Читаєте зараз
Словаччина підтримала блокування €50 млрд для України від ЄС: що далі 

Словаччина підтримала блокування €50 млрд для України від ЄС: що далі 

Ilona Kivva
Автор:

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо підтримав угорського колегу Віктора Орбана в ідеї переробити план Європейського Союзу щодо надання фінансової допомоги Україні на €50 млрд, пише The Washington Post

Так, Фіцо погодився з позицією Орбана про те, що ЄС не повинен фінансувати запланований пакет допомоги зі спільного бюджету блоку. Заразом і повторив твердження Орбана про те, що війна в Україну неможливо вирішити військовим шляхом.

Угорський прем’єр-міністр заблокував грошову допомогу ще у грудні 2023 року. Цей крок змусив лідерів інших країн блоку розробляти альтернативні плани на випадок, якщо Угорщина таки не послабить позиції. Річ у тім, що для ухвалення рішень, що стосуються бюджету ЄС, потрібна одностайність. Орбан був єдиним із 27 лідерів блоку, хто проголосував проти.

Лідери Євросоюзу, як очікується, знову зустрінуться 1 лютого, щоб спробувати домовитися про фінансовий пакет. Однак очільники угорського та словацького уряду наполягають, щоб фінансування розділили на чотири транші, які можна було б переоцінювати та, можливо, блокувати щороку.

Фіцо став прем’єр-міністром у жовтні-2023. Для чиновника це вже вчетверте. Він очолив уряд після того, як на дострокових парламентських виборах 30 вересня перемогла партія Smer, лідером якої він є. Це проросійська група — ще у передвиборчій кампанії політик обіцяв припинити військову допомогу Україні. Він також активно критикує санкції проти Росії та виступає проти розширення прав ЛГБТК+.

Європейський Союз напрацьовує запасні варіанти на випадок, якщо Угорщина не скасує вето на виділення фінансової допомоги Україні. План передбачає виділення €20 млрд до 2027 року.

Є два основні:

  • гроші можуть надати у борг під гарантії окремих країн ЄС;
  • виділити фінансування за рахунок короткострокових кредитів.

Так, країни мають надати гарантії для бюджету ЄС, що дозволить Європейській комісії позичити потрібну суму на ринках капіталу у 2024 році. Точні умови плану ще обговорюються.

Ця система не вимагає схвалення від усіх країн ЄС, тож це дозволить обійти вето Угорщини.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій