'
Читаєте зараз
Слідкуйте за дітьми: як TikTok не заважає терористам зомбувати глядачів

Слідкуйте за дітьми: як TikTok не заважає терористам зомбувати глядачів

Yevheniia Kostina
  • Офіційний контент Ісламської держави перепрофільовується для TikTok і ухиляється від модерації платформи.
  • Бойовики застосовують легальні алгоритми соцмережі, аби поширювати пропаганду ідеологію.
  • Компанія не обмежує використання платформи ІДІЛ, що свідчить про нездатність створити безпечну від терористів кіберзону.

Союзники знищили керівництво Ісламської держави, що призвело до зниження фізичної активності ІДІЛ в Іраку (але не в Африці). Водночас залишки бойовиків переключилися з військових операцій на інформаційні. Зокрема, для популяризації вони використовують TikTok. Причому тактика стає все більш витонченою: вони намагаються протистояти модерації і доволі успішно просувають свій контент. Це створює потенційно серйозний ризик для національної безпеки Сполучених Штатів і всього світу.

Заборона розповідає про велике дослідження Інституту стратегічного діалогу (ISD), а також про проблему використання додатка.


Пропаганда ІДІЛ в ТікТоці

Ісламська держава (ІД) продовжує без обмежень розміщувати пропаганду на платформах соціальних мереж, таких як TikTok, не стикаючись із жодними наслідками, зробили висновок аналітики Institute for Strategic Dialogue.

«Дослідження ISD у 2021 році показало, що 11 відео Ісламської держави відкрито поширюються в TikTok, включно з кадрами страт. Цього разу ми змогли знайти початкове відео, яке підтримує Ісламську державу, і ідентифікувати щонайменше 20 інших облікових записів, які публікували подібний вміст ІД, використовуючи простий арабський пошук», — кажуть розслідувачі.

Радимо подивитися невеликий стендап-презентацію книги Катерини Сергацкової про ІДІЛ.

Читати більше новин в Telegram

Вони переглянули понад сотню відео, створених 20 обліковими записами в ТікТок. Протягом періоду аналізу соцмережа видалила п’ять облікових записів, більшість із яких набрали понад 500 000 переглядів лише за місяць. Однак користувачі, схоже, змогли просто перейти до раніше неактивних облікових записів під їхнім контролем, щоб опублікувати більше вмісту Ісламської держави.

Бойовики зробили ставку не на відео, а на звук, який легко передавати далі. Річ у тому, що алгоритми TikTok дозволяють використовувати тільки звук зі сторонніх акаунтів: тобто можна взяти будь-яку невинну картинку з мультфільму та накласти на неї доріжку з закликами вбивати невірних. Так розповсюджують фрагменти офіційних промов лідерів ІДІЛ.

Також аналітики виявили використання QR-кодів з переходом на Телеграм-канали та сайт терористів.

Заборона TikTok в США та Україні

Проблема з TikTok полягає в тому, що ним користується велика кількість людей по всьому світу. Тож Китай може мати можливість направляти через нього дезінформацію, а також збирати з додатка дані.

Американська розвідка зауважує, що занепокоєння викликає саме масштаб і розмах платформи.

«В США одна третина дорослого населення отримує новини з цього додатка. Одна шоста частина дітей каже, що вони постійно користуються цим додатком. Якщо врахувати, що 150 мільйонів людей щодня переглядають додаток, це надає іноземній державі платформу для інформаційних операцій, платформу для стеження. І ми маємо занепокоєння щодо того, хто контролює ці дані», — зазначив генерал армії США Пол М. Накассон.

Штати вже заборонили користуватися додатком держслужбовцям і розглядають варіанти блокування і для звичайних юзерів.

В Україні ж заборона TikTok не просто не стоїть на порядку денному, але й взагалі ніколи не обговорювалася, кажуть в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Мінкульті. Також не ініціювало й питання застосування обмежень до юридичних чи фізичних осіб, причетних до функціонування соцмережі.

Українська аудиторія в ТікТок станом на 22 червня 2023 року. Інфографіка та дані: Start.io

«Серед суперечливих публічних дебатів навколо здатності TikTok пом’якшувати потенційну безпеку даних і вразливість кібербезпеки, представники компанії постійно підтверджували свою відданість модерації шкідливого онлайн-контенту. Зокрема шляхом виявлення та видалення вмісту, який підбурює або прославляє насильство або сприяє насильницьким екстремістським організаціям. Їхня нездатність ідентифікувати та видаляти очевидний терористичний контент, зокрема, викликає сумніви щодо їх здатності виконувати це зобов’язання», — попереджають в Institute for Strategic Dialogue.

Раніше Заборона розповідала про використання опублікованих в ТікТоці українських відео російськими пропагандистами.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій