Читаєте зараз
Діти-блогери вдавали, що в них дорослі стосунки. Але в цьому не було нічого протизаконного

Діти-блогери вдавали, що в них дорослі стосунки. Але в цьому не було нічого протизаконного

Hanna Belovolchenko
Скандал довкола блогерів Маханець і Пая не вщухає. Розповідаємо, кого можуть покарати в цій історії та як вона впливає на дітей

Декілька днів в Україні обговорюють скандал довкола нібито роману між 8-річною блогеркою Міланою Маханець та 13-річним блогером Павлом Паєм. На світлинах і відео в соцмережах діти обіймалися, цілувалися й нібито спали разом. На ситуацію відреагував Уповноважений із прав дитини Микола Кулеба: проти мати блогерки відкрили кримінальне провадження. Заборона разом з адвокатом і психотерапевткою розбирає, чим може завершитися ця історія, хто має нести відповідальність, та як убезпечити своїх дітей від проблем у соцмережах.


«Подивимося в очі одне одному?»

14 березня в мережі почали обговорювати світлини та відео зі сторінки 8-річної блогерки й моделі Мілани Маханець. На її сторінках у соцмережах Instagram, Likee та TikTok з-поміж інших були фото, де вона в обіймах 13-річного блогера Павла Пая, а також відео з поцілунками в губи. На початку березня блогерка заявила, що зустрічається з Павлом. Такий же статус хлопець вказав на своїй сторінці в Instagram.

Мілана Маханець має понад 500 тисяч підписників в Instagram, і понад шість мільйонів в Likee — це соцмережа, подібна до TikTok, але більше популярна серед дітей. Також дівчинка працює моделлю. Її діяльність координує мати — Дар’я Маханець, яка веде й сторінки доньки.

Павло Пай — теж блогер, однак із меншою аудиторією. Він має понад 50 тисяч підписників в Instagram і понад 600 тисяч — у Likee.

Спочатку в Instagram Мілани Маханець з’явився допис, у якому авторка сторінки написала: «Ми познайомилися 7 місяців тому й першою нашою метою було «похайпити» та «підняти актив». Але пройшло 7 місяців і ми одне до одного прив’язалися». Однак згодом, коли скандал набрав обертів, Дар’я Маханець заявила, що романтичних стосунків у дітей немає, а Паша ставиться до Мілани як брат. За словами мами дівчинки, діти лише повторюють популярні фото та відео, челенджи інших блогерів.

«Це хайпова тематика розвитку дитячої сторінки. Це було розраховано на дітей, а не на вихід кудись», — каже Дар’я Маханець.

На нібито роман між блогерами відреагував Уповноважений із прав дитини Микола Кулеба (у 2019 році він проїхав на червоне світло і спровокував ДТП із постраждалими, однак досі не поніс покарання). Він звернувся до поліції Київської області й тепер слідчі розслідують справу за частиною 1 статті 301 Кримінального кодексу — ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів. За це матері дівчинки загрожує штраф або обмеження волі до трьох років.

18 березня в сторіз на сторінці Мілани з’явився скріншот — звернення до Миколи Кулеби: «Доброго дня. Можна ми з вами зустрінемося й подивимося в очі одне одному?» Публічної відповіді від омбудсмена наразі не було.

Буква закону

Попри те, що поліція наразі розслідує кримінальну справу щодо матері блогерки, з точки зору кримінального права стосунки дітей не є злочином, каже в коментарі Забороні адвокат Денис Овчаров. Адже судячи з контенту соціальних мереж, ці стосунки добровільні, а обійми чи поцілунки між дітьми не караються законом. Те ж, що матір дівчинки використовує дитину або стосунки між блогерами задля реклами й це відбувається проти їхньої волі — лише припущення. Це потрібно доводити.

Засудити за статтею 301 про розповсюдження порнографії Дар’ю Маханець навряд вийде.

«Закон України «Про захист суспільної моралі» визначає порнографію як вульгарно-натуралістичну, цинічну, непристойну фіксацію статевих актів, самоцільну, спеціальну демонстрацію геніталій, антиетичних сцен статевого акту, сексуальних збочень, які не відповідають моральним критеріям, ображають честь і гідність людини, спонукаючи негідні інстинкти. На сторінці дівчинки і близько немає контенту, що містить порнографію», — каже Овчаров. Більше про те, як в Україні працює стаття 301 та кого за нею карають, Заборона писала тут.

За словами експерта, немає складу злочину й за статтею 166 Кримінального кодексу про злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною. Адже немає фактів, які підтверджували б, що матір дівчинки ухиляється від виховання, обмежує її в предметах першої необхідності, штучно створює незадовільні побутові умови.

«Тобто складу злочину в цій справі немає і, відповідно, кримінальна відповідальність для матері дівчинки не настане. Єдиний можливий варіант розвитку цієї справи — розглянути ситуацію з позиції адміністративної відповідальності», — пояснює адвокат.

Є стаття 184 Кодексу про адміністративні правопорушення. Вона стосується невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей. За це загрожує попередження або штраф. Однак, знову ж таки, судячи зі сторінки в Instagram, умови виховання дівчинки кращі, ніж у багатьох українських дітей, додає Овчаров.

Застосувати навряд вийде і статтю 7 закону «Про захист суспільної моралі». Вона має захищати неповнолітніх від негативного впливу продукції сексуального чи еротичного характеру. Та Овчаров пояснює: Кримінальний кодекс визначає дітей віком до 14 років малолітніми, а не неповнолітніми. Тож і питання застосування цієї статті є відкритим, поки законодавець не впорядкує ці поняття. 

На думку адвоката, справа має всі шанси завершитися нічим. Юні блогери, каже він, не пропагують педофілію, не спонукають до сексуальної експлуатації. І попри те, що громадська думка стала поштовхом для відкриття справи, громадськість не може впливати на застосування законів.

Непритаманне віку

Загальна аудиторія підписників обох блогерів — близько семи мільйонів людей. Іхні глядачі — здебільшого діти та підлітки, які будуть наслідувати їхню поведінку, каже кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри теоретичної та практичної психології університету «Львівська політехніка» та психотерапевтка Ірина Зубрицька-Макота. Мова не йде про те, що всі діти побачать ці нібито стосунки й робитимуть так само, однак вони можуть замислитися над цим і сприйняти як приклад для подальших дій. Також це може зачепити самооцінку: «Всі вже зустрічаються з кимось, а я ні, виходить, зі мною щось не так».

«Стосунки, які зображали блогери, не притаманні дітям їхнього віку. Тим паче якщо ми говоримо про дівчинку, котрій 8 років. Симпатії проявляються у більшості з п’яти років, але мова не йде про поцілунки, які демонстрували блогери», — каже Зубрицька-Макота.

Картинка з соцмереж може викривити уявлення дітей про стосунки, тим паче якщо в їхній сім’ї про таке не говорять. Це може призвести до того, що дитина ховатиметься від батьків, у неї з’являться таємниці.

Скандал неабияк вплине й на самих блогерів. Якщо сторінку Маханець веде мама, ймовірно, вона не питає в доньки дозволу на публікації, не узгоджує контент із нею. А історія набула розголосу й пам’ять про неї лишиться на все життя. Діти можуть почати турбуватися щодо того, як це позначиться на їхніх дорослих стосунках, на їхніх майбутніх дітях. Виходить, вони беруть участь у скандалі, не розуміючи, що це таке, та не даючи згоди на нього, каже психологиня.

«І загалом демонстрація життя на широкий загал може негативно вплинути на здоров’я дитини. Якщо все опубліковане — не правда, а лише спроба створити красиву картинку, дитина почне думати, що живе подвійним життям. Через надмірну увагу стираються особисті кордони. А дітям, особливо коли вони досягають підліткового віку, важливо знати, що вони мають щось, що належить їм самим», — додає Зубрицька-Макота.

На думку фахівчині, відповідальність за ситуацію, яка склалася, мають нести батьки дітей. Тож не слід «розпинати блогерів» — краще обмежити негативні коментарі.

Як батькам спілкуватися з дітьми про соцмережі

Не треба вигадувати, ніби ми можемо заборонити соцмережі й вони кудись зникнуть, каже психотерапевтка Зубрицька-Макота. Краще бути реалістами й більше спілкуватися з дітьми — бути відкритими до них, готовими почути все, що ті кажуть.

Не слід оцінювати поведінку дитини як таку, яка є суцільним злом. У розмовах слід знижувати градус напруги. Крики, покарання відбивають у дітей бажання щось розповідати. Якщо дитина зізнається в чомусь, що вам не подобається, треба подихати, порахувати до десяти чи ста — скільки потрібно — і спокійно продовжити розмову. Якщо дитина розповідає щось про себе, це означає, що вона довіряє батькам. Відтак вони в курсі того, що відбувається в її житті.

Якщо дуже бентежить проблема соцмереж, можна встановити програму батьківського контролю на телефон. Також — обговорити час, впродовж якого дитина може сидіти в соцмережах. Проговоріть, чи можна їй заводити власну сторінку, поясність ризики. Наприклад, не слід публікувати селфі з геолокацією, адже це небезпечно, бо можуть напасти зловмисники. Якщо дитина молодша за 12 років, скажіть, що ви дозволяєте завести їй власну сторінку, але за певних умов. Наприклад, ви також матимете доступ до її акаунту. Коли вона подорослішає, переведете це у сферу довіри.

«Та чому діти багато сидять у соцмережах? Так роблять ті, хто нічим не зайнятий. А це вже питання до батьків. Тим паче часто батьки самі дають телефон дітям чи відправляють їх за комп’ютер, якщо не мають на них часу. Звідси й наслідки. Просто забороняти щось — це не вихід. Потрібно говорити й домовлятися», — додає психотерапевтка. Більше про те, як спілкуватися з дітьми, Заборона писала раніше.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій