'
Читаєте зараз
США перекинули потужні винищувачі на Близький Схід: це відповідь на провокації РФ

США перекинули потужні винищувачі на Близький Схід: це відповідь на провокації РФ

Ilona Kivva
Автор:
  • Армія США має на озброєні щонайменше 186 винищувачів п’ятого покоління F-22, розбитих по ескадрильях. Вони вважаються одними із найкращих літаків у світі.
  • Одну ескадрилью, а це близько 12 авіамашин, у травні-2023 перекинули у балтійський регіон.
  • Ще приблизно така ж кількість винищувачів у червні-2023 посилила війська Центрального командування Збройних сил США, які розташовані на Близькому Сході.

Передислокація F-22 Raptor у сирійський регіон стала відповіддю на систематичні провокації Російської Федерації, які почалися орієнтовно з березня-2023. Літаки держави-терористки принаймні 85 разів порушували протоколи розведення військ, кілька разів пролітали поблизу американських баз, нерідко — у повному озброєнні. Під час польотів росіяни також підходили на небезпечно близькі відстані до винищувачів США, що вважається прямою загрозою початку повітряного бою.

Заборона розповідає про посилення обороноздатності Штатів на Близькому Сході.


F-22 Raptor у CENTCOM 

«Раптор» — одномісний тактичний винищувач, який є першим літаком п’ятого покоління в американській авіації. У світі є тільки три типи таких винищувачів: американські F-35 та F-22, а також російський Су-57, який значно поступається номенклатурою озброєння західним, адже не здатен нести важкі боєприпаси.

Raptor може виконувати місії класу «повітря-повітря» та «повітря-земля». Однією з головних особливостей літака є потужний захист від виявлення. Всього армія США експлуатує 186 таких винищувачів, розбитих по ескадрильях. Одна з таких, а саме 94-та, має постійну базу у Ленглі, що у штаті Вірджинія. У червні 2023 року її перекинули у зону відповідальності Центрального командування США, тобто на Близький Схід, йдеться в офіційній заяві CENTCOM.

Точну кількість не вказують, але одна ескадрилья може налічувати близько 12 авіамашин. За словами командувача ВПС у регіоні Алекса Гринкевича, перед цим «Раптори» базувалися у Європі.

Читати більше новин в Telegram

Винищувачі перекинули в рамках багатосторонньої демонстрації підтримки та можливостей США у зв’язку з небезпечною поведінкою російських пілотів, яка вже стала систематичною. На думку американських військових, РФ та Іран домовилися витіснити США з Сирії, тож такі дії є частиною масштабної кампанії.

«Небезпечна та непрофесійна поведінка російських збройних сил — це не те, чого ми очікуємо від професійних ВПС. Регулярне порушення ними узгоджених заходів з усунення конфлікту в повітряному просторі збільшує ризик ескалації або прорахунків. Разом із нашими партнерами та союзниками ми прагнемо покращувати безпеку та стабільність у регіоні», — пояснив командувач CENTCOM генерал Майкл Курілла.

Провокації пілотів РФ у Сирії: що каже Пентагон

Російські ВПС орієнтовно з березня-2023 змінили поведінку на Близькому Сході. Один з небезпечних епізодів трапився у квітні — пілоти РФ намагалися вести повітряний бій із літаками США над Сирією, розповів CNN речник Центрального командування армії США Джо Буччіно.

«Схоже, російські пілоти не намагаються збити американські, але вони, ймовірно, намагаються спровокувати США і втягнути нас у міжнародний інцидент», — каже Буччіно.

Зазначимо, що впродовж останніх років між США та Росією існують домовленості про так звану лінію розмежування в Сирії. Її узгодили для того, щоб уникнути ненавмисних помилок або зіткнень, які можуть призвести до ескалації. При цьому повітряний бій ведеться на відносно близьких дистанціях, тож заява речника може свідчити про те, що Росія її перетинає або принаймні наближається впритул.

Це підтверджують кілька епізодів:

  • 2 квітня російський винищувач СУ-35 здійснює небезпечне перехоплення американського винищувача F-16;
  • 18 квітня російський винищувач порушив повітряний простір коаліції та наблизився до 600 м від американського літакам — така відстань вважається вкрай малою у авіації, адже винищувач долає її за лічені секунди.

Загалом, за даними Пентагону, з початку березня російські літаки принаймні 85 разів порушили протоколи розведення військ, включаючи проліт поблизу баз коаліції. У 26 випадках винищувачі РФ були озброєними. У Росії не визнали жодного з інцидентів.

Захист Балтики: яку техніку перебазували у регіон 

Окрім посилення обороноздатності на Сході, США у рамках НАТО також збільшили кількість винищувачів у балтійському регіоні. Так, Пентагон 8 травня 2023 року перекинув на естонську авіабазу Емарі ескадрилью F-22 Raptor. 

Раніше 12 таких літаків відправили з Америки на польську базу Повідз для підтримки ​​місії, що посилює протиповітряну та протиракетну оборону (IAMD) на східному фланзі НАТО. Водночас збройні сили Іспанії розгорнули систему ППО NASAMS в Латвії, а британські винищувачі Typhoon вже здійснюють патрулювання повітряного простору над Балтикою.

«Ми швидко розміщуємо сили поряд із союзниками по НАТО в регіоні Балтійського моря. Тим самим Повітряні сили США в Європі підкреслюють оперативну готовність коаліційних сил на всьому європейському театрі дій та їхню здатність реагувати на захист території НАТО», — пояснили у ВМС США.  

Раніше Заборона розповідала про E-6B Mercury, який часто помилково називають літаком судного дня. Один з таких літаків США перекинули у Європу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій