Читаєте зараз
США перекрили головну торговельну лазівку для Китаю: як це вплинуло на РФ

США перекрили головну торговельну лазівку для Китаю: як це вплинуло на РФ

Daniil Tsarevskyi
  • Американська розвідка стверджує, що наприкінці 2023 року Китай відігравав ключову роль у постачанні Росії засобів, які допомагають вести війну.
  • Вже на початку 2024 року китайський бізнес зіткнувся з проблемами у постачанні товарів до Росії. Великі місцеві банки не оброблюють платежі.
  • Частина підприємств покидає російський ринок, тоді як інша — шукає альтернативні шляхи для проведення транзакцій.

Банки в Китаї не проводять платежі бізнесу, повʼязаному з російськими клієнтами, оскільки бояться санкцій з боку США. Так, наприкінці грудня 2023 року Штати запровадили обмеження проти іноземних фінансових установ. Під економічні заходи мали потрапити ті, кого виявлять причетними до постачання в Росію військових товарів. Банкам, які потрапили під санкції, закривається доступ до фінансової системи США.

Заборона розповідає про вплив американських санкцій на торгівлю між Росією і Китаєм.

Санкції США для фінустанов: що передбачають

Сполучені Штати запровадили обмеження проти іноземних фінансових установ наприкінці грудня 2023 року. Відповідний указ підписав президент Джо Байден. Під економічні заходи мали потрапити ті, кого визнають причетними до постачання в Росію військових товарів. Банкам, які потрапили під санкції, буде заборонено доступ до фінансової системи США.

Під іноземними фінустановами маються на увазі будь-які, які надають фінансові послуги:

  • банки;
  • пенсійні фонди;
  • оператори платіжних систем;
  • їх дочірні компанії і т.д.

Штати залишили за собою право відʼєднати від банківської системи фінустанову, якщо вона допомогла з платежем повʼязаній з технологічним та оборонним сектором Росії особі. 

Читати більше новин в Telegram

Ще одна підстава для запровадження санкцій — це надання будь-яких послуг, військово-промисловому комплексу РФ, зокрема, постачання або передача будь-якого товару або класу товарів.

Відтепер не тільки західні банки партнерів США та України, а й східні мають уникати сприяння торгівлі компонентами подвійного призначення. До таких відносяться напівпровідники, різноманітні верстати, хімічні прекурсори, кулькові підшипники та оптичні системи.

«Ми намагаємося шукати матеріали, які є ключовими для здатності Росії створювати зброю для війни [з Україною]. Для того, щоб отримати ці матеріали, їм потрібно використовувати фінансову систему. Потенційно це задушлива точка, і це інструмент [указ], який націлений на цю задушливу точку», — сказав високопоставлений чиновник адміністрації США.

Указ передбачає, що такі обмеження можуть накластись без попередження. Якщо якась компанія допомогла з платежем особі, пов’язаній із технологічним чи оборонним сектором РФ, міністр фінансів США, проконсультувавшись із державним секретарем, зможе запровадити санкції.

Торгівля з Росією: які проблеми в КНР

Виробники техніки з Китаю мають проблеми з доставкою товарів у Росію. Великі місцеві банки останні місяці відмовляються обробляти платежі, оскільки бояться санкцій зі сторони США, пише Reuters.

Частина підприємців вимушена взагалі покидати російський ринок, оскільки відмова банків у обробці транзакцій унеможливлює ведення справ. Альтернативою є менші фінустанови або брокерські фірми, яких багато вздовж кордону з Росією. Також бізнеси вдаються навіть до розрахунків криптовалютою, яка заборонена в Китаї з 2021 року.

«Ви просто не можете належним чином вести бізнес, використовуючи офіційні канали. Великим банкам тепер потрібні місяці, а не дні, щоб провести платежі з Росії. Це змушує або згортати постачання, або використовувати нетрадиційні платіжні канали», — сказав засновник однієї з компаній, яка вела бізнес з Росією.

Прогнозується, що транзакції дедалі частіше проходитимуть через підпільні канали. При цьому наголошується, що неофіційні способи проведення платежів несуть значні ризики. Так, бізнесмени тижнями стоять у чергах, щоб відкрити рахунки у місцевих установах на півночі Китаю, поряд кордоном з Росією.

Так, наприклад, машинобудівна компанія, в провінції Цзянсу начебто три місяці чекає на відкриття рахунку в банку Jilin Hunchun Rural Commercial Bank. Співробітник заявив, що вони стикаються з більш суворими перевірками, оскільки експортують важке обладнання.

«Від російського ринку ми відмовилися. Зрештою ми не отримали понад $1.4 млн доларів платежів від російської сторони, і ми просто здалися. Процес збору платежів надзвичайно дратує. Я можу поступово скорочувати свій бізнес у Росії, оскільки повільний процес збору грошей не підходить для управління ліквідністю компанії», — сказав менеджер зареєстрованої на біржі компанії з провінції Гуандун.

Його компанія зареєструвалась у 7 банківських установах, але жодна з них не погодилась приймати платежі з Росії.

Розвідка США: як Китай допомагає РФ

Розвідка США на початку квітня 2024 року повідомила, що близько 90% мікроелектроніки до Росії надходила з Китаю. Її РФ використовує для виробництва ракет, танків і літаків, пише Associated Press.

Також близько 70% верстатів у останньому кварталі 2023 року на суму в $900 млн Росія імпортувала саме з Китаю.

Також, за даними американської розвідки, Росія та Китай взаємодіють у наступних сферах:

  • допомога у виробництві БпЛА у Росії;
  • постачання нітроцелюлози, яка використовується для виробництва боєприпасів;
  • Wuhan Global Sensor Technology Co., Wuhan Tongsheng Technology Co. Ltd. і Hikvision, а також ймовірно North China Research Institute of Electro-Optics постачають оптичні компоненти для використання в російських танках і бронетехніці;
  • передача двигунів БпЛА та турбореактивні двигуни для крилатих ракет;
  • співробітництво над вдосконаленням військових супутників;
  • передача супутникових зображень Росії.

26 квітня 2024 року, держсекретар США Ентоні Блінкен зустрічався з дипломатами Китаю. Стверджується, що однією з головних тем було постачання Китаєм Росії компонентів, які можуть використовуватись у військових цілях. Результати зустрічі невідомі.

Раніше Заборона розповідала про список країн-спонсорів війни. До нього потрапив Китай, який дипломатично тисне на Україну, щоб домогтися виключення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій