'
Читаєте зараз
Там все помре і без санкцій. Що означає виключення Росії з Ради Європи: пояснюємо нюанси

Там все помре і без санкцій. Що означає виключення Росії з Ради Європи: пояснюємо нюанси

Markiian Oliiarnyk
  • ПАРЄ одностайно підтримала виключення Росії з Ради Європи. 
  • Це зокрема загрожує бізнесу, який все ще там працює.
  • РФ у відповідь заявила про денонсування Європейської конвенції з прав людини.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одностайно підтримала вихід Російської Федерації з РЄ, а РФ оголосила недійсною в країні Європейську конвенцію з прав людини. Тепер громадяни держави-агресора не зможуть звертатися до Європейського суду з прав людини, а бізнес втратить будь-які інструменти захисту.

Заборона розповідає про рішення Ради Європи та що це означає для Росії і світу.


Росію вирішили виключити з Ради Європи

15 березня 2022 року Парламентська асамблея Ради Європи одностайно рекомендувала виключити Російську Федерацію зі складу організації. Депутати ПАРЄ ухвалили резолюцію «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», у якій чітко зазначено, що військовою агресією проти України Росія порушила Статут РЄ і не може більше мати статус держави-члена організації. Фактично це надає Комітету міністрів РЄ усі повноваження для цілковитого виключення Росії.

Офіційна Москва вирішила не чекати і піти самостійно. Так, російське МЗС заявило про вихід країни зі складу Ради Європи, а голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький сказав, що країна денонсує Європейську конвенцію з прав людини, тобто відмовляється визнавати і виконувати статті документу.

Але і тут є нюанси:

Читати більше новин в Telegram
  • За словами юристів компанії «Василь Кісіль і Партнери» Маркіяна Бема та Марка Головача, держава-агресор може припинити виконувати зобов’язання по документу тільки через шість місяців після подання відповідного повідомлення Генеральному секретареві Ради Європи  [тобто ще півроку Росія повинна дотримуватися задекларованих документом прав і свобод громадян].
  • Навіть після ухвалення резолюції ПАРЄ та рішення офіційної Москви покинути Раду Європи, згідно зі статутом організації, Росія юридично припинить своє членство тільки наприкінці фінансового року [до 31 грудня 2022 року]. При цьому представництво країни у Комітеті міністрів і ПАРЄ вже припинено, що позбавляє Росію права голосу у рішеннях, які приймає РЄ.

До цього був тільки один випадок виходу країни з організації, що дуже нагадує сучасний сценарій з країною-агресором. Після державного перевороту у Греції та приходу нової влади у 1967 році в країні почалися масові порушення прав та свобод громадян, які прописані у конвенції з прав людини. Злочини проти людей були зафіксовані Радою Європи, що у 1969 році підняло питання про виключення країни з організації. Одразу після цього Греція заявила, що самостійно виходить з РЄ. Та навіть у цих обставинах припинення членства Греції відбулося тільки наприкінці 1970 року.

Що означає вихід Росії з Ради Європи

За словами спікера Верховної Ради України Руслана Стефанчука, вихід РФ з Ради Європи у першу чергу означає, що мораторій на смертну кару в Росії скасовується і країна-агресор може повернути цей вид покарання, а також може відмовитися від виконання рекомендацій Венеціанської комісії [дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, який визначає, чи відповідаю закони певної країни європейським стандартам і цінностям, чи не порушують закони держави права та свободи громадян].

«Анонсований Росією вихід з членства Ради Європи може означати багато що, зокрема, Росія офіційно не вважає себе частиною цивілізованої Європи, не поділяє її принципів та засад; не обтяжуватиме себе рекомендаціями органів РЄ, зокрема Венеціанської комісії; Росія за крок до повернення смертної кари для своїх громадян… Єдине, в чому вони праві, що країни-члени РЄ тепер можуть насолоджуватись спілкуванням одне з одним без Росії», — зазначив Стефанчук.

Також росіяни не зможуть звертатися до Європейського суду з прав людини.

Речник організації Фрайкор Богдан Войцеховський додав, що Європейська конвенція з прав людини доповнювалася протоколами, один з яких передбачав захист права власності як громадян держави, що ратифікувала конвенцію, так і іноземців. Тому, на думку Войцеховського, після виходу вести бізнес в Росії буде максимально невигідно, адже жодного захисту для підприємців від свавілля судів та влади не буде.

Раніше Заборона розповідала, що таке безпілотна зона, які є способи закрити небо, та чому світ відмовляється допомогти з цим Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій