'
Читаєте зараз
Сирен по зльоту МіГ-31К не буде: у Києві можуть поставити систему оповіщення з Ізраїлю

Сирен по зльоту МіГ-31К не буде: у Києві можуть поставити систему оповіщення з Ізраїлю

Ilona Kivva
Автор:
  • Країна використовує одну з найсучасніших технологій для передчасного виявлення повітряних загроз.
  • В Україні за завчасне виявлення ракет відповідають ВПС ЗСУ. Для цього вони використовують радари та розвіддані.
  • Тривога по всій країні оголошується в основному у трьох випадках: запуск Х-22, зліт МіГ-31К, пуск Х-101з Каспійського моря.

В Києві можуть встановити таку ж систему попередження про ракети та дрони, яка працює в Ізраїлі. Вона настільки точна, що у разі повітряної атаки сирена вмикатиметься тільки в окремих районах міста, а також сповіщатиме про час до ймовірного удару. Тож потреби запускати тривогу одразу після зльоту літаків з «Кинджалами» теоретично не буде.

Заборона розповідає про нову сирену, яку поставлять у столиці України. 


Ізраїльські системи раннього оповіщення про ракети: як працюють

Дружня країна працює над системою раннього сповіщення про повітряні загрози для України. По суті це та ж сама технологія, що вже давно використовується в Ізраїлі, але її спеціально адаптують під наші реалії, розповів посол України Євген Корнійчук.

Поки робота йде тільки над проєктом для Києва — його мають запустити до літа 2023 року. Якщо сирена справно працюватиме, згодом її поставлять і в інших регіонах України.

Ізраїльська система раннього сповіщення створена, щоб виявляти не тільки ракети, а і безпілотники. Траєкторія руху відстежується за допомогою радарів. Також прораховується час наближення — сирена дає спеціальний сигнал, який вказує, скільки хвилин/секунд є у людей, щоб сховатися.

Читати більше новин в Telegram

«Коли російські літаки злітають, приміром, у Білорусі, тривога включається відразу по всіх областях України. Натомість в Ізраїлі працюють потужні радари, які вираховують, куди саме летить ракета. Сирена включається секторально у конкретному місці», — пояснив принцип роботи Євген Корнійчук.

Теоретично у столиці не вмикатимуть тривогу, приміром, під час зльотів МіГ-31К. А от під час реальних пусків ракет вона лунатиме не у всьому місті, а лише в окремих районах.

Повітряна тривога: як визначають де вмикати

За виявлення потенційних повітряних загроз в Україні відповідають Повітряні сили ЗСУ.  Для цього вони використовують різні джерела, але основні це радіолокація, дані української розвідки та країн-партнерів, розповів речник ВПС Збройних сил України Юрій Ігнат.

Військові визначають місце запуску ракети, її можливий тип і дальність ураження. Також прогнозується приблизний курс і прораховуються можливі відхилення праворуч чи ліворуч.

«Між моментом фіксації загрози в небі та запуском сирени може минати від декількох секунд до хвилин. Фактично це один телефонний дзвінок по спецзв’язку. Після чого сирену в потрібних регіонах вмикає місцева влада», — пояснив Ігнат.  

Наприклад, вісім ракет, які 6 березня 2022 року вдарили по Вінниці, йшли по Дністру, а в Могилеві-Подільському різко звернули праворуч на місто. Тож у випадку, якщо ракета летить з акваторії Чорного моря на Вінницю, тривога спершу оголошується в Одесі, за нею включаються Миколаїв, Умань, Тульчин, Немирів та Вінниця. За Вінницею може бути також Житомир і Луцьк.

Водночас є випадки, коли сирена одразу лунає по всій Україні. Так відбувається у разі запуску Х-22 чи Кинджалів зі стратегічних бомбардувальників РФ, що стоять у Білорусі. Ці боєприпаси неможливо збити наявними у ЗСУ комплексами ППО. Також тривога по всій країні оголошується у разі пуску з Каспійського моря ракет Х-101 з дальністю до 5500 кілометрів.

«Найбільше впливають на час тривог дрони. Вони є на території Росії, є на території Білорусі і атакують Київ по руслу Дніпра і на Південному напрямку: Крим та Херсонщина. Шахед летить зі швидкістю 120-180 км/годину, тобто вона невелика. Але він може летіти по колу, скільки вистачить пального. Таким чином тривога триває, поки не буде знищено цей дрон або він не пропаде із радарів», — каже Юрій Ігнат.

Раніше Заборона розповідала про небезпечні російські ракети Х-22 та про те, чим їх можна збивати. Серед західних зразків є принаймні два комплекси, які теоретично спроможні на це.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій