Спав 48 000 років: вчені навіщось відродили небезпечний вірус з Сибіру
- Французькі вчені відновили сім вірусів віком від 27 000 років.
- Пандоравірус став найдавнішим відродженим патогеном у світі.
- Піддані талому льоду хвороби можуть призвести до нових пандемій.
Науковці відродили вірус, який 48 500 років пробув у льодах вічної мерзлоти. У лабораторних умовах його вдалося оживити повністю, разом із здатністю заражати живі організми. Хоч патоген тисячі років тому і не міг передаватися людям, але у процесі танення льоду він міг мутувати.
Заборона розповідає про небезпечне відкриття науковців.
Пандоравірус: що це таке
Pandoravirus yedoma був названий на честь скриньки Пандори. Це рід гігантських вірусів, який є другим за величиною серед усіх відомих після пітовірусу, пише Daily Mail.
Пандоравірус відкрили у 2013 році у льодах вічної мерзлоти Сибіру. А у 2022 році команда вірусологів з університету Екс-Марсель у Франції відродила вимерлий вірус у лабораторних умовах. Зразок, обраний для експерименту, пролежав у кризі понад 48 500 років, що робить його найстарішим з коли-небудь відроджених.
Читати більше новин в TelegramКрім пандоравіруса, вчені реанімували також шість зразків інших типів. Наймолодший був заморожений 27 000 років тому.
Всі вони не вважаються небезпечними для людей і здатні вражати тільки одноклітинні організми, такі як амеби. Однак науковці вважають, що віруси, піддані впливу талого льоду, можуть стати згубними для людей і тварин і навіть призвести до нових пандемій. Дослідження показують, що ймовірність перекидання вірусу на інший вид зростає з таненням льодовиків. До того ж тала вода з льодовиків може транспортувати патогени на нові території, що також призведе до зміни вірусу з часом. Окрему небезпеку становлять ще незнайдені давні зразки, які можуть самостійно вивільнитися через глобальне потепління.
«Оскільки температура підвищується через глобальне потепління, ґрунт починає відтавати, викидаючи тварин і об’єкти, які були заморожені тисячі років. Як довго ці віруси можуть залишатися інфекційними після впливу зовнішніх умов (УФ-світла, кисню, тепла) і наскільки ймовірно вони зустрінуть і заразять відповідного хазяїна в цей проміжок часу, поки що неможливо оцінити», — каже головний вірусолог в Екс-Марсель Жан-Мішель Клавері.
Раніше Заборона розповідала про смертельно небезпечну хворобу Марбург, яку виявили у Гані. Її викликає вірус-родич Еболи. Він є вкрай заразним, а за способом передачі подібний до коронавірусу.
Читати більше новин в Telegram