Читаєте зараз
Швейцарія знайшла винного в незаконній поставці Eagle ЗСУ: на що це може вплинути

Швейцарія знайшла винного в незаконній поставці Eagle ЗСУ: на що це може вплинути

Ilona Kivva
Автор:
  • Іспанський військовий фотограф у лютому-2023 зробив знімок броньовика Eagle I у Часовому Яру неподалік Бахмута, а вже у березні з’явилося фото цього БТР з-під Авдіївки.
  • Берн розпочав пошук постачальника, адже реекспортувати зброю без погодження країни не можна.
  • Виявилося, що до передачі причетна німецька компанія.

Швейцарія повністю зупинила продаж військової техніки та матеріалів для приватної німецької фірми, але для уряду Німеччини наслідків не буде. При цьому розслідування потенційно може вплинути на рішення Берну щодо дозволу на реекспорт зброї в Україну.

Заборона розповідає про історію з БТР на Донеччині, а також про результати офіційного розслідування.


Швейцарські броньовики біля Бахмуту: що за історія

Іспанський військовий фотограф Хосе Колон у лютому-2023 зробив знімок броньовика Eagle I у Часовому Яру неподалік Бахмута. Вже у березні зроблене в Авдіївці фото бронетранспортера опублікувало французьке інформаційне агентство AFP.

Бронетранспортер, ймовірно, Eagle I у Часовому Яру, Донецька область, Україна, лютий 2023 року. Фото: Jose Colon/Instagram

Офіційних повідомлень про передачу БТР не робила жодна країна, адже законно це зробити було неможливо. Річ у тім, що Швейцарія впродовж кількох століть дотримується нейтралітету: навіть під час Першої та Другої світових війн вона надавала європейським державам підтримку тільки у гуманітарних питання.

Читати більше новин в Telegram

Одним з актів, які регулюють цю політику, є «Закон про військові матеріали». Він забороняє передачу озброєнь державам, які беруть участь у збройних конфліктах, а також реекспорт від третіх країн, що мають швейцарську техніку чи боєприпаси.

«Орел 1»: розслідування Берну

Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) провів власне розслідування інциденту і з’ясував, як саме броньовики потрапили в Україну. Встановлено, що було передано 11 машин, йдеться на урядовому порталі країни.

Офіційний Берн ще у 1990 роках продав 36 броньовиків Данії. 27 з них вже у 2013 році Копенгаген перепродав приватній німецькій компанії: в угоді йшлося, що автомобілі можна реекспортувати третім сторонам лише за письмової згоди країни-виробника. Швейцарія тоді дала добро.

БТР були експортовані в Україну виключно за погодженням з внутрішніми органами експортного контролю, тож до SECO ніхто справді не звертався. При цьому з техніки перед відправкою зняли броньований захист, тобто технічно автівки демілітаризували.  У німецькій компанії вирішили, що після таких маніпуляцій декларація про бан на реекспорт втратила актуальність, однак Швейцарія з цим не згодна.

«Оскільки порушення було скоєно колишнім керуючим директором, а не німецькою владою, наслідки мають бути спрямовані виключно проти першого. Таким чином, SECO вирішив, що експорт військових матеріалів зі Швейцарії [цій компанії] більше не може бути затверджений, оскільки існує високий ризик його передачі небажаному кінцевому одержувачу», — йдеться в офіційній заяві.

Зупинка по Eagle: наслідки для ЗСУ 

Розслідування щодо швейцарської техніки в Україні, ймовірно, може вплинути на готовність Берна ухвалити історичне рішення щодо реекспорту, адже це пряме порушення одного з основоположних законів держави.

Верхня палата парламенту Швейцарії 7 червня 2023 року ухвалила поправку, яка дозволяє передачу зброї, придбаної у неї, третім країнам, зокрема й Україні. Одна з головних умов — країна, яка ухвалює рішення про передачу зброї третій стороні, не бере участі в конфлікті, не порушує права людини та не здійснює своє право на самооборону.

Я дякую верхній палаті парламенту Швейцарії за важливий крок щодо розблокування реекспорту швейцарської зброї. Ми з нетерпінням чекаємо наступних кроків. Я вдячний Швейцарії за солідарність з Україною, дотримуючись нейтралітету. Скріншот: голова МЗС України Дмитро Кулеба/Twitter

Документ передали на погодження Комісії з політики безпеки Національної ради (SIK-N) (нижня палата) — її рішення буде остаточним (станом на 22 червня рішення ще немає). Це вже друга спроба швейцарських депутатів просунути подібну поправку — у лютому-2023 саме SIK-N її заблокувала. 

Раніше Заборона розповідала про найкращі зразки озброєння, які виробляє Швейцарія — серед них найбільше БТР. Головною фішкою є те, що багато компонентів можна замінити відповідно до потреб бойових підрозділів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій