'

ТЦК може вручити повістку, навіть якщо є бронь: що робити у такому випадку

Daniil Tsarevskyi
  • У квітні 2024 року президент України підписав законопроєкт, який розширив перелік громадян, яких можуть призвати. Так, мобілізаційний вік знизили з 27 до 25 років.
  • При цьому повістка може прийти і якщо вам немає 25 — це робиться для уточнення облікових даних.
  • Запрошення в ТЦК та СП приходять навіть тим, хто має бронювання.

Якщо у вас є бронювання і ви отримали повістку, необхідно зʼявитись до ТЦК та СП. У разі, якщо є сумніви щодо порушення прав, можна відправити документи, що підтверджують бронь поштою — цінним листом.

Заборона розповідає про порядок дій, якщо прийшла повістка заброньованому.

Мобілізація 2024: кого можуть призвати

У квітні 2024 року президент України підписав низку мобілізаційних законів, один з яких розширив перелік громадян, яких можуть призвати. Так, призовний вік знизився з 27 до 25 років.

Фактично, закон зменшує граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників (строкова служба) до 25 років. Але під час дії воєнного стану відповідний призов не проводиться і мобілізувати призовників не можна.

Річ у тім, що в Україні є два військові обліки:

Читати більше новин в Telegram
  • призовників;
  • військовозобов’язаних.

Людина могла перебувати тільки на одному з них: з 18 до 27 років — на обліку призовників, після — військовозобов’язаних. Тобто тепер до 25 років чоловіків не можуть призвати на фронт, тоді як раніше не могли призвати до 27 (виняток — якщо йдуть добровольцями).

Важливо! Могли мобілізувати до війська до 27 років і раніше, але тільки якщо людина раніше вже проходила строкову службу. В такому разі громадянин набував статусу військовозобовʼязаного.

При цьому повістку можна отримати ще раніше — з 18 років, коли чоловік уже перебуває на військовому обліку. Це робиться для уточнення облікових даних і не означає мобілізацію.

Згідно з законом, існують чотири види повісток:

  • перевірочна, для уточнення даних — вручається для внесення відомостей до бази щодо нього сімейного стану, працевлаштування, дітей;
  • на медкомісію — зобов’язує призовника пройти медичне обстеження ВЛК. До документа додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається про придатність чи непридатність до строкової служби;
  • для призову на строкову службу — вказано термін, коли необхідно з’явитися до військкомату (під час дії воєнного стану не вручаються);
  • мобілізаційне розпорядження — вручається військовозобов’язаним чоловікам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби під час оголошення мобілізації.

Повістка нового зразка, запроваджена в Україні на початку 2023 року. Старі бланки відтепер вважаються недійсними. Фото: Telegraf

Повістка заброньованому: що робити

Через недосконалість реєстрів та потребу в актуалізації даних, повістка може прийти й тим, хто має бронювання, каже юрист військового права Михайло Лобунько.

«Дуже часто військовозобов’язаним можуть надходити повістки, навіть попри те, що ці люди є заброньованими на період мобілізації та на воєнний час і перебувають на спеціальному військовому обліку. Звичайно, після отримання повістки тими, у кого є відстрочка від мобілізації у вигляді бронювання, потрібно з’явитись до ТЦК та СП і надати докази бронювання», — каже Михайло Лобунько.

При цьому мобілізувати людину, яка має бронювання, без її власного бажання не можуть.

Важливо! Якщо, є сумніви щодо дотримання законодавства працівниками ТЦК та СП, можна направити документи, що підтверджують бронь, поштою — цінним листом. Таким є витяг із наказу Міністерства економіки України.

«Отже, потрібно в будь-якому випадку дати розуміння представникам ТЦК та СП, що людина має законну підставу для відстрочки від мобілізації та не переховується. Такий підхід дозволить уникнути зайвих проблем і своєчасно проінформувати ТЦК та СП», — каже юрист.

Раніше Заборона розповідала про скандальні зміни в правилах бронювання у 2024 році. Так, відстрочку від мобілізації отримали працівники цирку, футболісти, а також робітники ряду телеканалів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій