly Aerospace, посилаючись на інтереси національної безпеки, пише Bloomberg.

Наприкінці листопада 2021 року Поляков отримав листа від Комітету з іноземних інвестицій у США (Committee on Foreign Investment in the United States, CFIUS). Американський уряд писав, що занепокоєний щодо питань національної безпеки у зв’язку з загостренням українсько-російського конфлікту, та вимагав, щоб Поляков та його інвестиційна компанія Noosphere Venture Partners продали близько 50% акцій компанії Firefly.

Як пише Bloomberg, хоча Україна є союзником США, її затяжний конфлікт з Росією посилює занепокоєння американського уряду, що цінні технологічні розробки американських компаній можуть потрапити до рук ворога. Тож для того, щоб перестрахуватися, вони прагнуть обмежити ризики, позбавивши прав на такі технології осіб, пов’язаних з Україною та Росією. Уряд США припинив поточні операції з запуску ракет Firefly, допоки не вирішиться питання власності з Поляковим.

Читати більше новин в Telegram
Випробування нового реактивного двигуна Firefly Aerospace. Фото: Firefly Aerospace

Сам українець зрештою погодився на таку вимогу, запевнивши, що факт його володіння Firefly Aerospace не становить загрози національній безпеці США. «Noosphere Ventures і пан Поляков розуміють, що дії CFIUS відбуваються на тлі зростання напруження між Україною та Росією. Noosphere Ventures докладає всіх зусиль, щоб розвʼязати проблеми із CFIUS найбільш ефективним і відповідним способом», — заявили у фонді Полякова.

Зі складу ради директорів компанії бізнесмен вийшов ще у листопаді 2020 року.

Чим займається компанія Firefly Aerospace

Firefly Aerospace — це американсько-українська аерокосмічна компанія, яка займається виробництвом легких та середніх ракет-носіїв. Раніше вона називалася Firefly Space Systems, її заснувала група американських інженерів на чолі з Томом Маркузіком у 2014 році. Втім вже за три неповних роки компанія була вимушена оголосити банкрутство.

У 2017 році український підприємець Максим Поляков (акушер-гінеколог за освітою) викупив усі активи компанії, зокрема патенти та ліцензійні угоди, і трансформував її у Firefly Aerospace.

Компанія має завод і випробувальний центр в Остіні, штат Техас, а також науково-дослідний центр у Дніпрі. Запуск ракет здійснює з космодрому SLC-2W, що на базі Ванденберг, штат Каліфорнія.

Запуск ракети-носія Alpha виробництва Firefly Aerospace. Фото: Firefly Aerospace

За останні роки Firefly Aerospace виграла кілька великих контрактів на виконання місій NASA, Агентства передових оборонних дослідницьких проєктів (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) та Військово-повітряних сил США.

У лютому 2021 року стало відомо, що Firefly братиме участь у місячній програмі Artemis, за якою до 2024 року на Місяць мають відправити людей. За контрактом з NASA компанія доставить вантажі на Місяць за допомогою свого посадкового модуля Blue Ghost.

3 вересня 2021 року відбувся дебютний запуск ракети Alpha виробництва Firefly Aerospace в межах місія FLTA001 DREAM. Ракета мала вивести на навколоземну орбіту (300 км) набір нетехнічних і технічних вантажів із 7 різних країн, а також дитячі малюнки та фотографії попередніх космічних польотів. Однак вже за кілька хвилин ракета вибухнула. Як виявилося, Alpha втратила керування через неполадки з подачею пального, тож в операційному центрі вирішили її підірвати у повітрі.

Перший запуск ракети Aplha виробництва Firefly Aerospace. Відео: Everyday Astronaut/YouTube

Раніше Заборона розповідала про довгоочікуваний запуск у космос найдорожчого в історії аерокосмічних досліджень телескопа James Webb. Він у 100 разів потужніший за свого попередника Hubble і протягом 5-10 років досліджуватиме простори нашої галактики.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій