'
Читаєте зараз
Туреччина та Китай обмежили транзакції для РФ: чи може це дати реальні результати

Туреччина та Китай обмежили транзакції для РФ: чи може це дати реальні результати

Daniil Tsarevskyi
  • Наприкінці грудня 2023 року США видали указ, згідно з яким залишають за собою право накладати санкції на фінустанови, які торгують з РФ.
  • Щоб попасти під обмеження достатньо експортувати товари подвійного призначення в Росію.
  • Ці заходи стали першими, які торкаються східних банків, які ведуть справи з агресором.

Запровадження санкцій викликало затримку в платежах за торгівлю з Росією в Туреччині ще наприкінці грудня. У січні проблеми посилились і експорт фактично зупинився. Подібні затримки почали спостерігатись і в Китаї. Місцеві банки ініціюють перевірки, щоб виявити, чи їх клієнти повʼязані з військово-промисловим комплексом РФ.

Заборона розповідає про ефект від різдвяних санкцій США.

Санкції США для фінустанов: що передбачають

Сполучені Штати запровадили обмеження проти іноземних фінансових установ наприкінці грудня 2023 року. Відповідний указ підписав президент Джо Байден. Під економічні заходи мали потрапити ті, кого виявлять причетними до постачання в Росію військових товарів. Банкам, які потрапили під санкції, буде заборонено доступ до фінансової системи США, пише Financial Times.

Під іноземними фінустановами маються на увазі будь-які установи, які надають фінансові послуги:

  • банки;
  • пенсійні фонди;
  • оператори платіжних систем;
  • їх дочірні компанії і т.д.

Штати залишили за собою право відʼєднати від банківської системи фінустанову, якщо вона допомогла з платежем повʼязаній з технологічним та оборонним сектором Росії особі. 

Читати більше новин в Telegram

Ще одна підстава для запровадження санкцій — це надання будь-яких послуг, військово-промисловому комплексу РФ, зокрема, постачання або передача будь-якого товару або класу товарів.

Відтепер не тільки західні банки партнерів США та України, а й східні мають уникати сприянню торгівлі компонентами подвійного призначення. До таких відносяться напівпровідники, різноманітні верстати, хімічні прекурсори, кулькові підшипники та оптичні системи.

«Ми намагаємося шукати матеріали, які є ключовими для здатності Росії створювати зброю для війни (з Україною — ред.). Для того, щоб отримати ці матеріали, їм потрібно використовувати фінансову систему. Потенційно це задушлива точка, і це інструмент (указ — ред.), який націлений на цю задушливу точку», — сказав високопоставлений чиновник адміністрації США.

Указ передбачає, що такі обмеження можуть накластись без попередження. Якщо якась компанія допомогла з платежем особі, пов’язаній із технологічним чи оборонним сектором РФ, міністр фінансів США, проконсультувавшись із державним секретарем, зможе запровадити санкції.

Банківські клієнти з РФ: що дадуть обмеження Штатів

Останні тижні фінансові установи в Туреччині та Китаї почали стикатись із проблемами при проведенні платежів під час торгівлі з Росією. Проблеми почались ще в грудні, а в січні масштаби проблеми тільки зросли, пише турецький Ekonomim.

Турецькі експортери стикаються з проблемами із платежами в лірах і рублях із Росії. Перекази повертаються, а деякі банки, які раніше дозволяли їх, перестали приймати транзакції. В установах пояснюють це тим, що РФ намагається купити «заборонені продукти». 

Платежі по цих позиціях майже повністю припинились із 1 січня, що заморозило експорт. Сторони сподіваються знайти рішення, щоб продовжити торгівлю.

Подібна ситуація спостерігається і з китайськими фінустановами. Два місцеві банки ініціювали ряд перевірок своїх російських партнерів. Очікується, що при виявленні звʼязку з військово-промисловим комплексом, китайська сторона розірве будь-які контакти з клієнтами. Перевірки також поширяться на компанії з інших країн, які мають звʼязки з агресором.

Китай не вперше робить подібні кроки. Так, влітку 2023 року, після візиту в країну держсекретаря США Ентоні Блінкена, Банк Китаю почав обмежувати переводи повʼязані з Росією, якщо до них залучені банки зі Штатів, ЄС, Швейцарії або Великої Британії. При цьому, на той момент не було санкцій, які забороняли б фінустановам з інших країн вести справи з Росією.

Як Китай, так і Туреччина є важливими партнерами Росії від початку повномасштабної війни в Україні. Обидві країни намагаються займати нейтральну позицію, відстоюючи власні інтереси під час широкомасштабного вторгнення. Китай став найбільшим імпортером викопного палива з Росії, а постачання вугілля зросло удвічі з 2020 року. Використання валюти зросло, а частка розрахунків у юанях тепер становить 27%, тоді як наприкінці 2021 року була 15%. Торгівля між Туреччиною і РФ також росте: тільки за 2023 рік обʼєм експорту в країну-агресорку зріс на 23.2%.

Загроза санкцій (теоретично) може змусити банки  розривати відносини з клієнтами, які працюють на ВПК Росії. Тобто вони припинять надавати їм будь-які фінансові послуги. Крім цього, вони вже вимагають більше документів, які мають підтверджувати, що жоден з учасників ланцюжка не перебуває під санкціями.

Такий розвиток подій змусить Росію шукати обхідні шляхи для купівлі товарів подвійного призначення навіть з Китаю та Туреччини Збільшення кількості посередників при купівлі компонентів ускладнює і здорожує виробництво військової техніки, яке сильно залежить від закордонних компонентів.

Раніше Заборона розповідала про торгівлю ЄС з Росією після 24 лютого 2022 року. За 1.5 року повномасштабного вторгнення країни союзу купили викопного палива на €180 млрд.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій