Читаєте зараз
Sick and tired. Байден запропонував угоду, яка дасть допомогу Україні і зупинить шатдаун

Sick and tired. Байден запропонував угоду, яка дасть допомогу Україні і зупинить шатдаун

Ilona Kivva
Автор:
  • У Сполучених Штатах немає єдиного закону про бюджет як в Україні, тому щороку Конгрес ухвалює 12 законопроєктів для фінансування роботи держструктур.
  • Якщо ці акти не затверджують до 1 жовтня, робота уряду припиняється, тобто настає шатдаун. Таких у США вже було 14, найбільший — у 2018-2019 роках. 
  • Через суперечку в Конгресі вчасно ухвалити держбюджет 2023 році не вдалося, тому вдалися до лазівки.

Американський Конгрес затвердив законопроєкт, який продовжив фінансування роботи держструктур за актами 2022 року. Це дозволило відтермінувати шатдаун (мав настати з 1 жовтня), поки демократи та республіканці не домовляться. З проміжного документа повністю виключили допомогу Україні (вимога ультраправих), але Джо Байден домовився, що її затвердять окремо.

Заборона розповідає про скандал в Палаті представників та про те, чим він загрожує Україні.


Що таке шатдаун

У Сполучених Штатах з 1884 року діє Закон про боротьбу з дефіцитом, який забороняє федеральним агентствам витрачати державні кошти без акту про асигнування, тобто без виділення фінансування Конгресом, пише The Guardian.

В країні немає єдиного закону про бюджет як, приміром, в Україні. Тому щороку американський парламент має ухвалити 12 законопроєктів для фінансування діяльності уряду та пов’язаної з нею бюрократії. Це мають зробити до настання нового фінансового року, тобто до 1 жовтня. Якщо законодавцям не вдається ухвалити всі або частину документів, це призводить до повного або часткового припинення роботи уряду, яке і називають шатдауном (shutdown, дослівно — вимкнення).

У такому випадку тисячі федеральних держслужбовців відправляються у відпустку, зарплату їм тимчасово не виплачують. Ті бюджетники, які надають найважливіші послуги — такі як диспетчери повітряного руху та співробітники правоохоронних органів, — продовжують працювати, але без зарплати (виплати компенсують заднім числом після завершення шатдауну). Для прикладу, можуть закривати національні парки, припиняти оформлення паспортів та дослідження в національних інститутах охорони здоров’я.

Читати більше новин в Telegram
Наслідки шатдауну у США на конкретних прикладах. Інфографіка: СNN

Шатдауни в США з 1981 року ставалися 14 разів. Зазвичай на день-два, але бувало і довше. Найбільших було три:

  • 21-денне часткове закриття в 1995 році через суперечку про скорочення витрат між президентом Біллом Клінтоном і спікером-республіканцем Ньютом Ґінгрічем;
  • 16-денна зупинка роботи у 2013 році після того, як очолюваний республіканцями Конгрес спробував використати бюджетні переговори, щоб скасувати фінансування підписаного Бараком Обамою закону про доступне лікування;
  • 34-денний шатдаун (найдовший за всю історію) тривав з грудня 2018 року до січня 2019 року, коли Дональд Трамп відмовився підписати законопроєкти про асигнування, які не включали фінансування $5.7 млрд на будівництво стіни вздовж кордону США з Мексикою.

Для запобігання зупинки роботи уряду існує лазівка у законі — процедура ухвалення резолюції про продовження фінансування (continuing resolution). Це документ, який зберігає федеральне фінансування на рівні минулого року на короткий термін. Тобто це спосіб виграти час на ухвалення нових бюджетних законопроєктів.

Гетц проти Маккарті: скандал в Палаті представників

Сполучені Штати у 2023 році опинилися за крок до нового шатдауну. Затвердити основні акти про фінансування роботи уряду не змогли через суперечку між демократами та республіканцями, пише Reuters.

Основною офіційною причиною є нібито слабка позиція спікера-республіканця в Палаті представників Кевіна Маккарті, який був призначений на посаду початку 2023 року. Він не мав достатньої підтримки у парламенті, тому для того, щоб стати спікером, пішов на угоду з ультраправими республіканцями (трампістами). Умова була така — його можна усунути за клопотанням одного конгресмена, якщо він не буде враховувати вимоги ультраправих під час розгляду бюджетних питань. Вони, серед іншого, вимагають максимального скорочення федеральних видатків, за винятком хіба тих, що йдуть на внутрішню безпеку та оборону. Також хочуть, аби у бюджетних угодах було закладено гроші на боротьбу з нелегальною міграцією з Мексики, а деякі з них також виступають за припинення допомоги Україні, принаймні у таких обсягах.

Теоретично Маккарті міг би ухвалити законопроєкти за підтримки демократів, але ультраправі, зокрема конгресмен від Флориди Метт Гетц, пообіцяли звільнити його з посади спікера в такому випадку.

Шатдаун вдалося відтермінувати завдяки ухваленню 1 жовтня проміжного законопроєкту, який продовжив державне фінансування до 17 листопада. Є нюанс — у документі не передбачені витрати на допомогу Україні, зокрема, оборонну. Норму виключили, аби республіканці підтримали акт. При цьому вони заключили угоду з Джо Байденом і пообіцяли підтримати окремий документ про фінансову підтримку. Станом на ранок 2 жовтня (за Києвом) його ще не ухвалили.

«Я втомився від політичної кризи, яка ледь не призвела до припинення роботи уряду. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб підтримка України була перервана. Я повністю очікую, що спікер дотримається свого зобов’язання забезпечити проходження та підтримку, необхідну для допомоги Україні, коли вона захищається від агресії та жорстокості», — сказав журналістам американський президент.

Раніше Заборона розповідала про черговий скандал за участі Дональда Трампа, який має кілька серйозних звинувачень й водночас є лідером партійних праймеріз.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій