Читаєте зараз
Тактика часів Холодної війни: США перекинуть у Британію носії ядерної зброї 

Тактика часів Холодної війни: США перекинуть у Британію носії ядерної зброї 

Ilona Kivva
Автор:
  • Американський Конгрес попросили виділити $50 млн на будівництво додаткових будівель на британській військовій базі. Там, зокрема, розмістять дві ескадрильї F-35.
  • Літаки призначені для проведення тактичних ядерних бомбардувань і здатні виконувати місії повітря-повітря та збирати розвідувальні дані.
  • Світова політика роззброєння припинилася у 2022 році. Принаймні дев’ять держав взяли новий курс.

Американські ядерні боєприпаси вже розміщували у Сполученому Королівстві у самий розпал Холодної війни. Повернення арсеналу в країну може означати, що Захід серйозно готується до чергового протистояння. Стратегія дозволить реагувати на загрози з боку Росії та Китаю набагато швидше.

Заборона розповідає про плани Вашингтона на поновлення стратегічного протистояння.


База у Саффолку: проєкт Сполучених Штатів

Американський Конгрес отримав бюджетний запит на $50 млн від Військово-повітряних сил. Гроші мають витратити на будівництво бази для розміщення додаткового персоналу потенційної гарантійної місії. Таке формулювання Пентагон зазвичай використовує для позначення ядерної зброї, пише The Telegraph.

Корпуси для військових побудують на базі RAF Lakenheath в Саффолку. Саме там до 2008 року розміщувалися 110 ядерних бомб США. Роботу мають розпочати в червні 2024 року і закінчити до лютого 2026 року. Це може бути ознакою того, що США готуються розмістити ядерну зброю на території Сполученого Королівства.

База RAF Lakenheath на карті. Скріншот: Google Map

Читати більше новин в Telegram

Ще одним підтвердженням є те, що Штати в дербюджеті-2023 включили Велику Британію до списку країн, в яких профінансують будівництво чи модернізацію місць зберігання спеціальної зброї. Найімовірніше, йдеться саме про ядерку, адже у переліку також Бельгія, Німеччина, Італія, Нідерланди та Туреччина. Саме у цих п’яти країнах на складах знаходиться близько 100 гравітаційних бомб B61. Вони ж були виведені з країни в 2007 році, але склади для зберігання не демонтували.

Цікаво! Американську ядерну зброю вперше поставили у Великій Британії в 1954 році, тобто у розпал Холодної війни. Вони стояли на трьох базах: RAF Greenham Common, RAF Molesworth, а також RAF Lakenheath.

Також доказом планів стосовно Британії є те, що Штати вже у 2023 році перебазують на RAF Lakenheath дві ескадрильї винищувачів  F-35 As. Сучасні літаки призначені для проведення тактичних ядерних бомбардувань і здатні виконувати місії повітря-повітря та збирати розвідувальні дані.

«Це абсолютно Холодна війна, і це стратегічне протистояння. Це гра в покер. Якщо США розміщують ядерну зброю у Великій Британії, це сигнал Росії, що вони налаштовані серйозно. Стримуючий фактор діє лише тоді, коли ворог думає, що ви його використаєте. Це працювало протягом останніх 75 років, але зараз ми перебуваємо в такому становищі, коли тиран у нестабільній країні погрожує застосувати ядерну зброю, і єдиний спосіб зупинити його — змусити побачити, що їм це повернеться», — каже екскомандир Об’єднаного хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного полку Британії та НАТО Хеміш Бреттон-Гордон.

Ядерна зброя США у Європі. Інфографіка: The Guardian

З точки зору стратегічного значення, за словами професора Малкольма Чалмерса з Королівського інституту об’єднаних служб, таке розміщення дозволить Штатам реагувати на загрози набагато швидше.

Ядерні арсенали країн світу у 2023 році: звіт SIPRI

За підрахунками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), повномасштабне вторгнення РФ в Україну суттєво вплинуло на контроль над ядерними озброєннями. Приміром, США у 2022 році призупинили двосторонній діалог із Росією щодо стратегічної стабільності, а вже у лютому-2023 року РФ оголосила, що призупиняє свою участь у договорі про заходи щодо скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО).

Також призупинено переговори про наступний СНО. На паузі і переговори щодо відновлення участі Ірану у Спільному всеосяжному плані дій (JCPOA) — ця угода була головною перешкодою для країни у розробці ядерки.

З 2022 року до червня-2023 принаймні дев’ять ядерних держав продовжили програми по модернізації атомних збройних арсеналів або розгорнули нове озброєння такого типу. 

Йдеться про такі держави:

  • Сполучені Штати та Росія — разом володіють майже 90% усієї ядерної зброї. Обсяги придатних для використання боєголовок нібито залишалися відносно стабільними у 2022 році, хоча прозорість звітування суттєво знизилася. До того ж крім готових до пуску, Росія і США мають понад 1000 боєголовок, які вони поступово демонтують;
  • Велика Британія — вважається, що країна не збільшила свій арсенал ядерної зброї в 2022 році. У 2021 році уряд оголосив про підвищення ліміту з 225 до 260 боєголовок;
  • Франція — продовжила низку програм: з розробки атомного підводного човна з балістичними ракетами третього покоління (SSBN); нової крилатої ракети повітряного базування; проєкти з реконструкції та модернізації існуючих систем;
  • Індія та Пакистан — ймовірно, розширюють свої ядерні арсенали. Обидві запровадили та продовжили програми з розробки нових типів систем пуску ядерної зброї. Індія, схоже, приділяє все більшу увагу зброї дальнього радіуса дії. Серед неї така, що здатна досягати цілей по всьому Китаю;
  • Північна Корея — продовжує віддавати пріоритет своїй військовій ядерній програмі як центральному елементу стратегії національної безпеки. Країна не проводила ядерних випробувань у 2022 році, однак провела понад 90 випробувань ракет. Деякі з цих, у тому числі міжконтинентальні балістичні, можуть нести ядерні боєголовки. Держава зібрала близько 30 боєголовок і має достатньо матеріалу ще для загалом 50-70;
  • Ізраїль — публічно не визнає володіння ядерною зброєю, але, за даними SIPRI, також модернізує свій ядерний арсенал;
  • Китай — збільшив ядерний арсенал з 350 до 410 боєголовок (станом на січень 2023 року) і продовжує його нарощувати. Хоча КНР заявляє, що прагне мати лише мінімальні ядерні сили, водночас потенційно може вже до кінця десятиліття зрівнятися з США чи РФ.
Світові ядерні сили станом на січень 2023 року. Інфографіка: SIPRI

Загалом із глобального світового запасу, який приблизно становить 12 512 боєголовок, близько 9 576 перевели у сховища для потенційного використання. Це на 86 більше, ніж у 2022 році.

Раніше Заборона розповідала про угоду між Кремлем і Мінськом щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі. Йдеться про тактичні боєприпаси — воно менш потужні та мають у рази меншу дальність ураження, ніж стратегічні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій