'
Читаєте зараз
Словаччина готова передати Україні винищувачі, але є умова

Словаччина готова передати Україні винищувачі, але є умова

Ilona Kivva
Автор:
  • МіГ-29 є основним бойовим літаком української військової авіації. Його також використовують близько 25 країн світу.
  • Особливо ефективний він у ближньому бою, але здатен вражати і наземні цілі.
  • Переговори про постачання цих винищувачів Україна також веде з кількома країнами.

Уряд Словаччини заявив про готовність передати Збройним силам України винищувачі MIG-29. Країна давно планувала замінити ці радянські бойові літаки на американські, однак їхня поставка очікується не раніше 2024 року. Щоб допомогти Україні та при цьому не залишитися беззахисною у повітрі, Словаччина попросила Польщу та Чехію тимчасово забезпечити захист неба.

Заборона розповідає про радянські винищувачі MiG-29 та про те, скільки таких літаків може отримати Україна від країни-союзниці.


МіГ-29 для ЗСУ: що це за літаки

Фронтовий винищувач MiG-29 є основним бойовим літаком Повітряних сил ЗСУ. Станом на грудень 2021 року на озброєні України знаходилося 43 одиниці цієї техніки.

Це радянські винищувачі четвертого покоління, які були розроблені у 1982 році, щоб забезпечити ВПС СРСР легкими багатоцільовими бойовими літаками. Фактично це була спроба Радянського Союзу створити аналог американських F-16, яка виявилася доволі вдалою, пише Military Today. МіГ-29 не поступаються у маневровості літакам зі США та досі перебувають на озброєнні у ВПС 25 країн світу, серед яких: Болгарія, Німеччина, Польща, Угорщина, Румунія, Словаччина, Індія та держава-терористка.

Особливо ефективний цей бойовий літак у ближньому повітряному бою. У базових МіГ-29 є додатковий приціл на шоломі пілота, що дозволяє наводити ракети на об’єкти, що знаходять поза межами основного. Також винищувач здатен вражати наземні цілі за допомогою некерованих бомб.

Читати більше новин в Telegram

Короткі характеристики MiG-29:

  • екіпаж складається з одного або двох пілотів;
  • крейсерська швидкість — 2 450 км/г на висоті 13 000 метрів;
  • бойовий радіус: 700 км;
  • дальність польоту: 1 430 км;
  • дальність польоту з підвісним паливним баком: 2100 км;
  • практична стеля: 18 000 м;
  • швидкопідйомність: 19 800 м\хвилина.

МіГ-29 оснащений двома турбовентиляторними двигунами РД-33. Це перший у світі літак з дворежимними повітрозабірниками. Під час польоту, коли вони відкриті, то подають повітря до двигунів. Під час руху по землі повітрозабірники закриваються, а повітря подається через жалюзі на верхній поверхні кореня крила, щоб запобігти потраплянню сторонніх предметів зі злітно-посадкової смуги.

Винищувач MiG-29 Повітряних сил ЗСУ України у небі. Фото: Повітряні сили ЗС України/Telegram

Бойові винищувачі для Європи: обмін зброєю

Партію цих бойових винищувачів Україні вже пообіцяла Польща, однак переговори щодо поставок досі продовжуються. 21 червня 2022 року про готовність передати ЗСУ техніку оголосила Словаччина, але тільки за умови, що її повітряний простір погодяться охороняти Чехія та Польща, повідомляє Business Insider.

«Країна вже передала Україні свій єдиний зенітно-ракетний комплекс С-300. Щоб країна в результаті не залишилася незахищеною, Німеччина, Нідерланди та США розмістили там чотири ракетні системи Patriot. У рамках подібного кільцевого обміну Словаччина має намір передати Україні свої радянські винищувачі»‎, — пояснили у виданні.

3 липня 2022 року прем’єр-міністр країни Едуард Хегер заявив, що країна владнала усі деталі з державами-союзницями та остаточно вирішала віддати свої літаки Україні. Як пише Defense Express, держава має 12 літаків MiG-29 у двох модифікаціях, але чи всі країна готова віддати ЗСУ, поки невідомо.

За даними CT24, після повномасштабного російського вторгнення в Україну Братислава почала готуватися до передчасного зняття з озброєння винищувачів МіГ-29. Їх мають замінити вже замовлені американські F-16, але їхня поставка очікується лише через два роки. Тому захист неба союзниками буде тимчасовою мірою.

У квітні 2022 року міністр оборони Польщі Маріуш Блащак заявив, що у разі потреби польські винищувачі F-16 вилетять для захисту словацького повітряного простору, а за необхідності навіть будуть розміщені в Словаччині. Щодо Чехії, то її армія має багаторічний досвід захисту неба за кордоном і з 2009 року бере участь в охороні повітряного простору країн-членів НАТО. На початку квітня ВПС Чехії вже взяло на себе нагляд за повітряним простором країн Балтії.

Раніше Заборона розповідала про зірвану угоду щодо передачі Україні радянських танків від Словаччини, а також про те, як відбуваються кругові поставки озброєння для ЗСУ і чому країни їх блокують.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій