Читаєте зараз
Скасування статусу «обмежено придатний» необхідне, але створить ризики на фронті: що кажуть військові юристка та медик

Скасування статусу «обмежено придатний» необхідне, але створить ризики на фронті: що кажуть військові юристка та медик

Svitlana Hudkova

В Україні скасували статус «обмежено придатний» для несення служби в армії, аргументуючи це необхідністю зменшити корупційні ризики та запровадити чіткішу систему визначення придатності до військової служби.

Відтепер багато з тих, хто мав висновок про обмежену придатність, за оновленим списком хвороб стають придатними до несення служби навіть у бойових підрозділах. Та попри гостру нестачу людей на фронті, поповнення підрозділів військовослужбовцями з проблемами зі здоровʼям може лише нашкодити. 

Що думають про рішення Міноборони та його наслідки військові юристка та медик, розповідає редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Без обмежено придатних

4 травня 2024 року набрав чинності закон про забезпечення прав військових на соціальний захист. Він скасовує статус «обмежено придатний до військової служби». Відтепер чоловіки віком 18–60 років, які до цього мали такий статус, мають повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). На це їм дається строк у девʼять місяців, тобто до 4 лютого 2025 року.

Після повторної ВЛК військові та військовозобовʼязані будуть визнані придатними або непридатними з розподіленням на такі категорії:

Читати більше новин в Telegram

Придатні

  • повністю придатні; 
  • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, у вищому військовому навчальному закладі (ВВНЗ), навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, звʼязку, оперативного забезпечення, охорони; але непридатні до служби в десантно-штурмових військах (ДШВ), морській піхоті, силах спеціальних операцій (ССО), підрозділах спеціального призначення; 
  • придатні для виконання специфічних завдань.

Непридатні

  • тимчасово непридатний, який потребує лікування, відпустки чи звільнення;
  • непридатний з переоглядом через 6–12 місяців;
  • непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Люди з ВІЛ, гепатитом та туберкульозом будуть служити

До закону Міноборони затвердило список хвороб, згідно з яким людину можуть визнати придатною або непридатною до служби (повний перелік). Заборона ж сфокусувалася на хворобах, з якими військовозобовʼязані є придатними до служби на фронті та у тилу.

Отже, придатними до служби є ті, у кого діагностовано:

  • залишкові зміни після вилікуваного туберкульозу різних локалізацій;
  • хронічні вірусні гепатити з незначними порушеннями функцій;
  • хвороби, що зумовлені ВІЛ, та безсимптомне носійство ВІЛ;
  • новоутворення у фазі тривалої стійкої ремісії після проведеного специфічного лікування; хвороби крові, що прогресують повільно або не прогресують; 
  • хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин з незначними порушеннями функцій; невротичні легкі психічні розлади з виходом в одужання; 
  • запальні хвороби центральної нервової системи з незначними порушеннями функцій; 
  • гіпертонічну хворобу I стадії; 
  • хвороби печінки з незначними порушеннями функцій; 
  • виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки з незначними порушеннями функцій; 
  • артрози та інші ураження суглобів з незначними порушеннями функцій та інше.

Для служби у тилу придатні люди з:

  • клінічно вилікуваним туберкульозом;
  • хронічними вірусними гепатитами з помірними порушеннями функцій;
  • хворобами, що зумовлені ВІЛ, з імунною субкомпенсацією; 
  • зі станом після радикального хірургічного лікування первинної пухлини; раком нижньої губи, раком шкіри;
  • доброякісними новоутвореннями з помірними порушеннями функцій; 
  • хворобами крові, які повільно прогресують з помірними порушеннями функцій та частими загостреннями й іншим.

Придатні та непридатні до служби

Юристи загалом позитивно оцінюють скасування категорії «обмежено придатний» та усунення корупційних ризиків під час проведення ВЛК. Зокрема, наказ Міноборони виключає індивідуальну оцінку лікарем. 

«Раніше колегія лікарів ВЛК могла на власний розсуд ухвалювати рішення про придатність чи обмежену придатність людини відповідно до певного діагнозу. Але чомусь з двох людей з однаковими діагнозами у довідках ВЛК одна могла бути придатною, а інша — обмежено придатною. Тобто цей показник індивідуальної оцінки містив корупційну складову та не був справедливим. Відтепер людина буде або придатною, або ні», — пояснює військова юристка Анастасія Володенкова.

Анастасія Володенкова. Фото: Instagram / Анастасія Володенкова

Якщо людина буде незгодною з рішенням ВЛК про придатність чи непридатність до служби, за наявності чіткого списку діагнозів юристам також буде легше визначати та доводити, чи було рішення військово-лікарської комісії правомірним.

Серед позитивних нововведень юристка підкреслює можливість проходження контрольної ВЛК вже в іншому медичному закладі у разі оскарження постанови попередньої лікарської установи.

Володенкова також зазначає, що разом зі скасуванням статусу обмежено придатних Міноборони все ж залишило проміжну позицію. «Мається на увазі такий статус як придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, звʼязку, оперативного забезпечення, охорони. Тут, знову ж, є чіткі діагнози, а не як раніше, коли обмежено придатний до служби чомусь служив у ССО», — додає фахівчиня.

З ліквідацією цієї категорії частина тих, хто був обмежено придатним, тепер є виключно придатними або ж непридатними. Володенкова вважає важливим, що військові з ампутаціями кінцівок чи важкими контузіями, які раніше визнавалися обмежено придатними, тепер непридатні та можуть звільнитися зі служби. 

Водночас придатними до служби відтепер будуть військовозобовʼязані з більшим переліком хвороб. На жаль, це серйозно впливає на боєздатність підрозділів, вважає військовий медик Руслан Добровольський.

Руслан Добровольський. Фото: Facebook / Руслан Добровольський

«Серед наших є військовослужбовці, які через старі травми неспроможні виконувати військові завдання в повному обсязі. А через те, що медична служба має забезпечувати допомогою весь батальйон, фактично це знижує його боєздатність», — зауважує він в коментарі Забороні.

Але через катастрофічну нестачу людей доводиться продовжувати службу, наскільки це можливо за станом здоровʼя. І зрозуміло, що разом зі зниженням корупційних ризиків запроваджені Міністерством оборони зміни мають на меті збільшити кількість військовослужбовців, але фактично таке поповнення не буде якісним.

«Чотири місяці були у Часовому Ярі, де взимку проходили через рівчаки з водою, болота переходили, — каже військовий. — Тут навіть фізично витривалі ледь проходили пару кілометрів, а про хворих і мова не йде. Хворі на фронті можуть стати загрозою як для себе, так і для інших. Якщо з людиною щось трапиться під час виконанні завдання, вона як мінімум стане тягарем для побратимів. А якщо вона вчинятиме невірні дії, це може загрожувати життю інших».

Мобілізаційний план

Медик переконаний, що мобілізаційний план потрібно виконувати не шляхом набору хворих, а мотивуючи людей виплатами та соціальними гарантіями, чого поки не робиться.«По телевізору все добре розповідають, що от і виплати піднімуть. Нам також мали виплатити по 100 тисяч гривень за виконання завдань у зоні бойових дій, у Часовому Яру. Але виплатили стандартні 30 тисяч, бо, як виявилось, ми були за три кілометри від передка, а це вже не зона бойових дій. Хоча там так само по тобі гатить артилерія, летять КАБи. І поки в Києві чиновники собі мільйонні зарплати нараховують, тим, хто їх захищає, ризикуючи власним життям, платять мінімум. І ця несправедливість відштовхує людей від того, щоби йти в армію. Якби це виправили, якби люди відчували, що держава буде піклуватися про них як на фронті, так і після, це могло б мотивувати людей», — вважає військовий медик Руслан Добровольський.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій