Читаєте зараз
Спалах таємничого гепатиту у дітей: у Британії знайшли збудників

Спалах таємничого гепатиту у дітей: у Британії знайшли збудників

Ilona Kivva
Автор:
  • Випадки Hepatitis почали фіксувати ще у жовтні 2021 року, але масштабів спалаху вірусна хвороба набула навесні 2022.
  • Найбільше заражень припадає на Європу та США.
  • Спочатку виникнення загадкової хвороби пов’язували з коронавірусом, але вчені відкинули цю теорію.

Британські вчені вважать, що спалах таємничого гепатиту серед дітей спровокували аденовіруси, які зазвичай викликають гострі респіраторні захворювання, але у комбінації з ще одним вірусом можуть вражати печінку.

Заборона розповідає про дослідження британських лікарів.


Випадки зараження Hepatitis у Європі

Перші випадки гепатиту невідомого походження були зафіксовані ще у жовтні 2021 року, але масштабів спалаху хвороба набула навесні 2022 року. Так, у період з 5 квітня по 15 липня у 35 країнах світу було виявлено понад 1000 випадків нового типу гепатиту серед дітей, з яких понад 20 — летальні, повідомили у ВООЗ. Для порівняння, з жовтня до травня було зареєстровано менше ніж 300. 

У кінці червня тенденція знову зросла: тільки з 24 червня по 8 липня підтвердили 90 нових заражень. На цей же період припадають чотири смерті від хвороби. Майже половина хворих — в Європі, на другому місці США.

Розподіл ймовірних випадків важкого гострого гепатиту невідомої етіології у дітей за країнами, станом на 8 липня 2022 року. Інфографіка: ВООЗ

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворювання виявляють у дітей від 1 місяця до 16 років, при цьому близько у 10% випадках пацієнтам необхідна трансплантація печінки. 

Читати більше новин в Telegram

«Симптоми включають біль у животі, діарею та блювоту, а також підвищення рівня печінкових ферментів та жовтяницю. У більшості хворих не було підвищення температури», — зазначили у ВООЗ.

Поширені віруси, що викликають гострий гепатит (A, B, C, D і E), не були зафіксовані в жодному з цих випадків. Міжнародні подорожі чи зв’язки з іншими країнами також не були визначені як можливі причини захворювання.

Причини спалаху невідомого гепатиту: відповідь лікарів

Лікарі з Лондона та Глазго, які вивчають таємничу хворобу, вважають, що причина спалаху у недостатньому імунітеті у дітей, пише BBC.

Так, дослідження показали, що після завершення коронавірусного карантину почастішали випадки заражень аденовірусами, які викликають гострі респіраторні захворювання, а у комбінації з аденоасоційованим вірусом 2 (AAV2) вони можуть серйозно вражати печінку.

«Під час карантину, коли діти не спілкувалися з іншими, вони не передавали віруси один одному. Коли обмеження зняли, діти почали активно спілкуватися, віруси почали вільно циркулювати. Діти раптово через відсутність попереднього імунітету зіткнулися з цілою батареєю нових інфекцій», — пояснила експертка з вірусології в Університетському коледжі Лондона Джудіт Бреєр.

Цю теорію підтверджують і дані ВООЗ, які свідчать, що практично у половини хворих на гепатит виявили супутні аденовіруси, а у декількох дітей гепатит одночасно супроводжували інфекції коронавірусу та аденовірусу. Але вчені виключили будь-який зв’язок захворювання з COVID-19 чи вакцинами від нього.

Зазначимо, що раніше вірус AAV2 не вивчали у якості збудника гепатиту у дітей, тому дослідники тепер займуться масштабними дослідженнями.

«Нам потрібно краще зрозуміти сезонну циркуляцію AAV2, вірусу, який регулярно не контролюють, можливо, пік аденовірусної інфекції збігся з піком впливу AAV2, що призводить до незвичайних проявів гепатиту у сприйнятливих маленьких дітей», — каже професорка Емма Томсон, яка керувала дослідженнями в Університеті Глазго.

Раніше Заборона розповідала про спалах віспи мавп у світі, яку Всесвітня організація охорони здоров’я визнала надзвичайною ситуацією світового масштабу. Такий статус має тільки коронавірус та поліомієліт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій