Читаєте зараз
Спалах таємничого гепатиту у дітей: у Британії знайшли збудників

Спалах таємничого гепатиту у дітей: у Британії знайшли збудників

Ilona Kivva
Автор:
  • Випадки Hepatitis почали фіксувати ще у жовтні 2021 року, але масштабів спалаху вірусна хвороба набула навесні 2022.
  • Найбільше заражень припадає на Європу та США.
  • Спочатку виникнення загадкової хвороби пов’язували з коронавірусом, але вчені відкинули цю теорію.

Британські вчені вважать, що спалах таємничого гепатиту серед дітей спровокували аденовіруси, які зазвичай викликають гострі респіраторні захворювання, але у комбінації з ще одним вірусом можуть вражати печінку.

Заборона розповідає про дослідження британських лікарів.


Випадки зараження Hepatitis у Європі

Перші випадки гепатиту невідомого походження були зафіксовані ще у жовтні 2021 року, але масштабів спалаху хвороба набула навесні 2022 року. Так, у період з 5 квітня по 15 липня у 35 країнах світу було виявлено понад 1000 випадків нового типу гепатиту серед дітей, з яких понад 20 — летальні, повідомили у ВООЗ. Для порівняння, з жовтня до травня було зареєстровано менше ніж 300. 

У кінці червня тенденція знову зросла: тільки з 24 червня по 8 липня підтвердили 90 нових заражень. На цей же період припадають чотири смерті від хвороби. Майже половина хворих — в Європі, на другому місці США.

Розподіл ймовірних випадків важкого гострого гепатиту невідомої етіології у дітей за країнами, станом на 8 липня 2022 року. Інфографіка: ВООЗ

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворювання виявляють у дітей від 1 місяця до 16 років, при цьому близько у 10% випадках пацієнтам необхідна трансплантація печінки. 

«Симптоми включають біль у животі, діарею та блювоту, а також підвищення рівня печінкових ферментів та жовтяницю. У більшості хворих не було підвищення температури», — зазначили у ВООЗ.

Поширені віруси, що викликають гострий гепатит (A, B, C, D і E), не були зафіксовані в жодному з цих випадків. Міжнародні подорожі чи зв’язки з іншими країнами також не були визначені як можливі причини захворювання.

Причини спалаху невідомого гепатиту: відповідь лікарів

Лікарі з Лондона та Глазго, які вивчають таємничу хворобу, вважають, що причина спалаху у недостатньому імунітеті у дітей, пише BBC.

Так, дослідження показали, що після завершення коронавірусного карантину почастішали випадки заражень аденовірусами, які викликають гострі респіраторні захворювання, а у комбінації з аденоасоційованим вірусом 2 (AAV2) вони можуть серйозно вражати печінку.

«Під час карантину, коли діти не спілкувалися з іншими, вони не передавали віруси один одному. Коли обмеження зняли, діти почали активно спілкуватися, віруси почали вільно циркулювати. Діти раптово через відсутність попереднього імунітету зіткнулися з цілою батареєю нових інфекцій», — пояснила експертка з вірусології в Університетському коледжі Лондона Джудіт Бреєр.

Цю теорію підтверджують і дані ВООЗ, які свідчать, що практично у половини хворих на гепатит виявили супутні аденовіруси, а у декількох дітей гепатит одночасно супроводжували інфекції коронавірусу та аденовірусу. Але вчені виключили будь-який зв’язок захворювання з COVID-19 чи вакцинами від нього.

Зазначимо, що раніше вірус AAV2 не вивчали у якості збудника гепатиту у дітей, тому дослідники тепер займуться масштабними дослідженнями.

«Нам потрібно краще зрозуміти сезонну циркуляцію AAV2, вірусу, який регулярно не контролюють, можливо, пік аденовірусної інфекції збігся з піком впливу AAV2, що призводить до незвичайних проявів гепатиту у сприйнятливих маленьких дітей», — каже професорка Емма Томсон, яка керувала дослідженнями в Університеті Глазго.

Раніше Заборона розповідала про спалах віспи мавп у світі, яку Всесвітня організація охорони здоров’я визнала надзвичайною ситуацією світового масштабу. Такий статус має тільки коронавірус та поліомієліт.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору