Сидіння в ґаджетах може викликати швидке старіння

Markiian Oliiarnyk
  • Синє світло, що випромінюється з екранів сучасних ґаджетів, змінює рівень метаболітів в організмах живих істот.
  • Ці хімічні речовини відповідають за правильне функціонування клітин, тож надмірний зовнішній вплив може призвести до їхнього передчасного старіння.
  • На першому етапі експеримент проводився на мушках, а на наступному вчені збираються підтвердити свою гіпотезу безпосередньо на людях.

Вчені зі США вперше експериментально довели, що надмірне використання смартфонів, телевізорів та комп’ютерів може пришвидшувати старіння. Річ у світлі світлодіодів, яке під час випромінювання впливає на широкий спектр хімічних речовин в організмах живих істот. А вони, своєю чергою, пов’язані з клітинами шкіри та сенсорними нейронами.

Заборона розповідає про неочікуване відкриття американських дослідників.


Вплив світлодіодів на тривалість життя: результати дослідження

Біологи з Університету штату Орегон спробували з’ясувати, як високоенергетичне синє світло, яке випромінюють прилади зі світлодіодами, впливає на клітини організму живих істот, пише Express.

На першому етапі експеримент провели на плодових мушках. Їх розділили на дві групи — першу протягом двох тижнів постійно освітлювали, а другу тримали у повній темряві. Вчені з’ясували, що під дією синього світла змінюється рівень метаболітів. Це такі хімічні речовини, необхідні для правильного функціонування клітин. А конкретніше: рівень сукцинату (необхідний для виробництва енергії) в освітлених мушок був підвищений, а рівень глутамату (відповідальний за зв’язок між нейронами) — знижений.

Ці зміни вказують на те, що клітини не працюють як слід, а це може спричинити їхнє передчасне старіння. Тож вчені дійшли висновку, що подібний вплив синє світло може мати й на організми людей.

Читати більше новин в Telegram

«Світлодіоди стали основним джерелом освітлення на екранах телефонів, комп’ютерів і телевізорів. Люди в розвинутих суспільствах піддаються впливу синього світла через світлодіодне освітлення протягом більшої частини свого неспання. Сигнальні хімічні речовини в клітинах мух і людей однакові, тому існує висока ймовірність негативного впливу синього світла на людей», — пояснила інтегративна біологиня Ядвіга Гібултович, яка є керівницею дослідження.

Надмірне випромінювання синього спектра може спричиняти шкоду клітинам шкіри, жировим клітинам, а також сенсорним нейронам. На наступному етапі дослідження вчені збираються емпірично підтвердити свою гіпотезу. Утім варто зазначити, що у повсякденному житті люди піддаються менш інтенсивному опроміненню, ніж мушки в експерименті, тож в реальності пошкодження клітин можуть бути й «не такими драматичними».

Раніше Заборона розповідала про успішний експеримент американських вчених, яким вдалося відновити функціонування клітин тварини, яка була мертвою понад годину.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій