'
Читаєте зараз
В Україні буде новий рід сил: як функціонуватиме

В Україні буде новий рід сил: як функціонуватиме

Daniil Tsarevskyi
  • У складі ЗСУ існує пʼять родів сил: спеціальних операцій, територіальної оборони, логістики, підтримки та медичні.
  • Володимир Зеленський підписав указ про створення шостого — безпілотних систем.
  • Україна вже виготовляє декілька топових видів дронів, які можуть бути конкурентоспроможними у світі.

Створення нового роду сил у складі ЗСУ передбачає нове командування, яке буде займатись суто питанням використання безпілотників у війську. Нова структура збиратиме дані з усього поля боя та має збільшити ефективність застосування БпЛА. На додаток, нове командування має вплинути на закупівлі дронів, зробити їх більш точними.

Заборона розповідає про новий рід сил в Україні.

Сили безпілотних систем: які завдання покладуть

Володимир Зеленський 6 лютого підписав указ про створення нового роду сил — Сил безпілотних систем. Він набуває чинності з моменту публікації. Тепер Кабмін має разом із Генштабом розробити процедуру створення у структурі ЗСУ, йдеться в указі президента України.

«Зараз перелік завдань чіткий: спеціальні штатні посади під роботу з дронами, спеціальні підрозділи, ефективне тренування, систематизація досвіду, постійне масштабування виробництв і залучення найкращих ідей, найкращих спеціалістів у цю сферу. Це завдання і для армії, і для Міністерства оборони та уряду загалом», — наголосив у зверненні Зеленський.

Створення окремого роду сил передбачає нове командування, яке буде відповідати суто за безпілотні системи. Це може вплинути не тільки на якість використання БпЛА на фронті, а також на обсяги закупівель і точність визначення потреб армії у сфері.

Читати більше новин в Telegram

Очільник Мінцифри Федоров каже, що утворення нового роду сил фактично є перетворенням бренду «Армія дронів» у офіційну структуру в складі ЗСУ. Усі напрацювання у сфері мають акумулюватись у цій структурній одиниці. Однак як це буде працювати на практиці, поки до кінця незрозуміло.

Роди військ ЗСУ: які ще є

Збройні сили України були утворені одразу після здобуття незалежності у 1991 році. Вони мають розгалужену структуру і розподіляються за видами і родами, що дозволяє легше керувати військом.

Так, ЗСУ в першу чергу розподіляються за трьома видами:

  • Сухопутні війська;
  • Повітряні сили;
  • Військово-Морські сили.

ЗСУ також мають окремі роди сил та військ. До перших і буде додано новостворені Сили БпЛА. Наразі існує 5 окремих родів сил ЗСУ:

  • Сили спеціальних операцій;
  • Сили територіальної оборони;
  • Сили логістики;
  • Сили підтримки;
  • Медичні сили.

Окремі роди військ — це Десантно-штурмові війська та Війська зв’язку та кібербезпеки.

БпЛА: що виготовляє Україна

Станом на вересень 2023 року в Україні працювало 200 компаній, які виготовляли безпілотники для ЗСУ, а 50 з них пройшли усі сертифікаційні процедури та поставляли свою продукцію до війська. Це у 12 разів більше ніж у 2022 році, пише BBC.

«В Україні створились унікальні умови для виробників дронів. Тут вони можуть відразу протестувати свій виріб в реальних бойових умовах, отримати фідбек і швидко доробити, або повністю переробити його після зауважень. Дрони-камікадзе і розвідувальні БпЛА конкурентоздатні на світовому ринку. Одна з їхніх переваг – якісний зв’язок і покращена завадостійкість», — вважає профільний радник міністра стратегічної промисловості Ярослав Олійник.

Так, український розвідувальний дрон «Shark» від Укрспецсистемc вважають кращим за російського «Орлана». Він був прийнятий на озброєння у 2022 році. За даними виробника «Shark» стійкий до РЕБу, здатен здійматись на висоту до 3 км та літати на 80 км вглиб територій противника.

Іншою топовою розробкою є «Лелека-100». Її зробили DeViRo ще 5 років тому. Особливий БпЛА тим, що має просунуту інерціальну навігацію, яка дозволяє працювати в умовах втрати GPS-сигналу. Дальність польоту «Лелеки» — 100 км на висоті до 1.5 км. Він може перебувати в повітрі близько 4 годин.

Серйозна зброя також дрон-камікадзе «Бобер» з дальністю польоту близько 800 кілометрів. Саме ним завдавали ударів по Москва-Сіті. Його виготовляє приватна UkrJet. Точні характеристики дрона невідомі.

Також Україна виготовляє дрони-скиди «Кажана» і «Вампіра». Вони здатні нести 20 і 15 кг боєприпасів відповідно. При цьому «Вампір» також здатен працювати вночі, завдяки вбудованому тепловізору.

Раніше Заборона розповідала про зміну Росією тактики атак безпілотниками на Україну. Зміни повʼязані із новими можливостями бойової частини БпЛА Shahed.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій