Читаєте зараз
Starlink в армії РФ: що відомо та як Маск (не) може цьому завадити

Starlink в армії РФ: що відомо та як Маск (не) може цьому завадити

Daniil Tsarevskyi
  • З 24 лютого 2022 року Україна отримала кілька десятків тисяч Starlink. Вони допомогли та продовжують допомагати ЗСУ зі звʼязком на фронті.
  • Наприкінці 2023 року зʼявилась інформація про перші термінали супутникового інтернету від Space X у росіян.
  • Україна уточнює, через які країни Starlink потрапляє до Росії.

Space X та особисто Ілон Маск встигли заперечити, що термінали продаються напряму або через третіх осіб в Росію. Скоріш за все, РФ використовує паралельний імпорт, щоб отримати Starlink. У компанії Маска є можливість відключити термінали на окупованих територіях, проте це може в першу чергу зашкодить українським воїнам.

Заборона розповідає про використання Starlink росіянами.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії Starlink став важливим елементом успішних дій Збройних сил України по відбиттю нападу. Space X поставили Україні близько 42 000 компактних станцій для супутникового Інтернету, що досі дозволяє підтримувати звʼязок на лінії фронту. Наприкінці 2023 року почали зʼявлятись перші повідомлення про використання Starlink росіянами, пише DefenceOne.

Термінали, скоріш за все, купуються через треті країни та підставних осіб. При цьому, SpaceX не обслуговує територію Росії, тому користуватися Starlink можна тільки на території України, в тому числі й окупованій.

«Справді, росіяни почали активно використовувати термінали на лінії фронту. Відстежити та прикрити ці схеми неможливо, оскільки наші волонтери так само по всіх країнах ‘пилососять’ термінали та так само оплачують з різних карт», — стверджує інженер, який займається терміналами Starlink для українських військових Олег Кутков. 

Читати більше новин в Telegram

Військові також підтверджують використання росіянами терміналів. Водночас у ЗСУ жаліються, що останнім часом впала швидкість терміналів.

«На передовій усі термінали використовують один канал під одним планувальником з боку супутника. Там сконцентрована велика кількість терміналів, що призводить до перевантаження системи та падіння швидкості», — пояснює Кутков.

В теорії, Space X може обмежити росіянам доступ до Starlink на окупованій території. Ілон Маск вже заявляв, що його команда обмежила використання терміналів українськими військовими у Криму під час атаки на російський флот морськими дронами. Проте і тут існують складнощі.

По-перше, російські війська можуть приховувати користування терміналами. Це робиться завдяки підміні GPS-сигналу від Starlink, яке створює враження, що пристрій працює на території України. 

«SpaceX також може вагатися щодо жорсткого контролю за розташуванням Starlink і з іншої причини. Оскільки лінія фронту нестабільна, SpaceX може побоюватися, що будь-яка помилка у її визначенні може залишити українських військових без звʼязку», — сказав професор Техаського університету в Остіні Тодд Хамфріс.

Маск та ГУР: що кажуть офіційні особи

У Головному управлінні розвідки підтвердили використання росіянами Starlink 11 лютого 2024 року. В органі заявили, що перехопили перемовини 83-ї десантно-штурмової бригади РФ про термінали. Вона працює поблизу Кліщіївки та Андріївки в Донецькій області.

«Так, зафіксовані випадки використання російськими окупантами даних пристроїв. Це починає набирати системного характеру», — прокоментував новини представник ГУР Андрій Юсов.

У Space X відхрестились від закидів ще 8 лютого. В компанії заявили, що ніколи не продавали послуги Starlink у Росії, а також не відправляли туди обладнання.

«Якщо SpaceX отримує відомості про те, що термінал Starlink використовується санкційною або неавторизованою стороною, ми розслідуємо заяву та вживаємо заходів для дезактивації терміналу, якщо вона підтвердиться», — йдеться в повідомленні.

Резонанс став настільки великим, що Ілону Маску також довелось відповідати. Він так само заявив, що Starlink у Росію не продаються.

«У низці неправдивих новинних повідомлень стверджується, що SpaceX продає термінали Starlink Росії. Це категорично не відповідає дійсності. Наскільки нам відомо, жодного терміналу Starlink не було прямо чи опосередковано продано в Росію», — написав мільярдер у своїй соцмережі X.

На це у ГУР заявили, що ніхто не стверджує, що Росія отримує Starlink офіційно і над цією проблемою теж працюють.

«РФ продовжує отримувати товари через так званий паралельний імпорт, а по суті — контрабанду. Так, через треті країни, ми не будемо називати конкретні країни, ця інформація потребує уточнення, але Starlink у вільному продажі на території РФ, на відкритих онлайн-майданчиках», — сказав в ефірі телемарафону Андрій Юсов.

Раніше Заборона розповідала про китайські компанії серед спонсорів війни. Піднебесна використовує їх для тиску на Україну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій