Читаєте зараз
Спочатку був Ван Гог: хто такі Just Stop Oil і чого хочуть любителі жбурляти суп

Спочатку був Ван Гог: хто такі Just Stop Oil і чого хочуть любителі жбурляти суп

Ilona Kivva
Автор:
  • Екоактивісти організували жовтневий флешмоб, під час якого обіцяли влаштовувати щоденні протестні акції.
  • Раніше учасники руху кинули торт у воскову фігуру короля Чарльза ІІІ у музеї мадам Тюссо, а також облили супом на картину Ван Гога і будівлю у Вестмінстері.
  • Протести нібито підтримуються фондом, заснованим Ейлін Гетті, онукою нафтового магната Жана Поля Гетті.

Just Stop Oil — рух, який вимагає відмови від використання викопних ресурсів у Великій Британії, зокрема, від палива. Активісти гучно заявили про себе після низки провокаційних перфомансів у музеях Сполученого Королівства, що почалися у лондонському Інституті Курто з картини Вінсента Ван Гога.

Заборона розповідає про екозахисну організацію та про їхні найгучніші перфоманси. 


Екоактивісти влаштували акції протесту у музеях: подробиці

Представники руху Just Stop Oil ще у квітні 2022 р. Практично весь місяць вони організовували мітинги і інші акції, блокуючи пункти розподілу палива, повідомляє The Guardian.

Мітингарі систематично перекривали вулиці Лондона, зокрема під’їзди до урядових та бізнес-кварталів, влаштовували лежачі протести на заправних станціях тощо.

Вже у червні 2022 року вони організовували перший провокаційний перфоманс у музеї. Так, двоє 29 червня приклеїли себе до картини Вінсента Ван Гога «Квітучі персикові дерева» у лондонському Інституті Курто.

Читати більше новин в Telegram

Відтоді подібні протестні акції відбувалися практично щотижня, а на початку жовтня Just Stop Oil запустили своєрідний марафон щоденних акцій. Серед найгучніших:

  • 1 липня двоє активістів приклеїли себе до картини Вільяма Тернера у Художній галереї Манчестера;
  • 5 липня вони приклеїли себе до рами копії «Таємної вечері» Леонардо да Вінчі, яку приписують його учню Джамп’єтріно в Королівській академії в Лондоні;
  • 15 жовтня протестувальники кинули суп у картину Вінсента Ван Гога «Соняшники» в Національній галереї Лондона;
  • 24 жовтня вони кинули торт у воскову фігуру короля Чарльза ІІІ у музеї мадам Тюссо;
  • 25 жовтня екоактивісти облили томатним супом будівлю правих аналітичних центрів і перекрили дорогу у Вестмінстері. Це нібито була штаб-квартира лобістів викопного палива, які підтримували Ліз Трасс.

Був ще один інцидент з картиною, але то були інші. 23 жовтня в постдамському музеї Берберіні активісти з групи Letzte Generation приклеїли себе до підлоги біля картини Стіжки сіна Моне. Перед цим полотно, що у 2019 році було продано за $110 мільйонів, облили її рідким картопляним пюре.

Just Stop Oil: що за організація

Just Stop Oil — невеликий екоактивістський рух, який вперше гучно заявив про себе навесні 2022 року. Головною метою своїх перфомансів самі активісти називають підвищення обізнаності громадян щодо впливу нафтової промисловості на кліматичні зміни. 

Від початку діяльності вони виступали за повну відмову від викопних ресурсів, зокрема палива. До більш яскравих акцій протесту екозахисників спонукав перегляд британським урядом енергетичної стратегії країни у червні 2022 року. Так, комітет зі зміни клімату заявив, що країна не може досягти нульового викиду вуглецю до 2050 року. За цим послідувало скасування мораторію на видобуток сланцевого газу й поновлення видачі ліцензії на добування нафти й газу 22 вересня.

Відмова від палива, на думку активістів, допоможе довести світу, що міжнародні кліматичні зобов’язання для Великобританії — не порожній звук, а також має зменшити рахунки за електроенергію для громадян, які значно виросли з весни.

Протести підтримуються фондом, заснованим Ейлін Гетті, онукою нафтового магната Жана Поля Гетті.

Раніше Заборона розповідала про щорічну загибель сотень людей, які намагаються перешкодити збиткам екології. Активісти стикаються з впливовими групами, що призводить до вбивств. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій