'
Читаєте зараз
США витратили $2 млрд на надсучасний вертоліт FARA і закрили програму: до чого тут Україна

США витратили $2 млрд на надсучасний вертоліт FARA і закрили програму: до чого тут Україна

Daniil Tsarevskyi
  • Future Armed Reconnaissance Aircraft Program — програма з розробки універсального розвідувального гелікоптера майбутнього. Її запустили у  2018 році. 
  • У 2024 році планувалось здійснити перші польоти прототипів 360 Invictus від Bell та Raider X від Sikorsky. 
  • Також хочуть відмовитись від розробки покращеного Sikorsky UH-60V Black Hawk.

У армії США передивились погляди на роль універсального гелікоптера-розвідника. Так, вважається, що сенсори та зброя, які використовують різноманітні БпЛА або космічні пристрої, зараз доступніші та дешевші ніж будь-коли раніше. Таким чином США збільшить видатки саме на розробку непілотованих розвідників.

Заборона розповідає про закриту програму Міноборони Штатів.

Future Armed Reconnaissance Aircraft Program: що за програма

Future Armed Reconnaissance Aircraft Program — програма з розробки універсального розвідувального гелікоптера майбутнього. Розроблений гелікоптер мав замінити вже застарілий Bell OH-58D Kiowa Warrior. Армія США прийняла рішення скасувати програму на яку вже витратили близько $2 млрд, пише Reuters.

Програма FARA стартувала у 2018 році, а у 2020 році було відібрано двох фіналістів, які поборються за перемогу в програмі: Bell-Textron з 360 Invictus і Sikorsky з його Raider X. Обрати найкращий з прототипів та поставити перший вертоліт в армію планувалось до 2028 року.

Обидва вертольоти, 360 Invictus та Raider X мали вперше здійнятись у повітря у 2024 році. При запуску програми в армії акцентували, що США не вистачає можливостей для ведення збройної розвідки, нанесення швидких атак і моментального переховування в умовах міської забудови або складного ландшафту. Новий гелікоптер також мав бути малопомітним.

Читати більше новин в Telegram

Bell 360 Invictus Фото: International Defence Analysis/X

Попередній план від армії США передбачає продовження розробки FARA протягом 2024 фінансового року, а вже 1 жовтня програма має завершитись. Також хочуть відмовитись від розробки покращеного Sikorsky UH-60V Black Hawk через збільшення витрат і вилучати зі служби БпЛА Shadow і Raven. Тепер рішення має узгодити Конгрес, оскільки воно напряму торкається бюджету.

У Sikorsky вже заявили, про розчарування рішенням армії США. Вони чекають остаточного рішення, щоб краще зрозуміти мотивацію.

«З інвестиціями в $1 мільярд літаки X2 пропонують швидкість, дальність і маневровість, з якими не може зрівнятися жоден інший вертоліт у світі. Ми як і раніше впевнені в літаках X2 для потреб США та міжнародних місій зараз і в майбутньому», — йдеться в заяві компанії.

У Bell також заявили, що незадоволені рішенням. Вони планують застосувати напрацювання від розробки 360 Invictus у майбутніх проєктах.

Bell-Textron 360 Invictus і Sikorsky Raider X приєднались до парку машин, які мали б, але так ніколи й не замінять застарілий Kiowa Warrior. За останні 20 років у США скасували вже дві розробки: RAH-66 Comanche та ARH-70 Arapaho. На перший встигли витратити близько $7 мільярдів.

FARA: чому США згорнули проєкт

Керівництво армії не пояснило журналістам як саме відбувався процес ухвалення рішень, але його затвердили після аналізу альтернатив у Конгресі. У армії заявили, що на це вплинули війни, які вже йдуть. Так, було вирішено зробити акцент саме безпілотних системах, пише Breaking Defence.

«Ми безсумнівно приділяємо увагу [світовим подіям] і пристосовуємось, тому війна може розпочатись сьогодні ввечері, на цих вихідних. Ми вчимося з поля бою — особливо в Україні — що повітряна розвідка докорінно змінилася», — сказав у пресрелізі командувач армії генерал Ренді Джордж.

У армії також заявили, що сенсори та зброя, які використовують різноманітні безпілотні системи або космічні пристрої, зараз доступніші та дешевші ніж будь-коли раніше.

«Попри те, що армія все ще має потребу в можливостях, подібних до FARA,  розпочинати розробку ще однієї пілотованої заміни Kiowa не планується. Замість цього інвестуватимуть особливо в безпілотну сторону. БпЛА виконуватимуть роль озброєного розвідника, який діє попереду інших підрозділів у зонах бойових дій», — заявив голова армійського командування майбутнього генерал Джеймс Рейні.

Вивільнені гроші планується використати в чотирьох напрямках:

  • укласти нову багаторічну угоду про закупівлю з Lockheed-Sikorsky для лінії UH-60M Blackhawk;
  • дати Boeing зелене світло на офіційний початок виробництва вантажного CH-47F Block II Chinook;
  • продовжити розробку майбутніх штурмових гелікоптерів великої дальності (FLRAA) згідно з планом;
  • додаткові інвестиції для розробки та закупівлі безпілотних систем аеророзвідки, таких як майбутні тактичні безпілотні системи та вже запущені проєкти.

Раніше Заборона розповідала про обʼєднання Японії, Сполученого Королівства та Італії для створення літака шостого покоління. Він поєднає в собі розробки BAE Systems Tempset та Mitsubishi F-X.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій