'
Читаєте зараз
За останні 10 років вбито понад 1700 екозахисників: проблема глобальна

За останні 10 років вбито понад 1700 екозахисників: проблема глобальна

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні з 2012 року вбили чотирьох екоактивістів.
  • Переважна більшість злочинів проти захисників природи у світі стосується Латинської Америки.
  • На незаконну протидію громадським діячам впливають низка чинників, корупція – один із них.

Щороку в світі гинуть сотні людей, намагаючись перешкодити видобутку корисних копалин, бурінню нафти, вирубці лісу та іншим діям, які завдають збитків екології. Зіткнення активістів із впливовими групами призводить до вбивств. І навіть після цього злочини розслідують неналежно.

Заборона розповідає про сумну статистику загибелі захисників природи та фактори такого беззаконня.


Загибель активістів: звіт Global Witness

Організовані злочинні групи та кілери на замовлення чиновників по всьому світу в період 2012-2021 роки вбили щонайменше 1733 захисників навколишнього середовища. Четверо з них – в Україні. В середньому такий злочин відбувався майже кожні два дні.

«Наші дані про вбивства є вершиною айсберга. Це тому, що конфлікт, обмеження вільної преси та громадянського суспільства, а також відсутність незалежного моніторингу нападів на захисників можуть призвести до недоінформування», – йдеться в звіті міжнародної організації Global Witness.

У Латинській Америці сталися понад дві третини загибелі активістів, причому 342 було зафіксовано в Бразилії, а 322 – в Колумбії. Викликає занепокоєння й азійська Республіка Філіппіни, де зафіксовано 270 вбивств.

Читати більше новин в Telegram
Кількість убитих захисників природи в різних країнах за 10 років. Скріншот: Global Witness 

У 2021 році дослідники нарахували 200 випадків загибелі екозахисників, тоді як роком раніше взагалі був антирекорд – 227 злочинів.

Сферами, в яких вбивства активістів ставалися найчастіше, за 10 років стали гірничодобувна промисловість, лісозаготівля та агробізнес.

Вбивства екодіячів у 2012-2021: топ-3 фактори

Кількість злочинів проти захисників природи непропорційно велика в країнах із низьким рівнем доходу та корінних громадах, але вони відбуваються в багатьох державах. 

«Корупція та нерівність є двома основними факторами, що сприяють вбивствам. Наприклад, у процесі оформлення права власності на землю можуть мати місце інвестиційні угоди між компаніями та корумпованими чиновниками. Захисники, які намагаються добитися справедливості, іноді стикаються з підкупленими суддями. Це призводить до третього фактору – високим рівнем безкарності», – сказав представник Global Witness Алі Гайнс.

Співвідношення між рівнем корупції та кількістю вбивств екоактивістів. Скріншот: Global Witness

Боротьба активістів недаремна, особливо проти транснаціональних підприємств. Наприклад, у 2021 році корінні громади Південної Африки виграли судовий позов проти Shell, тому компанія була вимушена припинити розвідку нафти в місцях розведення китів. А в травні 2022 року екозахисники в Індонезії взяли перемогу проти канадської фірми, яка планувала видобувати золото на одному з островів.

Автори звіту про злочини щодо громадських діячів закликали уряди держав створити безпечний громадянський простір для захисників навколишнього середовища. Також вони наголошують на необхідності забезпечити нульову терпимість до насильства проти активістів.

Раніше Заборона розповідала про відновлення у Данії роботи норкових ферм після того, як всіх цих тварин у країні вбили. Зоозахисники виступили проти дозволу на утримання звірків.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій